Контакт

Свет

Трамп вети дека ќе го порази радикалниот исламски тероризам

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамp изјави во понеделникот дека Соединетите држави и нивните сојузници ќе го победат радикалниот исламски тероризам.

dobivaj vesti na viber

Велејќи дека „силно“ го поддржува НАТО, американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш ја истакна потребата сите негови членки „во целост“ да ги извршуваат своите финансиски обврски, „што многу меѓу нив не го сторија“.

Во говорот во воздухопловната база Мекдил, во Тампа на Флорида, која е центарот на борбата против џихадистичката групација Исламска држава, Трамп вети дека никогаш нема да дозволи таа организација „да фати корени“ на американска територија.

„Денеска им испраќаме единствена порака на тие ескадрони на смртта и разорувањата: Америка и нејзините сојузници ќе ве победат“, истакна Трамп во базата каде што е седиштето на американската воена команда за Блискиот исток (CENTCOM) и главниот штаб на американските специјални сили.

Трамп на крајот од јануари потпиша указ со кој на воените команданти им даде рок до крајот на февруари да подготват план за „сеопфатна стратегија за победа над Исламската држава“.

Според податоците на CENTCOM, изведени се речиси 18.000 воздушни удари во Сирија и во Ирак од почетокот на меѓународната коалиција предводена од САД против исламската држава во август 2014 година.

„Исламската држава води геноцидна кампања, вршејќи злосторства ширум светот“, додаде Трамп најавувајќи „историски“ вложувања во американските вооружени сили, без да наведе други поединости.

„Радикалните исламски терористи се решителни во намерата да удрат врз нашата земја, како што тоа го сторија во текот на нападите од 11-ти септември (2001 година) и како што тоа го правеа од Бостон преку Сан Бернандино до Орландо и ширум Европа“, рече Трамп.

Велејќи дека медиумите „ниту ги споменаа“ некои од нападите, уште еднаш ги нападна „нечесните гласила“ коишто, како што рече, „не сакаат за тоа да говорат“. „Имаат свои причини“, додаде американскиот претседател,.

Во предизборната кампања Трамп ги поврзи таквите напади со отворањето на границите, ветувајќи веднаш по париските напади од 13-ти ноември 2015 година кога беа убиени 130 луѓе, дека ќе им забрани на муслиманите влез во САД.

Иако главните насоки на стратегијата на Трамп против Исламската држава допрва треба да бидат одредени, американскиот претседател веќе му нареди на својот министер за одбраната, пензионираниот марински генерал Џејмс Матис, да „пронајде нови партнери за коалицијата“, што се смета за сигнализирање кон Русија.

Москва и самата истакна дека Владимир Путин и Доналд Трамп сакаат вистинска соработка против Исламската држава во Сирија“, по нивниот неодамнешен телефонски разговор./крај/мф/сн

Свет

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“

Објавено пред

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, на својот Телеграм канал упати нови жестоки закани до Западната алијанса.

dobivaj vesti na viber

„Се чини дека Русија има се помалку избор освен да се вклучи во директен копнен конфликт со НАТО“, напиша тој.

Медведев наведе неколку настани кои го прават поверојатен директниот конфликт меѓу Русија и НАТО, имено испораката на американските тенкови Абрамс, ветувањето за испраќање АТАКМС со поголем дострел во Украина, како и „врските меѓу канадските власти и нацистите“.

„Ние сме подготвени (за конфликт), иако резултатот ќе има многу повисока цена за човештвото отколку во 1945 година“, заклучи Медведев.

Прикажи повеќе...

Регион

Стејт департментот: Белград и Приштина да се воздржат од насилство и да се вратат на дијалогот

Објавено пред

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер изјави дека американската порака до Белград и Приштина е да продолжат да се воздржуваат од насилство и да се вратат на дијалогот со посредство на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Тој го кажа ова на редовниот брифинг со новинарите, а на прашањето каква порака им испраќа на Србите на Косово, со тоа што Стејт департментот не упатил сочувство до српските жртви, Милер рече дека САД постојано го изразуваат своето сочувство за жртвите на насилството.

„Мислам дека бевме прилично доследни во изразувањето на нашето сочувство до жртвите на насилство и во оваа ситуација и ширум светот, а една од пораките што ги имавме за двете страни во овој конфликт е да се воздржат од насилство и да се вратат во Дијалог со посредство на ЕУ. Тоа е сепак нашата порака“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Швајцарските глечери изгубија 10 oтсто волумен за две години: „Ова е катастрофа“

Објавено пред

Глечерите во Швајцарија ја претрпеа својата втора најлоша стапка на топење оваа година, по рекордните загуби во 2022 година, намалувајќи го нивниот вкупен волумен за 10 проценти во изминатите две години, соопшти мониторинг телото ГЛАМОС.

dobivaj vesti na viber

Топењето на глечерите во Швајцарија за време на третото најтопло лето во земјата досега значи дека тие изгубиле мраз за две години колку и во трите децении пред 1990 година, според извештајот, во кој загубите во обемот на глечерите се опишани како „катастрофални“.

„Оваа година беше многу проблематична за глечерите бидејќи имаше многу малку снег во зима, а летото беше многу топло“, изјави за „Ројтерс“, Матијас Хус, шеф на Глечер Мониторинг Швајцарија (ГЛАМОС).

„Комбинацијата на овие два фактори е најлошото што може да им се случи на глечерите“, додаде тој.

Повеќе од половина од глечерите на Алпите се во Швајцарија, каде температурите се зголемуваат за околу двапати од глобалниот просек поради климатските промени.

Годинава намалените зимски врнежи од снег во комбинација со раниот почеток и доцниот крај на летната сезона на топење предизвикаа големи загуби, објави ГЛАМОС.

Во август, месецот на најголемото топење, швајцарската метеоролошка служба соопшти дека висината на која врнежите замрзнуваат во текот на ноќта достигнала нов рекорд – 5.289 метри. Ова е надморска височина поголема од Мон Блан, највисокиот врв на Алпите и Европа. Ова го надмина минатогодишниот рекорд од 5184 метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион56 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија1 час

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион1 час

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија3 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа3 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Македонија3 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ5 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија14 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион15 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија17 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ18 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ18 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија21 час

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија22 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ23 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ24 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија24 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...