Контакт

Свет

Трамп: Војниците ќе останат на границата со Мексико колку што е потребно

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека војниците на границата со Мексико ќе останат таму колку што ќе биде потребно.

„Имаме голема воена сила на јужната граница, а постојат многу луѓе кои се обидуваат да влезат во нашата земја“ изјавил Трамп во Белата куќа, пред да замине во Калифорнија.

Тој додал дека војниците направиле многу голема бариера. Околу 5.900 војници се упатени долж границата со Мексико за да помогнат на граничарите во спречувањето на илегалниот влез на мигрантите.

Освен војници, ангажирани се и околу 2.100 резервисти на Националната гарда. Трамп се одлучи на таа мерка, за да го спречи караванот од неколку илјади мигранти од централна Америка да влезе во САД, пренесе РСЕ.

Свет

Русинката која САД ја оптужија дека е таен агент ја призна вината

Објавено пред

Жената осомничена дека е руски таен агент во САД се изјасни за виновна по обвиненијата за заговор, врз основа на договор постигнат со американските обвинители.

Марија Бутина е обвинета дека работела на тоа да се инфилтрира во политичките кругови на американската републиканска партија, преку групи како што е Националното здружение за огнено оружје (NRA).

Бутина денеска се појави пред судот откако постигна договор со обвинителите. Како дел од договорот, таа рече дека се обидела да влезе во NRA и да пренесе разузнавачки информации за американските политичари на руски државен службеник.

Случајот со Бутина, 30-годишна активистка во борбата за право да се носи оружје, даде увид во тоа како Москва се обидува да влијае врз американската политика. Нејзиниот случај не е поврзан со истрагата на специјалниот обвинител Роберт Мулер за наводното руско мешање во претседателските избори во САД од 2016 година. Непосредно пред оваа објава нејзините адвокати и обвинители поднесоа правни документи со кои побараа да се измени нејзината првична изјава и рекоа дека го решиле случајот.

Бутина е во притвор од јули, а најпрво изјави дека не е виновна.

Според извештаите, таа соработува со истражители кои се надеваат дека ќе се договорат Бутина да им обезбеди информации за руските напори за мешање во американската политика.

Руската влада претходно излезе со став за овој случај во кој рече дека истиот е наместен.

Прикажи повеќе...

Европа

Започна дводневниот самит на челниците на ЕУ

Објавено пред

Челниците на земјите-членки на ЕУ попладнево го започнаа дводневниот самит во Брисел, на кој повторно ќе доминира прашањето за брегзит, откако британската премиерка Тереза Меј го одложи гласањето во парламентот во однос на договорот за излез од ЕУ.

„Имајќи ја предвид сериозноста на ситуацијата во Велика Британија, нашата намера е да ја сослушаме премиерката Меј, а потоа во формат ЕУ 27 да усвоиме одредени заклучоци. Бидејќи времето истекува, ќе размислиме и ќе се подготвиме за одредено сценарио доколку нема договор“, најави вчера претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Тереза ​​Меј, би требало да ги извести лидерите за развојот на настаните во врска со брегзит, додека значен дел од самитот ќе биде посветен и на надворешната политика, вклучувајќи ја ескалацијата на тензиите во Азовското Море, спроведувањето на договорот од Минск и продолжувањето на санкциите на ЕУ кон Русија поради конфликтот во Украина.

Претседатолот на Европскиот совет истакна дека на првиот ден од самитот ќе се разговара и за буџетот на ЕУ во периодот од 2021 до 2027 со цел да се постигне договор до есен следната година.

Вториот ден од самитот ќе биде посветен на дискусии за единствениот пазар на ЕУ, климатските промени, миграцијата и дезинформациите, а ќе се одржи и евросамит на кој ќе присуствуваат лидери на земјите од ЕУ кои го користат еврото како валута, претседателот на Европската централна банка и претседателот на еврогрупата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Се наѕира крајот на бруталната граѓанска војна во Јемен

Објавено пред

Претставниците на спротивставените страни во воените конфликти кои го разораа Јемен, денеска се ракуваа во присуствo на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Договорот за прекин на огнот во борбите за приморскиот град ал-Худајда беше постигнат по седумдневни преговори во Шведска, од страна на министерот за надворешни работи Калид ал Јамани и претставникот на бунтовниците, Мухамед Абделсалам.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека завојуваните страни во Јемен, по една недела мировни преговори што се одржуваа во Шведска, се согласиле за воспоставување на прекин на огнот во провинцијата Худајда и за повлекување на силите од пристанишниот град на Црвеното Море.

Агенцијата АП објави дека Гутереш им се заблагодарил на делегациите од Јемен за, како што рекол, важниот чекор и вистинскиот напредок кон идните преговори за прекин на конфликтот, додавајќи дека следната рунда преговори се планирани кон крајот на месецот.

Бруталната четиригодишна граѓанска војна во Јемен ја водат меѓународно признатата влада, која ја има поддршката од коалицијата предводена од Саудиска Арабија и бунтовниците Хути кои ја уживаат поддршката на Иран, појаснува американската агенција.

Според Обединетите нации, воената состојба во земјата предизвика една од најлошите хуманитарни кризи во светот поради која на 29 милиони Јеменци им е потребна помош.

„Ова е само почеток“, рече Гутереш и им се заблагодари на двете страни за преговорите и поради тоа што покажале политичка свест и волја да разговараат за иднината на Јемен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија3 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија4 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија5 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија6 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа7 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија7 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија8 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток8 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија9 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа9 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа10 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет10 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа11 час

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет11 час

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија24 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет1 ден

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски1 ден

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие