Контакт

Свет

Трамп во увид на штетите од ураганот Флоренс

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска ќе допатува во Северна Каролина, сојузна држава која претрпе огромни штети при налетеот на ураганот Флоренс.

Портпаролката на Белата куќа, Сара Сендерс, потврди дека Трамп планира да замине за Северна Каролина, објави агенцијата АП.

Во деновите по првичниот удар на силниот ураган, Северна Каролина се бори со поплави, а граѓаните на Вилмингтон стојат во редови за бесплатна храна, вода и ќебиња.

Во налетотот на ураганот загинаа најмалку 34 лица во три сојузни држави, односно Северна и Јужна Каролина и Вирџинија.

Ураганот Флоренс, кој достигна четврта категорија, моментно е само дожд и ветровита маса со низок воздушен притисок, но забрзува на патот кон густо населениот североисток.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Британската влада го поддржува тестирањето на ковид-вакцина врз луѓе, се чека одобрување од етичкиот комитет

Објавено пред

Британската влада објави дека ќе го поддржи тестирањето на вакцината против коронавирус врз доброволци.

Владата најави дека со 33,6 милиони фунти ќе учествува во заедничко истражување со Кралскиот колеџ во Лондон, компанијата hVIVO, која се занимава со лабораториски истражувања, и фондацијата „Ројал фри“ од Лондон.

„Ројтерс“ известува дека истражувањето треба да започне во јануари доколку биде одобрено од етичкиот комитет.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Француското МВР сака да ја затвори џамијата што сподели видео кое доведе до обезглавување на професор

Објавено пред

Француска џамија изрази жалење што споделила видео за кое се верува дека го предизвикало страшното убиство на професорот по историја и географија, но францускиот министер за внатрешни работи побара таа да биде затворена, пренесува РТ.

Професоеот Самуел Пети беше обезглавен минатата недела, откако на својот час покажал карикатури со пророкот Мухамед како дел од лекцијата за слобода на изразување. Полицијата потоа го застрела и го уби осомничениот 18-годишен бегалец од Чеченија.

Убиството, кое се случи во Конфланс-Сан-Онорин, ја потресе Франција предизвикувајќи демонстрации и владина акција против исламскиот екстремизам во земјата.

Пети стана мета на напад откако таткото на еден од неговите ученици објави неколку видеа на социјалните мрежи во кои го осуди професорот како насилник и рече дека поднел тужба против него. Видеата, наводно, се шират во муслиманската заедница во регионот, а едно од нив дури го сподели и локалната џамија, Големата џамија во Пантин.

Ректорот на џамијата, Мохамед Хениче, рече дека сега жали за одлуката за споделување на клипот, но тврди дека видеото не го идентификувало професорот со име и не претставувало повик за насилство.

„Нема повик за омраза и нема повик против овој професор“, рече тој за „Франсинфо“.

Џамијата го отстрани видеото по убиството на Пети и издаде соопштение во кое го осудува нападот. И покрај нејзините напори да се огради од инцидентот, џамијата е обвинета дека помогнала да се поттикне убиството.

Францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманин, тврди дека нејзиниот имам промовирал порака во која се вели дека наставникот треба да биде заплашен и повика на затворање на џамијата, тврдејќи дека таа шири порака на омраза.

Дарманин вети дека ќе ги сузбие непријателските муслимански групи и екстремизмот преку Интернет. Човекот кој го снимил видеото подоцна бил уапсен заедно со уште неколкумина, вклучувајќи ги и роднините на осомничениот.

Прикажи повеќе...

Свет

Советот за безбедност на ОН расправа за верификација на примирјето во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Советот за безбедност на ОН дискутираше за потребата да се обезбеди верификација на прекинот на огнот во Нагорно-Карабах, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, во понеделникот пред затворениот состанок за спорниот регион, пренесува ТАСС.

„Има потреба од верификација на прекин на огнот, мислам дека тоа е најгорливото прашање сега бидејќи иако е постигнат договор за прекин на огнот, тој не беше почитуван. Главното прашање е како да се потврди прекинот на огнот, кој се крши“, рече Небензја, кој претседава со Советот за безбедност на ОН овој месец.

Според Небензја, имало извештаи дека рускиот министер за одбрана разговарал со своите ерменски и азербејџански колеги како да се спроведе овој механизам за верификација.

„Ова прашање беше отворено, се разбира, на консултациите и СБ беше прилично во ставовите“, рече дипломатот.

Во меѓувреме, тој објасни дека ќе биде потребен посебен мандат на СБ за испраќање набљудувачка мисија на ОН во регионот.

„Тоа не е лесна и брза работа“, рече тој.

Рускиот амбасадор не исклучи дека процесот на верификација може да го спроведе ОБСЕ, која го води договоро.

„Кој ќе биде таму и во кое својство, за да провери – тоа е сепак прашање за кое се дискутира,“ рече тој.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избувнаа на 27 септември, со интензивни битки во спорниот регион Нагорно-Карабах. Областа доживеа разгорување на насилството летото 2014 година, во април 2016 година и минатиот јули. Азербејџан и Ерменија воведоа воена состојба и започнаа со мобилизација. Двете страни во конфликтот пријавија жртви, меѓу нив и цивили.

Како резултат на консултациите иницирани од Русија во Москва, Баку и Ереван се согласија да прекинат со огнот на 10 октомври за хуманитарни цели за размена на воените затвореници и мртвите. Сепак, примирјето подоцна беше прекршено.

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан околу планинскиот регион Нагорно-Карабах, спорна територија што беше дел од Азербејџан пред распадот на Советскиот Сојуз, но мнозински населена со етнички Ерменци, избувна во февруари 1988 година откако автономниот регион Нагорно-Карабах најави повлекување од Советската социјалистичка република Азербејџан.

Во 1992-1994 година, тензиите зовриваа и експлодираа во големи воени акции за контрола над енклавата и седумте соседни територии откако Азербејџан ја изгуби контролата над нив. Разговорите за решението за Нагорно Карабах траат од 1992 година под Групата Минск на ОБСЕ, предводена од тројцата копретседатели – Русија, Франција и САД.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија3 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија3 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа4 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија4 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа5 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија6 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија6 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет6 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет7 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет7 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија21 час

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет21 час

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија23 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ1 ден

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Досие