Контакт

Свет

Трамп: Време е да им се објави војна на наркокартелите во Мексико

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ порача дека е подготвен да испрати војска во Мексико по масакрот во кој беа убиени девет члена на американско мормонско семејство.

„Прекрасно семејство и пријатели од Јута се жртви на меѓусебна пресметка на наркобанди. Ако Мексико побара наша помош да се ослободи од тие чудовишта, Соединетите Американски Држави стојат на располагање, спремни сме да сме вмешаме и да ја сработиме работата брзо и ефикасно. Наркокартелите станаа големи и моќни, понекогаш е потребна војска за да порази војска“, напиша Трамп.

„Дојде време Мексико, со помош на Соединетите Држави, да им објави војна на наркокартелите и да ги збрише од лицето на земјата. Едвај го чекаме повикот од вашиот сјаен нов претседател“, додаде Трамп.

Најмалку пет државјани на САД, мајка и четири деца, беа убиени во насилен напад, извршен од наркокартел во северниот дел на Мексико.За жртвите се вели дека се членови на семејството Лебарон, поврзани со отцепената заедница Мормон, која се населила во Мексико пред неколку децении.

Свет

Самоубиство на четворица полицајци кои го чувале американскиот Капитол на денот на нападот

Објавено пред

Полицискиот оддел на округот Колумбија соопшти дека двајца полицајци задолжени за спречување на нападот врз американскиот Капитол на 6 јануари извршиле самоубиство, со што бројот на познати самоубиства на полицајци што ја чуваа зградата тој ден се искачи на четири.

Полицаецот Гинтер Хашида беше пронајден мртов во својот дом во четвртокот, рече портпаролот на одделот Хју Кару во соопштението.

Хашида се приклучил во редовите на полицијата на округот Колумбија во мај 2003 година.

Друг офицер на МПД што го бранеше Капитол на 6 јануари, Кајл Де Фрајтаг, беше пронајден мртов на 10 јули, додаде Кару во соопштението.

Причината за смртта на Де Фрајтаг е исто така самоубиство.

Тој служел во полициската администрација од ноември 2016 година.

Полицаецот Џефри Смит и полицаецот Хауард Либенгуд, меѓу одговорните за регулирање на немирите во Капитол, исто така, извршија самоубиство, пишуваат американските медиуми.

Стотици поддржувачи на тогашниот претседател Доналд Трамп упаднаа во зградата тој ден по неуспешниот обид да го спречат Конгресот да ја потврди победата на изборите на демократскиот претседател Џо Бајден.

Четири лица загинаа на денот на насилството.

Следниот ден, полицаец од Капитол почина и беше нападнат од демонстрантите.

Во нападот беа повредени повеќе од 100 полицајци.

Повеќе од 500 луѓе беа уапсени за насилството тој ден.

За време на сведочењето минатата недела, четворица полицајци преплавени со емоции изјавија на специјалната комисија на Претставничкиот дом дека биле тепани, добивале закани и биле навредувани на расна основа и дека тој ден се плашеле за своите животи.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пожари во Русија – во пламен над милион хектари шума, евакуирани луѓе

Објавено пред

Во Русија, во текот на претходниот ден, вкупната површина погодена од пожари значително се зголеми – од 837 илјади хектари на 1.071 милиони – за само 24 часа.

Од вчера бројот на шумски пожари е зголемен од 217 на 222.

За тоа време, површината на територијата што беше зафатена од пламен се зголеми за приближно 237 илјади хектари. Исто така, во тој период пожарникарите успеале да изгаснат 40 природни пожари. Пожарот ја зафати најголемата област во Јакутија, каде гори 924 илјади хектари шума.

Пожари беснеат и во големи области во регионот Иркутск, Карелија, Чукотка и Приморјето. Речиси пет илјади луѓе и 732 единици опрема беа вклучени во гаснењето на пожарот. Специјален режим на пожар е во сила во 62 региони на Русија. Вечерва евакуирани се 90 лица од селото Килаџи Уст во областа Алдан во Јакутија, бидејќи огнот до населбата стигнал со голема брзина поради силниот ветер.

Површината на пожарот изнесува 300 хектари. Во гаснењето учествуваат 111 лице и над 10 единици опрема. Екипажите на авионите Ил-76 на руската воена транспортна авијација вршеа шест лета дневно и истурија повеќе од 250 тони вода за гаснење на пожарот во близина на Оренбург. Авионите Ил-76 кои учествуваат во гаснењето на пожарот во регионот Оренбург се опремени со тенкови ВАП-2 со капацитет од 42 тони, а пилотите поминаа соодветна обука за извршување на соодветните задачи.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Бејрут откриена џиновска скулптура во чест на жртвите од експлозијата

Објавено пред

Џиновска скулптура направена од остатоците од експлозијата што се случи минатото лето во пристаништето во Бејрут, беше откриена денеска во пристаништето, предизвикувајќи поддршка од некои, но и гнев кај другите Либанци кои веруваат дека правдата треба да дојде пред спомен -обележјето.

Скулптурата, наречена „Гест“, е дело на либанскиот архитект Надим Карам, жител на Бејрут и уметник кој вели дека сакал да им оддаде почит на семејствата на жртвите од експлозијата.

Работата беше финансирана од голем број приватни компании.

„ Имате гигант направен од пепел, лузни од градот и лузни од луѓе кои се уште не се излекувани“ рече Карам и додаде дека се надева дека семејствата на оние што го загубиле животот ќе гледаат позитивно на работата.

Во експлозијата на пристаништето во Бејрут загинаа повеќе од 200 луѓе, илјадници беа повредени, а уништени се големи делови од градот. Една година подоцна, ниту еден висок функционер не одговараше бидејќи локалната истрага не напредуваше.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Жителите на Кочани кои побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување на чад, како последица...

Свет2 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа2 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија2 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија3 часа

Од денес стапува во сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија12 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија13 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија13 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија15 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија15 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт17 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија20 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ22 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет23 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет1 ден

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт2 дена

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија2 дена

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Досие