Контакт

Европа

Трамп ги прекршил законите, кинел документи и ги фрлал во тоалет?

Објавено пред

Новооткриените фотографии откриваат два момента во кои поранешниот претседател Доналд Трамп фрлал документи во тоалетот, пишува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

Новинарката на „Њујорк тајмс“ и соработник на Си-ен-ен, Меги Хаберман, објавува нови фотографии во својата претстојна книга „Доверител“, а тие претходно беа објавени од „Аксиос“.

Си-ен-ен претходно објави дека Трамп ги прекршил законите за водење на претседателската евиденција и честопати кинел документи, нацрти и белешки откако ќе ги прочитал.

„Повремено фрлаше хартии во тоалетот во Белата куќа – за подоцна да биде откриен кога мајстори биле повикани да ги поправат затнатите тоалети“, стои во написите.

Трамп ги отфрлил обвинувањата, а во изјава за „Аксиос“ портпаролот тврдел дека известувањето за оваа практика е измислено, според Си-ен-ен.

На фотографиите објавени во понеделникот, како што пишува медиумот, не е јасно на што се однесуваат документите – и кој е авторот – но, се чини дека тие се напишани со ракопис на Трамп и црн маркер.

Хаберман рекол дека едната фотографија е од бањата во Белата куќа, а другата е од патување во странство, што ѝ го дал извор од Белата куќа на Трамп.

„Којзнае што беше овој труд? Само тој ќе знаеше и веројатно кој и да се занимаваше со него“, изјавил Хаберман.

„Трамп имаше шема на непочитување на нормалните процедури за водење евиденција. Во една пригода Трамп праша дали некој сака да стави копија од говорот кој штотуку бил ставен на аукција на ‘е-Bay’. Во други случаи Трамп ќе назначеше помошници да носат кутии со непрочитани мемоари, белешки и нацрти на твитови во претседателскиот авион за да ги прегледаат, а потоа да ги искинат“, пишува медиумот.

Поранешен висок функционер на администрацијата на Трамп рекол дека заменик од кабинетот на секретарот обично доаѓа да ги извади работите од ѓубрето и од масата на Трамп откога тој ќе ја напушти просторијата.

Европа

Финска крева ограда на границата со Русија: ќе трае 50 години

Објавено пред

Финската погранична стража предлага да се огради дел од границата со Русија за да се спречи нелегален влез во земјата, пренесува „Интерфакс“.

dobivaj vesti na viber

„Извештајот на финските граничари укажува дека 10 до 20 отсто од границата долга 1.300 километри треба да биде оградена. Тоа би значело од 130 до 260 километри. Оградата треба да трае 50 години”, пишува финскиот весник „Иле“.

Се проценува дека оградата ќе чини неколку стотици милиони евра.

Шефот на одделот за меѓународна соработка на Граничната стража, Мати Питканити, претходно изјави дека агенцијата веќе почнала со дизајнирање на оградата.

„Тоа нема да биде само ограда, туку ќе има и систем за техничка контрола“, рече тој за време на летната дебата за пристапот на Финска во НАТО.

Прикажи повеќе...

Европа

Чавушоглу: „Целта им е конфликтот во Украина да потрае за да ја ослабнат Русија“

Објавено пред

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу предупреди дека меѓу западните земји има и такви кои се залагаат за продолжување на борбените операции во Украина, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Како што наведува, целта е „да се ослабне Русија“.

Чавушоглу, исто така, посочува дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира одделно да разговара со претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски.

„Нашиот претседател има намера да води дијалог и со Путин и со Зеленски во наредниот период. Нашите напори се насочени кон организирање на нивната средба“, вели Чавушоглу, без да прецизира дали станува збор за лични средби или телефонски разговори.

Шефот на турската дипломатија додава дека за време на разговорот со неговиот турски колега во Самарканд, каде што на 15 и 16 септември се одржа самитот на Шангајската организација за соработка, рускиот претседател не ја исклучил можноста од враќање на преговарачкиот процес на Русија со Украина.

Сепак, според него, Турција нема да ги признае резултатите од референдумот за обединување на Доњецк и Луганската народна република, Херсон и Запорожје со Русија.

„Ја информиравме и ја известуваме Русија дека не ја признаваме анексијата на Крим. Не ги признаваме ниту резултатите од референдумот одржан на територијата на Украина. Веќе ја изразивме нашата загриженост и нашата позиција во врска со ова прашање“, вели Чавушоглу. Според него, конфликтот во Украина мора да биде завршен со воспоставување праведен мир, „пред сè за Киев“.

„Конфликтот во Украина мора да биде прекинат со воспоставување праведен мир. И пред сè праведен за Украина. Како што веќе реков, Турција ги смета тие територии за окупирани, но не губиме надеж дека ситуацијата ќе се реши дипломатски“, нагласува Чавушоглу.

Прикажи повеќе...

Европа

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Објавено пред

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена од Џорџо Мелони, треба да има убедливо мнозинство во двата дома на италијанскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за жена која во минатото го пофали Мусолини.

„Бенито Мусолини беше добар политичар бидејќи сè што правеше, правеше за Италија“, рече таа еднаш. Подоцна ќе го промени својот тон, велејќи дека диктаторот направил „грешки“.

На почетокот на оваа година таа објави статус за Тито. Во публикација од февруари таа напиша дека е апсурдно да се покажува чест на некој кој е одговорен за масакрот на Италијанците.

Мелони, сепак, ги отфрла постфашистичките корени на нејзината партија и ја прикажува како мејнстрим група како британските конзервативци. Политичките почетоци на Џорџа Мелони се поврзани со неофашистичка младинска организација.

Мелони вети дека ќе ја поддржи западната политика за Украина и нема да ризикува со кревките финансии на Италија.

Како свои непријатели ги истакнува ЛГБТ -обито, Џорџ Сорос и масовната имиграција.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион40 минути

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Спорт3 часа

Милевски го објави составот: Трајковски и Тодороски меѓу стартерите на Македонија

Селекторот Благоја Милевски направи две замени, во стартниот тим се Александар Трајковски и Тодор Тодороски. Тоа значи и поофанзивен тим....

Свет3 часа

Путин му додели руско државјанство на Сноуден

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ и му додели руско државјанство на поранешниот советник на американската Национална разузнавачка агенција, Едвард...

Свет3 часа

Убиецот од Русија боледувал од шизофренија: лекарите се борат за животот на девет деца

Артем Казанчев (34), кој денеска уби 15 луѓе во училиштето „88“ во Ижевск, Русија, а рани уште најмалку 20 други,...

Економија6 часа

БЕГ тврди дека нема обврска да ги грее скопјани, Владата смирува дека парно ќе има

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) објави дека нема правен основ да располага со топланите, ниту обврска да продолжи со вршење на...

Македонија9 часа

Османи: Македонија нема да ги признае референдумите за присоединување на украински територии со Русија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските територии и...

Македонија9 часа

Судска медицина: Доколку Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал многу поголеми шанси да преживее

Доколку ракометарот Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, ќе преживеел. Ова го покажува вештачењето на Александар Станков, директор и...

Спорт10 часа

Македонија против Бугарија: Сега е наш ред, европски да ги пречекаме Бугарите

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот натпревар, во овој циклус во Лигата на нации. Македонија во Скопје...

Европа10 часа

Го фалеше Мусолини, а го критикуваше Тито – која е идната премиерка на Италија?

Италија ја добива најдесничарската влада од Бенито Мусолини. Според привремените резултати, десничарскиот блок предводен од „Браќата на Италија“, партијата предводена...

Македонија11 час

(Видео) Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење

Во Министерството за образование и наука сè е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека...

Свет12 часа

(Видео) Пукање во гимназија во рускиот град Ижевск, најмалку шест лица загинаа меѓу кои и деца

Најмалку шест лица, меѓу кои и деца, загинаа во престрелката што се случи утринава во училиштето 88 во Ижевск, Русија....

Свет12 часа

Кадиров до Русите кои не сакаат да војуваат: Немаат право да се нарекуваат мажи

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се осврна на Русите кои бегаат од војната и жестоко ги прозва. – Дали имаат право...

Свет13 часа

(Видео) Зеленски: Ако ги одземете животите на нашите деца, нема да останете живи

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека Киев постигнал позитивни резултати на повеќе фронтови....

Свет13 часа

Блинкен: Бевме во контакт со Русија поради заканите со нуклеарно оружје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Вашингтон е во директен контакт со Москва во врска со заканите за употреба...

Свет13 часа

(Видео) Шефот на воениот оддел во Русија застрелан во глава од младо момче кое било мобилизирано

Шефот на воениот оддел во Уст-Илимск, Русија, е тешко повреден кога бил застрелан од млад човек кој требало да биде...

Македонија1 ден

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа1 ден

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа1 ден

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион1 ден

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа1 ден

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...