Контакт

Свет

Трамп го објави својот прв денешен твит

Објавено пред

Трамп ја сподели наводната изјава на неговиот гласач, тврдејќи дека берзите ќе ги соборат највисоките рекорди и им порача на граѓаните да гласаат.

„Гласам за Доналд Трамп. Татко ми е синдикален работник и неговите 401.000 тројно се зголемија во времето на претседателот Трамп. ‘ Гласач од САД. Ви благодариме и имајте на ум дека берзата се подготвува да ги пробие сите највисоки нивоа. Следната година ќе биде најдобрата досега. Гласајте, гласајте, гласајте !!!!! “, напиша Трамп.

Глобалните пазари и акциите на САД растат откако лекарите на Трамп рекоа дека претседателот може денес да биде пуштен од Националниот медицински центар „Валтер Рид“. Брзото закрепнување може да ја ублажи големата несигурност околу изборите во САД, со уште само четири недели од кампањата.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Германија највисоко дневно зголемување од почетокот на пандемијата, повеќе од 18 илјади заразени

Објавено пред

Германија во последните 24 часа евидентирала 18.681 случај на инфекција со коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“, и тоа е највисоко дневно зголемување од почетокот на пандемијата.

Во земјава досега биле заразени вкупно 499.694 лица. Според институтот, регистрирани се 10.349 смртни случаи, 77 повеќе од претходниот ден.

Зголемувањето на бројот на заразени се случува во време кога германските федерални и провинциски власти се согласија за нови ограничувачки мерки за ноември во обид да се спречи инфекцијата пред Божик.

Културно-рекреативни објекти, ресторани и барови ќе бидат затворени, а настаните на отворено ќе бидат ограничени на членови на две домаќинства, со максимум 10 лица. Строгите ограничувања се во сила од понеделник.

Покрај тоа, навивачите нема да можат да присуствуваат на фудбалски натпревари во Бундеслигата, нема да се одржуваат аматерски спортови, а спортски сали, базени, студија за убавина, сали за масажа и студија ќе бидат затворени.

Канцеларката Ангела Меркел го бранеше карантинот во ноември како соодветен, неопходен и пропорционален.

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер во четвртокот објави дека усогласеноста со новите мерки за борба против пандемијата на коронавирусите ќе ја следат илјадници федерални полицајци.

Прикажи повеќе...

Свет

Руската полиција уби 16-годишник кој прободел полицаец и извикувал „Алах акбар“

Објавено пред

Руската полиција застрела 16-годишно момче во Татарстан, република каде што живее претежно муслиманско население.

Тој бил застрелан откако со нож прободел полицаец и се обидел да ја запали локалната полициска станица.Притоа тој извикувал „Алах акбар“.

Рускиот истражен комитет објави дека ќе го третира инцидентот како обид за тероризам, објави „Ројтерс“.

 

View this post on Instagram

 

В Кукморском районе Республики Татарстан полицейские ликвидировали вооружённого злоумышленника Сегодня, 30 октября около 00.30 участковый уполномоченный полиции во время парковки служебного автомобиля на территории ОМВД России по Кукморскому району заметил возгорание на земле и осколки стекла. В ходе тушения возгорания в сторону парковки неизвестным через ограду была брошена еще одна бутылка, предположительно, с горючей смесью, после чего злоумышленник попытался скрыться. Участковым, совместно с дежурившим в эту ночь начальником ИВС ОМВД России по Кукморскому району, было организовано преследование. Когда полицейские настигли злоумышленника, тот начал угрожать им ножом. На неоднократные требования прекратить противоправные действия, молодой человек не реагировал. При задержании оказал активное сопротивление и нанес одному из полицейских несколько ножевых ранений. Учитывая агрессивное и общественно-опасное поведение гражданина, в соответствии с Законом «О полиции», правоохранители применили табельное оружие. В результате злоумышленник, местный житель 2004 года рождения, от полученных ранений скончался на месте. На место происшествия прибыл министр внутренних дел по Республике Татарстан генерал-лейтенант полиции Артем Хохорин. Проводятся оперативно-розыскные мероприятия и следственные действия по установлению всех обстоятельств произошедшего. Полицейский с колото-резанами ранами госпитализирован, его жизни ничего не угрожает. Следственным органами по факту произошедшего приняты процессуальные решения.

A post shared by МВД по Республике Татарстан (@mvdtatarstana) on

Тинејџерот се обидел да ја запали полициската станица во градот Кукмор со помош на молотов коктел, а за време на апсењето прободел полицаец најмалку три пати.

Друг полицаец испукал неколку истрели во воздухот како предупредување пред да биде принуден да отвори оган.

Младиот човек починал од повредите пред да пристигне брзата помош. Сè уште не е познато кој бил мотивот за нападот, а надлежните органи повеле кривична постапка.

Прикажи повеќе...

Европа

Пријава за дозвола за германската вакцина веќе во ноември

Објавено пред

Извршниот директор на германската компанија „БиоНтех“, Угур Шахин, очекува дека резултатите од доцната фаза на клинички испитувања на потенцијална вакцина против коронавирус ќе бидат достапни наскоро, а компанијата може да се пријави за добивање дозвола во САД кон средината на ноември, доколку оценките бидат позитивни.

Шахин рече дека првите податоци за ефикасноста на вакцината се очекуваат кон крајот на октомври или почетокот на ноември.

Тој рече дека е оптимист и дека компанијата ќе достави барање за употреба на вакцината до Управата за храна и лекови во средината на ноември, доколку сè оди добро, пренесува „Ројтерс“.

„БиоНтех“ и нејзиниот американски партнер „Фајзер“ се меѓу водечките компании кои работат на развој на вакцина против коронавирус, заедно со „Модерна“ од САД и „Астразенека“ од Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на Ковид пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи,...

Актуелно47 минути

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа54 минути

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Дарманин вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција,...

Европа2 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа2 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет14 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија15 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија16 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет17 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија19 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија20 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија20 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија22 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија23 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија23 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет23 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија1 ден

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија1 ден

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет1 ден

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија1 ден

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Досие