Контакт

Вести

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша указот со кој се става крај на раздвојувањето на семејствата мигранти што незаконски пристигнуваат во САД преку границата со Мексико.

„Никогаш не сум сакал семејствата да бидат раздвоени“, рекол Трамп. Тој неколку часа претходно во неочекуван пресврт објави дека ќе го потпише указот.

Американската администрација е цел на жестоки критики во светот затоа што за пет недели 2.300 деца биле одвоени од своите родители. Американските власти минатата недела соопштија дека нулта толеранцијата кон мигрантите на границата со Мексико од половината на април довела до раздвојување на повеќе од 2.000 деца од родителите што биле приведени поради нелегален влез во земјата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Турција ја укинува вонредната состојба

Објавено пред

Од

Турција ноќеска ќе ја укине вонредната состојба што беше воведена пред две години по неуспешниот државен удар. Опозицијата стравува дека вонредната состојба и чистките ќе бидат заменети со нови репресивни мерки.

Вонредната состојба беше воведена на 20 јули 2016 година, неколку дена по крвавиот обид за државен удар што се случи ноќта меѓу 15 и 16 јули.

Агенцијата „Франс прес“ наведува дека во текот на изминатите две години властите тргнаа во прогон на пучистите и нивните симпатизери, како и на прокурдската опозиција, бројни невладини организации и медиуми кои ја критикуваа власта.

За две години на затворски казни се осудени околу 80 000 луѓе осомничени за поврзаност со пучот, додека повеќе од 150 000 државни службеници и функционери се отпуштени или суспендирани.

Прикажи повеќе...

Вести

Јапонија и САД го обновија нуклеарниот пакт

Објавено пред

Јапонија и САД го продолжија нуклеарниот пакт, а за да се одржи тој пакт, Јапонија мора да ги намали своите резерви од плутониум. Пактот меѓу двете земји е потпишан во 1988 година и дозволува Јапонија да произведува плутониум и да обогатува ураниум, иако истата технологија се користи во производството на атомски бомби.

Пактот е продолжен, а ниту Јапонија ниту САД не побарале негова ревизија. Меѓутоа, пактот може да се укине со предупредување од едната страна.

Јапонија поседува 47 тони плутониум, што е доволно за производство на 6 000 атомски бомби. И покрај загриженоста на Вашингтон, Јапонија не ја намалува количината на плутониум затоа што рестартирањето на реакторите кои може да согоруваат плутониум е забавено поради катастрофата во Фукушима во 2011 година.

Прикажи повеќе...

Вести

Деца мигранти се задушија во бродски контејнер

Објавено пред

Од

Осум мигранти, од кои поголемиот број деца, се задушија во бродски контејнер полн со мигранти во градот Зувара, соопштија либиските власти.

Градските безбедносни служби  објавија на „Фејсбук“ дека шест деца, жена и маж, биле меѓу 100-те мигранти во заклучениот контејнер подолго време. Останатите мигранти биле пренесени во болница.

Ова е последна трагедија во Либија каде што трговијата со луѓе е во пораст поради беззаконието што владее од побуната во 2011 година во која беше убиен долгогодишниот лидер на земјата, Моамер Гадафи.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија54 минути

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија1 час

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија2 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ2 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ2 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија4 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија4 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија6 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија6 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија7 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион8 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет8 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа8 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија19 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Досие