Контакт

Свет

(Видео) Трамп: Да не дозволиме политичкото насилство да пушти корени во САД

Објавено пред

Ние никогаш не смееме да дозволиме политичкото насилство да пушти корени во САД, изјави денеска американскиот претседател, Доналд Трамп, коментирајќи го апсењето на лицето за сомнителните пакети со експлозивни направи.

Трамп рече дека бил информиран за целиот случај и рече дека испраќачот на пакетите ќе биде суден „до најоддалечените граници што ги наложува законот”.

Европа

Шест лица загинаа во напад во Германија

Објавено пред

Шест лица се убиени, а неколку повредени во пукање во градот Рот ам Зе, во југозападна Германија, потврди полицијата.

Осомничениот е уапсен непосредно по пукањето, што се случило нешто пред 13 часот по локално време, во близина на градската железничка станица.

Полицијата соопшти дека се верува оди нападот го извршило само едно вооружено лице.

„Според нашите информации, шест лица загинале, а неколку се повредени“, изјави портпаролот на полицијата, Ален Рудолф Билмајер, за германските медиуми.

Билмајер рече дека првите информации укажуваат оти осомничениот, германски државјанин, познавал една или повеќе од жртвите.

„Некои од жртвите се членови на исто семејство“, додаде тој.

Полицијата најави дека ќе соопшти повеќе информации на прес-конференција подоцна во текот на денот, објави АП.

Рот ам Зе се наоѓа на околу 170 километри северозападно од Минхен и на 135 километри југоисточно од Франкфурт.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во Германија, можно е да има жртви

Објавено пред

Германската полиција преку „Твитер“ извести дека се спроведува операција во градот Рот ам Зе поради инцидент со пукање, пренесува „Спутник“

Според полицијата, многумина се повредени, а веројатно има и жртви кога вооружен напаѓач отворил оган во градот Рот ам Зе. Медиумите шпекуклираат дека има шестмина мртви.

„Се спроведува голема полициска операција во Рот ам Зе, каде што имаше пукање. Неколку луѓе се повредени, а веројатно има мртви. Осомничениот е приведен“, напиша полицијата во Баден-Виртемберг на „Твитер“.

Од полицијата исто така соопштија дека не станува збор за терористички напад бидејќи пукањето го предизвикала домашна расправија. Напаѓачот веднаш бил приведен и притворен. Во оваа фаза се верува дека дејствувал сам бидејќи нема докази за други осомничени.

Рот ам Зе е град со 5.300 жители во провинцијата Баден-Виртемберг, западно од Нирнберг.

Прикажи повеќе...

Свет

Јаглеродниот диоксид во атмосферата ќе достигне највисок раст од 1958 година

Објавено пред

Количеството јаглероден диоксид во атмосферата оваа година ќе го означи еден од најголемите годишни порасти од почетокот на мерењето во 1958 година и поради австралиските пожари, покажало истражувањето на британската метеоролошка служба.

Се очекува дека концентрацијата на јаглероден диоксид ќе надмине 417 честички на милион (ППМ) во текот на мај, а годишниот просек би можел да се движи околу 414 ППМ, што е речиси 3 ППМ над минатогодишниот просек.

Предизвикувачи на долгорочниот пораст на емисиите на ЦО2 во атмосферата се луѓето, а јаглеродниот диоксид е главен виновник за климатските промени.

Како дополнение на тоа, временските услови поврзани со промените на температурите на Тихиот Океан влијаат на апсорпцијата на ЦО2 во екосистемите на копно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија30 минути

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија39 минути

(Видео) Достовски до Филипче и Дуковски: Бидете како Атиџе, половина канабис за вас, половина за пациентите

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија4 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија5 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија5 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет8 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет8 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија8 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет19 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет21 час

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион21 час

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија23 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 ден

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 ден

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Досие