Контакт

Свет

Трамп за Болсонаро: „Го сакаат во Бразил, а го сакаме и ние во САД“

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ги пофали односите на САД и Бразил откако шеф на државата е Жаир Болсонаро, но одби да каже дали ќе воведе царини за бразилскиот челик и алуминиум.

Трамп пред вечерата со Болсонаро во летувалиштето Мар-а-Лаго во Флорида, беше запрашан дали ќе продолжи да го одложува воведувањето на нови такси за бразилскиот челик и алуминиум, на што тој одговори дека САД му помогнале на Бразил, но рече дека нема да даде никакви ветувања во врска со таксите, пренесува Ројтерс.

Двете најголеми економии во западната хемисфера беа во трговска војна поради американските царини за метал. Но, Болсонаро во декември изјави дека Трамп му потврдил оти нема да се воведуваат нови царини за бразилскиот челик и алуминиум.

„Бразил го сака, а го сакаме и ние во САД. Пријателството најверојатно е најсилно од било кога“, истакна Трамп за Болсонаро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Објавено пред

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот.

Москва, Вашингтон и Брисел бараат итен крај на конфликтот, а Анкара ја обвинува Ерменија и најавува целосна поддршка за Азербејџан.

Двете страни распоредија тешка артилерија во областа, соопшти ерменското Министерство за одбрана.

Портпаролот на тоа Министерство, Артсрун Ованисјан, на својот Фејсбук напиша дека борбите продолжиле во текот на ноќта и дека вооружените сили на Ерменија постигнале значителен успех и немало прекин на огнот, пренесува „ТАСС“.

Од друга страна, Министерството за одбрана на Азербејџан објави дека ерменските сили утрово го погодиле градот Тертер во Азербејџан, во близина на регионот Нагорно-Карабах и предупредија дека ќе бидат преземени реципрочни мерки.

Ерменската страна тврди дека 17 ерменски војници биле убиени и над 100 ранети во конфликтите во регионот Нагорно Карабах. Претходно, од Азербејџан беше објавено дека Ерменија претрпела големи загуби на првиот ден од контраофанзивата на азербејџанската армија – над 550 мртви и ранети.

Конечниот број на жртви од двете страни сè уште не е утврден

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Соборен азербејџански дрон во близина на ерменски град

Објавено пред

Ерменската страна објави видео на кое се гледа соборениот дрон на азербејџанските вооружени сили.

Како што се наведува, станува збор за дрон од турскиот производител „Бајрактар“, чии остатоци биле расфрлени по полето. Локалното население ги собрало остатоците.

Беспилотното летало е соборено вчера во близина на ерменскиот град Варденис, пренесува „Спутник“.

Прикажи повеќе...

Свет

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува корона

Објавено пред

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците на замрзната храна од странство во неколку наврати биле позитивни на коронавирус.

„Царината и локалните власти во повеќе наврати откриле коронавирус во увезената замрзната храна“, се вели во соопштението на Администрацијата за трговија во Пекинг, пренесе Ројтерс.

Надлежната служба во кинеската престолнина апелираше внимателно да се следи епидемиолошката состојба и да се избегне увоз на замрзната храна од земјите погодени од масовното ширење на коронавирусот.

Во септември кинеските власти го прекинаа увозот на замрзната морска храна од Бразил, Индонезија и Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет25 минути

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува корона

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците...

Македонија1 час

Притвор за десетмина дрвокрадци кои претепааа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион2 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија3 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија4 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија15 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија16 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион17 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет18 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет19 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ20 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија20 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија21 час

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ23 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа23 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет23 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ1 ден

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа1 ден

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет1 ден

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Досие