Контакт

Свет

Трамп му посака брзо закрепнување на повредениот Бајден

Објавено пред

Претседателот во заминување Доналд Трамп испрати порака на поддршка до неговиот наследник Џо Бајден, откако слушна дека се повредил.

Бајден бил пренесен во болница откако се лизнал и паднал додека си играл со кучето. Кога го прегледале докторите утврдиле дека Бајден има скршеница на стапалото, поради што некое време ќе носи гипс, а Трамп му посака побрзо да оздрави.

„Брзо закрепнување“, напиша Трамп на твит со видео од Бајден како куца.

Лекарите рекоа дека Бајден ќе мора да носи ортопедска чизма неколку недели.

Свет

(Видео) Експлозија на израелски товарен брод

Објавено пред

Експлозија се случи на израелски товарен брод кој пловел од Блискиот исток.

Сè уште не е позната причината, што предизвика загриженост за безбедноста на бродовите кои пловат во овој регион среде зголемените тензии меѓу САД и Иран.

„Индипендент“ пишува дека необјаснива експлозија погодила израелски брод додека пловел во Оманскиот Залив.

Според изјавата на британската служба за поморски операции, бродот и екипажот се безбедни, но принудени да влезат во најблиското пристаниште во Оманскиот залив.

Иако сè уште не се објаснети причините за експлозијата, компанијата за поморско разузнавање „Драјад Глобал“ вели дека е многу можно тоа да било предизвикано од „асиметрична активност на иранската армија“, објави „Индипендент“.

Иран сè уште не го коментирал инцидентот, пренесе АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Саудиска Арабија демантира дека го одобрила убиството на Кашоги

Објавено пред

Саудиска Арабија го демантира извештајот објавен од САД дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го одобрил убиството на новинарот на Вашингтон пост, Џамал Кашоги.

„Кралството категорично го негира извештајот доставен до Конгресот (САД) за убиство на граѓанинот Џамал Кашоги“, се наведува во демантот.

Претходно, американската разузнавачка служба објави дека принцот Мохамед бин Салман ја одобрил операцијата за фаќање или убивање на Кашоги во Турција. Во извештајот се вели дека принцот сметал оти Кашоги претставува закана за кралството и затоа ги поддржува, доколку е потребно, насилните мерки само за да го замолчи.

Во извештајот се наведени и имињата на 21 лице блиски до принцот, кои биле вмешани.

Убиството се случи во октомври 2018 година во саудискиот конзулат во Истанбул. Кашоги тогаш влегол во зградата за да ги земе документите за венчавката што му претстоеше, а турските истражители соопштија дека тој таму бил задавен и убиен.

Прикажи повеќе...

Свет

Коронавирус со непознато потекло го затвора најголемиот град во Нов Зеланд

Објавено пред

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, објави дека најголемиот град во земјата, Окленд, ќе биде затворен една недела поради појава на коронавирус од непознато потекло.

Окленд ќе биде во карантин од недела, откако во градот беше регистриран случај на коронавирус од непознато потекло.

Во остатокот од Нов Зеланд ќе биде на сила вториот степен на ограничувања, што, меѓу другото, значи и забрана за собирање, рече Ардерн.

Во средината на февруари, скоро два милиони жители на Окленд беа ставени во ненадејна тридневна блокада откако кај тричлено семејство беше регистриран британскиот вид на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Топ1 час

Четворица тинејџери се тешкo повредени во сообраќајна несреќа во Визбегово

Автомобил и два мотора се судрија синоќа во Визбегово, пришто со тешки повреди во болница завршија четири млади лица кои...

Македонија2 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија2 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија2 часа

Груби, Димитров и Царовска станаа дел од Советот за рамномерен регионален развој, усвоена е и годишната програма

Конституиран е новиот состав на Советот за Рамномерен регионален развој и усвоена е програмата за 2021 година во вредност од 440...

Македонија3 часа

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет4 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија5 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија5 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион17 часа

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа19 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија20 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија20 часа

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија21 час

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија1 ден

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија1 ден

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа1 ден

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа1 ден

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Досие