Контакт

Свет

Трамп: Набргу ќе одиме на Марс, а во вселената ќе може да се војува

Објавено пред

Можеби еден ден ќе има американски вселенски сили што ќе се борат рамо до рамо со авијацијата, копнените сили и другите родови на армијата.

Ова го изјави американскиот претседател Доналд Трамп најавувајќи го заминувањето на луѓето на Марс како нешто што ќе се случи многу бргу, притоа нагласувајќи дека тоа воопшто не би се случило доколку Хилари Клинтон победела на претседателските избори во 2016 година.

Новинските агенции пренесуваат дека Трамп при обраќањето пред маринците и другите војници во воздухопловната база „Мирамар“ во Сан Диего говорел за вложувањата на неговата администрација во истражувањата на вселената велејќи дека универзумот станал област во која е возможно да се војува.

Се надува дека Трамп рекол оти идејата за вселенските сили започнала како спонтан коментар, но тој одлучил дека е одлична идеја.

„Набргу ќе одиме на Марс. Не би отишле на Марс доколку победеше мојата ривалка (Хилари Клинтон), дозволете ми да го кажам тоа. Во таков случај за оваа идеја немаше воопшто ни да се размислува“, изјавил американскиот претседател.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Тереза Меј во Брисел на средба со Јункер

Објавено пред

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Медимите ширум светот пишуваат дека тие двајца ќе се состанат во рамките на преговорите за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. А веста за тоа ја потврдија и од кабинетот на Меј.

„Една од темите на кои ќе се разговара ќе биде Британија и ЕУ по брегзит“, соопшти претставник од кабинетот на британската премиерка.

Велика Британија треба да ја напушти официјално Европската Унија на 29 март 2019 година. Меј пред неколку дена изјави дека по излезот, Британија ќе ја преземе контролата над границите, законите и финансиските средства, а ќе понуди и поголема заштита врз бизнисите и работните места.

Прикажи повеќе...

Свет

Интерпол доби нов претседател

Објавено пред

Јужнокореецот Ким Јонг-јанг е избран за нов претседател на Интерпол, јави новинската агенција „АП“.

Ким ќе биде претседател до 2020 година, со што ќе го заврши мандатот на неговиот претходник Менг Хонгвеиј, кој е притворен во Кина.

Фаворит во трката за лидерската позиција во меѓународната организација беше Русинот, Александер Прокопчук, кој е актуелен потпретседател на Интерпол. Критичарите од Кремљ за него рекоа дека е близок пријател на рускиот претседател, Владимир Путин, а против него силно лобираа Белата куќа и нивните европски партнери.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Чавушоглу: До крај да се расветли убиството на Кашоги

Објавено пред

Турскиот министерот за надвореши работи на Турција, Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција не го гледа убистовото на саудискиот новинар Џамал Кашоги како политичко прашање, туку како убиство кое треба да биде расветлено до крај и дека е потребно да се дознае кој го наредил тоа.

,,Турција е истрајна за целосно расветлување на убистовот на Кашоги, а тоа им го кажавме и на САД”, изјави Чавушоглу по средбата со американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Според него, потребно е да се дознае кој го наредил убиството на Кашоги, бидејќи има многу прашања на кои нема одговор во врска со овој случај. Кашоги беше убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија12 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија13 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија14 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized17 часа

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија17 часа

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски18 часа

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија18 часа

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски19 часа

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Македонија21 час

Сведокот ги препозна двајцата напаѓачи што го претепаа Никола Саздовски

На денешното рочиште за убиството на 20-годишниот навивач на групата „Комити“ повеќе од два часа сведочи сведокот Миле Алексовски, кој...

Свет22 часа

(Видео) Девојка со српско потекло меѓу убиените во Чикаго

Една од трите жртви на пукањето во болницата „Мерси“ во Чикаго е 25-годишна девојка со српско потекло, пишуваат српските медиуми....

Македонија22 часа

При апсењето на Бошкоски пронајдени се пиштол и хрватски пасош

Денешното рочиште за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на претседателот на партијата ОМ, Љубе Бошкоски, продолжи со репродуцирање...

Афера „Банки“23 часа

(Видео) Афера „Банки“ – како банката му ја одзеде болницата на доктор Адил Мустафа!?

Приватната болница „Шендети“ во Мала Речица, Тетово, неколку години по отфрлената кривична пријава од Обвинителството, остана со катанец на вратата....

Бегството на Груевски23 часа

(Видео) Дескоска: Ќе бараме екстрадиција на Груевски и да му е доделен азил

Македонија, денеска, или најдоцна утре ќе го достави барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Министерката за правда, Рената...

Бегството на Груевски23 часа

Груевски добил азил во Унгарија?

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали...

Европа24 часа

(Видео) Избоден полицаец во напад во Брисел, напаѓачот повреден

Во историскиот центар во Брисел утрово непознат напаѓач со нож нападна еден полицаец кој се збоди со повреди. По нападот...

Македонија1 ден

Дисциплинска за полицаец кој употребил сила врз актерката Ирена Ристиќ

Одделот за внатрешна контрола при МВР поведе постапка за дисциплинска одговорност на полицаец од полициската станица Центар, кој пред два...

Македонија1 ден

Вучиќ: Груевски во Србија влезе со важечки документи, прашање е како ја напуштил Македoнија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави синоќа дека поранешниот премиер Никола Груевски со регуларни документи влегол во Србија, дека во...

Македонија2 дена

ДЗС: Спасени четири лица завеани на Пелистер

Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од СВР Битола доцна синоќа, во 00:30 часот, добило известување дека...

Свет2 дена

Путин: Повлекувањето на САД од договорот не може да остане без наш одговор

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека Кремељ ќе има одговор доколку САД се повлечат од договорот за нуклеарните сили со...

Досие