Контакт

Свет

Трамп најави тешки санкции за иранскиот врховен водич

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша указ со кој, како што рече, се воведуваат тешки санкции за иранскиот врховен водич, ајатолахот Али Хамнеи.

Трамп рече дека санкциите следат по низата агресивни постапки на иранскиот режим во последните седмици, меѓу кои и соборувањето на американското беспилотно летало.

„Продолжуваме со притисок врз Техеран“, изјави американскиот претседател и додаде дека тие санкции би можеле да останат на сила со години.

Санкциите наведени во указот, како што рече Трамп, ќе ги спречат иранскиот врховен водич, неговиот тим и другите со кои е поврзан, да имаат пристап кон основните финансиски средства и поддршка.

Свет

(Видео) Авантурист го прослави 40. роденден со стој на раце на карпа висока 396 метри

Објавено пред

Авантурист, кој себеси се нарекува уметник за екстремно балансирање, го прослави својот 40. роденден во стил искачувајќи се на работ од карпа за да изведе стој на раце на надморска височина од 396 метри, пренесува „Спутник“.

Ескил Ронингсбакен го снимил својот потфат на видиковецот „Рампестрекен“ во Андалснес, Норвешка, на 24 јуни. Тој пешачел еден километар за да стигне до таа област.

На работ на видиковецот, Ронингсбакен направил скала на која го извел стојот на раце.

Ронингсбакен со години ги изведува своите акробации, вклучувајќи го и потфатот од 2011 година, кога балансираше на работ на клисура на велосипед, куп столици и на трапез без безбедносен ремен. Тој исто така изведе и стој на една рака над фјорд во 2013 година, на 600 метри надморска височина.

Ронингсбакен, кој се смета себеси повеќе за уметник отколку за авантурист, вели дека неговите настапи се заради создавање уметност.

„Едноставно не постои простор за грешки, но тоа е она што го правам и е заради создавање уметност. Не гледам голем дел од пејзажот додека балансирам бидејќи тоа е едноставно простор за преживување, но пред и потоа ја гледам природата и уживам во неа”, изјави Ронингсбакен за „Дејли мејл“.

Прикажи повеќе...

Европа

Грета Тунберг за критиките од француските пратеници: „Повеќе се плашат од мене отколку од вистинскиот проблем“

Објавено пред

16-годишната шведска активистка за животна средина Грета Тунберг беше поканета на средба со група пратеници во францускиот парламент во вторник попладне, каде што најверојатно ќе добие студени реакции од група десничарски пратеници.

Во саботата Гијом Лариве, претседателски кандидат на Лес Републиканс, ги повика своите колеги да го „бојкотираат“ говорот на Тунберг во Националното собрание.

„Не ни требаат апокалиптични гуруа за паметно да се избориме со климатските промени, туку научен напредок и политичка храброст“, рече тој.

Републиканецот Џулиен Ауберт, исто така, објави дека нема да дојде, како што рече тој, „да ѝ аплаудира на пророчицата во шорцеви“.

Тој ја нарече Тунберг „добитничка на Нобеловата награда за страв“.

Во видеоинтервју со францускиот портал „Конбини“, Тунберг одговори на критиките велејќи: „Тие повеќе се плашат од мене и од протестите на младите активисти отколку од вистинскиот проблем“.

Тунберг беше поканета во францускиот парламент од 162 пратеници на транспартиската климатска група наречена „Акцелерон“. Таа ќе одржи средба отворена за другите пратеници и ќе присуствува и на седницата на владата.

Лидерот на една од четирите зелени партии, Делфин Бато, го критикуваше ставот на пратениците кои се противат на доаѓањето на Тунберг.

„Мораме да веруваме дека сме во драматична ситуација, а дури е и трагично што младите ги читаат извештаите … повеќе од многу политичари“.

Секретарот на Социјалистичката партија, Оливие Форе, исто така реагираше на заканата од бојкот.

„Гневот треба да влијае врз сите. Не ни треба бојкот, напротив, треба да кажеме дека не правиме доволно. Оваа девојка има неверојатна улога во глобалната свест во Европа, дури и во светот“.

Во петокот 16-годишната Грета доби пофалба на германската канцеларка Ангела Меркел, а во неделата доби награда од 25.000 евра доделена од ветераните од Втората светска војна во северна Франција.

Тинејџерката сега е едно од водечките лица во борбата против глобалното затоплување. Таа има јасна порака дека оние што се на врвот треба да сторат повеќе за да ги спречат емисиите на штетни гасови и да преземат мерки за спречување на климатските промени.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелски пилот привремено приземјен откако по грешка истрелал ракета во Сирија

Објавено пред

Пилот на израелското воено воздухопловство (ИАФ) привремено е суспендиран откако истрелал ракета воздух-воздух кон, како што се покажало, лажна цел на израелско-сириската граница на крајот од минатиот месец, објави израелскиот „Канал 12“.

Инцидентот се случил на 28 јуни откако ИАФ ангажирало авион да реагира на сомнителна воздушна цел што се приближувала кон израелскиот воздушен простор над окупираната Голанска Висорамнина, но на крај се покажала лажна.

Според израелските медиуми, истреланата ракета полетала на територија на Сирија и експлодирала. Пилотот на авионот, наводно, бил суспендиран поради сериозна оперативна грешка, но во меѓувреме суспензијата му истекла.

„Канал 12“ не обезбеди други детали за инцидентот и не е јасно дали имало жртви на сириската страна.

Израел призна дека извршил воздушни напади врз Сирија во последниве неколку години, велејќи дека нападите се насочени кон спречување на наводните планови на Иран за наметнување влијание во Сирија за оттаму да го нападне Тел Авив.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Џонсон е новиот премиер на Велика Британија

Поранешниот британски шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, е избран за нов претседател на Конзервативната партија, а според тоа и нов...

Македонија2 часа

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или...

Македонија5 часа

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ5 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија6 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија7 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија7 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија7 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион7 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија22 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија23 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија23 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија1 ден

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија1 ден

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет1 ден

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Досие