Контакт

Европа

Трамп: Ништо нема да ме спречи повторно да се кандидирам за претседател

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ништо нема да го спречи повторно да се кандидира за претседателските избори во 2024 година, пренесуваат светските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Ништо нема да ме спречи. Треба повторно да ја зајакнеме нашата земја, која отиде во пеколот. Работите бргу се влошија. Ја сакам нашата земја и ќе го направам она што е правилно за неа“, изјавил Трамп за „Њуз макс“ одговарајќи на новинарско прашање за тоа што може да го спречи да се кандидира.

Според анкетите минатата недела, како што пишуваат медиумите, повеќето Американци се подготвени да гласаат за поранешниот американски претседател.

На прашањето како би гласале доколку изборите се одржат тој ден, 42 отсто изразиле поддршка за актуелниот претседател Џозеф Бајден, а 44 отсто за Трамп, пренесуваат агенциите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Австрија петцифрен број заразени од коронавирус

Објавено пред

Во Австрија бројот на новозаразени од коронавирус изминативе денови се зголемува и повторно достигна петцифрена бројка.

dobivaj vesti na viber

Во последните 24 часа регистрирани се нови 10.898 позитивни ковид-случаи, а тој број последен пат беше евидентиран во април годинава.

Во изминатото деноноќие како последица од вирусот починале шест луѓе.

Тамошниот министер за здравје рече дека овој број е очекуван. Тој не најави нови мерки, рече дека смета на самоодговорноста на граѓаните.

Во Виена моментно има 3.569 новозаразени.

Прикажи повеќе...

Европа

Руски хеликоптер влезе на територијата на НАТО, тврди естонското Министерство за одбрана

Објавено пред

Естонското Министерство за одбрана соопшти дека руски хеликоптер „ми-8“ минатата сабота на две минути влегол во областа на регионот Коидула, пренесува „Бизнис инсајдер“.

dobivaj vesti na viber

Практично, тоа значи дека рускиот хеликоптер се нашол на територијата на НАТО.

Кусти Салм, висок претставник на Министерството, рече дека Русија симулира ракетни напади врз Естонија и додаде дека заканата за земјата е на највисоко ниво во историјата, објави „Скај њуз“.

Упадот на хеликоптерот во естонскиот воздушен простор се случил само десет дена пред големиот самит на НАТО во Мадрид, кој е закажан за 29 јуни.

Земјите членки на НАТО ќе разговараат за тоа како да ја зајакнат алијансата по руската агресија против Украина.

Во меѓувреме, растат и тензиите на релација Москва – Литванија.

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, денеска изјави дека одговорот на Москва на литванската забрана за транзит на стока до ексклавата Калининград ќе биде не само дипломатски туку и практичен.

„Едно од главните прашања беше дали одговорот ќе биде чисто дипломатски. Одговорот е не“, рече Марија Захарова на неделниот брифинг. „Одговорот нема да биде дипломатски, туку практичен“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Европа

Пензиониран полковник, кој некогаш чувал руски нуклеарен куфер, се обидел да се самоубие

Објавено пред

Пензиониран полковник на руската Федерална служба за безбедност, кој неодамна беше обвинет за примање мито, вчера бил пронајден со прострелна рана во својот стан во селото Нови кај Москва.

dobivaj vesti na viber

Пензионираниот полковник Вадим Зимин пиел алкохол со својот брат, а во еден момент отишол во друга соба. Тој потоа се обидел да се самоубие, според првичните резултати од официјалната истрага објавени од руските медиуми.

Брат му повикал брза помош, а Зимин преживеал и во тешка состојба бил префрлен на интензивна нега.

Во декември 2021 година Зимин беше уапсен под сомнение дека зел мито од претприемачи во износ од 10 проценти од секоја зделка склучена со државен договор. Тој бил разрешен од должноста во Централната царинска управа и во текот на истрагата му бил одреден домашен притвор.

Тој бил задолжен за чување на куферот за контрола на руските нуклеарки додека на власт бил поранешниот руски претседател Борис Елцин. Зимин потоа продолжил да работи во службата за безбедност, а во времето на Владимир Путин бил унапреден во чин на полковник.

Во јавноста има само една фотографија од Вадим Зимин.

Во Русија има три куфери, кои содржат предаватели што може да иницираат нуклеарен напад доколку се активираат во исто време. Едната актовка е до претседателот на Русија, а другите две се кај други двајца високи функционери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Протест пред Влада против францускиот предлог

Граѓани протестираат пред Владата против францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија. Повикот за протестот беше најавен на социјалните...

Регион3 часа

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет3 часа

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија4 часа

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ5 часа

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија6 часа

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...

Економија6 часа

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...

Македонија9 часа

Рама, Вучиќ и Ковачевски решија – ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на „Твитер“ напиша дека тој, заедно со своите колеги, македонскиот премиер Димитар Ковачевски, албанскиот...

Свет9 часа

Во разорниот земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 950 луѓе

Авганистанските власти за справување со катастрофи соопштија дека најмалку 950 луѓе загинале, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот...

Европа10 часа

Рускиот амбасадорот во Лондон: Британците се арогантни!

Амбасадорот на Руската Федерација во Велика Британија, Андреј Келин, изјави дека официјален Лондон испратила многу арогантна нота, пренесува „РИА новости“....

Македонија10 часа

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) на првиот ден од генералниот штрајк, со кој работниците во јавниот сектор бараат поголеми...

Регион11 час

Радев: Францускиот предлог е најдобар во моментот

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска изјави дека „францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Македонија е најдобар за...

Македонија1 ден

Спасени дехидрирани велосипедисти кои залутале кај селото Кожле

Во драматична спасувачка акција денеска се спасени двајца велосипедисти кои биле пронајдени после селото Кожле. Дехидрирани и снеможени велосипедистите биле...

Македонија1 ден

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ, но ќе размислувала за името на нашата црква

Бугарската православна црква информираше дека влегува во канонско и евхаристиско заедништво со македонската црква, нарекувајќи ја Православна црква на Северна Македонија....

Македонија1 ден

Министерот за локална самоуправа Милевски се спротивстави на францускиот предлог за решавање на спорот

Билатералните спорови не смеат да станат европски услови, а македонската евроинтеграција не смее да биде заложник на фрустрациите на Бугарија,...

Регион1 ден

Рама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека Бугарија ја киднапирала Европската Унија. Тој рече дека денеска имал опсежни разговори со лидерите...

Македонија1 ден

Османи: Формално не е добиен француски предлог како можно решение за блокадата од Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, преку фејсбук-статус појаснува дека досега формално не е добиен француски предлог како можно решение...

Македонија1 ден

Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: утре претпладне финална одлука за учество на самитот во Брисел

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил информира дека денеска се одржал вонреден состанок на „Отворен Балкан“, а во пресрет...

Европа1 ден

Москва за Литванија: Ќе нè натераат да реагираме, ги поминаа сите граници

Литванија со забраната за транзит на стока по железница до Калининградската област покажува агресивно однесување, изјави портпаролката на Министерството за...

Европа1 ден

Кулеба: Русија води енергетска војна против Европа

„Русија води енергетска војна против Европа“, тврди министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. „Со децении Русија гасот и...