Контакт

Свет

Трамп одобри 8,3 милијарди долари за борбата со коронавирусот

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска потпиша одобрение за итни трошоци во вредност од 8,3 милијарди американски долари за да се забрза одговорот на коронавирусот, обезбедувајќи средства за локалните и државните службеници за борбата против ширењето на вирусот, пренесува РСЕ .

Мерката за финансирање вклучува повеќе од 3 милијарди долари за истражување и развој на вакцини, тестови и третман, 2,2 милијарди долари за јавна здравствена помош, превенција, подготвеност и одговор и 1,2 милијарди долари помош за меѓународните напори насочени кон сузбивање на вирусот.

Од вирусот, кој првпат беше идентификуван во кинескиот град Вухан на крајот на декември минатата година, во САД досега се заболени 200 луѓе, а 12 лица починале.

Свет

Британка повикала полиција поради помен во градина на паб

Објавено пред

Британците веќе започнаа да се кодошат едни со други за прекршувања на „правилото на шестмина“ од мерките за социјално дистанцирање поради Ковид-19, а една жена ги пријавила дури и луѓето собрани на помен во градина на паб, пренесува „Мирор“.

Министрите неделава ја повикаа јавноста да ги пријавува своите соседи ако се сомневаат дека се собираат во групи поголеми од шестмина. Секретарот за внатрешни работи, Прити Пател, дури рече и дека две семејства што се сретнале на улица и застанале за разговор постапуваат спротивно на законот.

Една Британка сметала дека е нејзина граѓанска должност да пријави ожалостена група од 30-тина луѓе на помен во градината на еден паб во Вигстон, Лестершир. Полициските службеници во средата ненајавено ја посетиле „Старата круна“ откако двапати ѝ се јавиле на сопственичката Сју Хамфрис во пабот за да проверат дали луѓето од групата држат социјална дистанца.

Полицијата побарала дел од групата  да биде преместена од задниот дел кон предниот дел на пабот, но сепак рекле дека не се прекршени правила.

„Бев загрижена поради она што го видов. Се чинеше дека има голема група на луѓе кои пијат надвор од пабот и изгледаа прилично блиску еден до друг. Почувствував дека мора да ја известам полицијата во случај да се кршат правилата. Чувствував дека е моја граѓанска должност да го пријавам ова и повторно ќе го сторам истото,“ изјави сосетката-кодош.

Таа, исто така, призна дека направила видеоснимки од ожалостените.

Во средата, премиерот Борис Џонсон се обиде да го повлече тврдиот став за пријавување на соседите, но се чини дека некои веќе ја добиле оригиналната порака. Премиерот рече:

„Јас никогаш не сум бил многу за кодошката култура. Она што луѓето треба да го сторат ако се загрижени е да го споделат тоа со своите пријатели и соседи “.

Тој, сепак, им даде поддршка на луѓето кои се јавуваат во полиција велејќи дека „ако мислат дека постои сериозна закана за јавното здравје како резултат на активностите на нивниот сосед, тогаш е разумно да ги информираат властите“.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Операциите на Турција во Источен Медитеран не се завршени

Објавено пред

Турција го повлече истражувачкиот брод „Орук Рајс“ од Источен Медитеран поради дипломатски односи со Грција, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Но, како што истакнува, тоа не значи дека турските операции во овој регион се завршени.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул по молитвата, Ердоган исто така рече дека е подготвен да се сретне со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во живо или преку видеоконференција, за да разговараат за тензиите во Источен Медитеран, пренесува „Ројтерс“.

„Орук Рајс“ се врати во водите во близина на јужната турска провинција Анталија поради, како што објави Анкара, рутинско одржување.

Грција го оцени овој потег како прв позитивен чекор за намалување на тензиите околу природните ресурси и поморската јурисдикција во Источен Медитеран.

Прикажи повеќе...

Свет

Универзитетот „Принстон“ се соочува со истрага по признавањето дека има расизам

Објавено пред

Универзитетот „Принстон“ би можел да биде принуден да врати милиони долари од федералното финансирање и да биде парично  казнет поради неодамнешното признавање на неговиот претседател дека во оваа институција од „Ајви лигата“ расизмот се уште опстојува, пренесува „Њујорк пост“.

Во писмото до претседателот на „Принстон“, Кристофер Ајзгрубер, Министерството за образование на САД вели дека отвора истрага за писмото од 2 септември во кое тој ги истакнува „напорите на училиштето да се избори против системскиот расизам“.

„Меѓу другото, рековте дека расизмот и штетата што им ја нанесува на обоените луѓето продолжуваат на „Принстон“ , а расните претпоставкиа остануваат вкоренета во структурите на универзитетот“, напиша помошник-секретарот Роберт Кинг од Канцеларијата за терцијарно образование.

„Признатиот“ расизам на „Принстон“ покренува прашања за точноста на гаранциите за недискриминација и еднакви можности што му се доставуваат на Министерството за образование во замена за повеќе од 75 милиони долари пари од даночни обврзници откако Ајзгрубер ја презеде функцијата во 2013 година, вели Кинг.

Официјалните лица се загрижени и дека многуте тврдења на „Принстон“ за недискриминација и еднакви можности дадени на учениците, родителите и потрошувачите на пазарот за сертификати за образование можеби биле лажни, погрешни и лажно прикажани.

Во писмото на Кинг се бара од „Принстон“ да даде мноштво досиеја и писмени одговори на прашања во рок од три недели, а Ајзгрубер и назначен корпоративен претставник да бидат достапни за транскрибирани интервјуа, под заклетва, во рок од четири недели.

„Врз основа на фактите, секретарот за образование, Бетси ДеВос,  може да разгледа мерки против „Принстон“ за давање лажни гаранции за недискриминација во Договорот за учество во програмата, вклучително и мерки за враќање на средствата. Исто така, таа може да разгледа мерки против „Принстон“ за дадени значителни погрешни прикази за природата на неговата образовна програма, вклучително и казнена постапка “, напиша Кинг.

Во писмото, за кое во четвртокот прво пишуваше „Вашингтон егзаминер“, Кинг истакна дека сојузните службеници биле свесни за предизвиците што ги носи Ковид-19 за високообразовните институции.

„Сепак, сериозната, дури и шокантна природа на признанијата од „Принстон“ го принудува министерството да реагира со соодветна брзина“, додаде тој.

Истрагата ќе ја спроведе Канцеларијата на генералниот совет на Министерството за образование, а предметот е упатен и до Одделот за граѓански права при Министерството за правда на САД и Канцеларијата за граѓански права на Министерството за образование за какво било дополнително дејствие што тие го сметаат за соодветно, рече Кинг.

Портпаролот на „Принстон“, Бен Чанг, во писмената изјава рече дека универзитетот ќе му одговори на Министерството за образование во догледно време.

„Жално е што министерствто навидум верува дека искрената борба со историјата на нацијата и сегашните ефекти на системскиот расизам е непочитување на постојниот закон. Универзитетот не се согласува и едвај чека да ја унапреди нашата образовна мисија со објаснување зошто нашите изјави и постапки се во согласност не само со законот, туку и со највисоките идеали и стремежи на оваа земја “, напиша Чанг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија2 часа

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија3 часа

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија3 часа

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија3 часа

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион4 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет5 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија5 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион5 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија5 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет6 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет6 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија6 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ7 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа7 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет7 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион8 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија19 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ20 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет20 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Досие