Контакт

Свет

Трамп поднесе тужба во Џорџија за поништување на изборните резултати

Објавено пред

Доналд Трамп поднесе тужба во државниот суд на Џорџија, во која се бара поништување на резултатите од претседателските избори одржани на 3 ноември, соопшти изборниот штаб на американскиот претседател.

Заедно со тужбата се приложени и изјави од жители на Џорџија, дадени под заклетва за наводна изборна измама, се наведува во соопштението.

Тимот на Трамп поднесе голем број тужби низ САД, обидувајќи се да ја оспорат победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Судовите ги отфрлија речиси сите нивни тужби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Нереди во Холандија поради корона-мерките: пендреци, водени топови и масовни апсења

Објавено пред

Повеќе од 150 лица беа уапсени во Холандија во неделата, откако протестите против воведувањето полициски час, а кои се забранети, станаа насилни.

Полицијата во јужниот град Ајндховен употреби водени топови и солзавец за да ја растера толпата откако демонстрантите ја гаѓаа полицијата со камења и го запалија центарот на градот. Таму беа уапсени најмалку 55 лица.

Полицијата соопшти дека жената, која не учествувала во протестите, била хоспитализирана откако била повредена од полициски коњ.
Во главниот град Амстердам, полицијата употреби и водени топови против демонстрантите собрани во градскиот парк. Уапсени се повеќе од 100 лица, пренесува „Еуроњуз“.

Протестот се случи еден ден откако владата воведе ноќен полициски час, првпат по Втората светска војна.

Меѓу демонстрантите имало и сопственици на ресторани кои се противат на „заклучувањето“, пренесува Ројтерс.

Протестот се одржа и во саботата вечерта, кога беа уапсени 25 лица низ целата земја и беа изречени 3.600 казни за кршење на полицискиот час.

За време на првата вечер од полицискиот час, демонстрантите запалиле лабораторија за тестирање на коронавирусот во холандското рибарско село Урк и фрлале петарди.

Владата соопшти дека се потребни строги мерки за да се запре ширењето на уште позаразен и опасен вид на коронавирус.

Земјата е во строг локдаун од средината на декември.

Прикажи повеќе...

Регион

Пленковиќ: Некои земји плаќаат повеќе за побрзо да дојдат до вакцини

Објавено пред

На пазарот за вакцини против коронавирусот се врши еден вид киднапирање, бидејќи има земји кои плаќаат повеќе за да ги добијат, вели хрватскиот премиер.

Андреј Пленковиќ додава дека Хрватска нема да биде меѓу овие земји, но дека очекува американската компанија „Фајзер“ да го почитува договорот за испорака на вакцините. Тој потсети дека Владата минатата недела се согласила дека Хрватска ќе има цврст став оти треба да се почитува динамиката за испорака на вакцини.

„Сега дипломатијата во врска со вакцините малку се смени и се претвори во киднапирање. Одредени земји плаќаат повеќе од договореното. Сè уште не сме се обиделе да набавиме вакцини од други производители, но останавме на она што е договорено“, рече премиерот по состанокот на владата.

Тој рече дека Хрватска не размислува директно да контактира со производителот на вакцини, бидејќи смета дека штом ќе се склучи договор, тогаш тоа е завршена работа.

На прашањето дали Хрватска ќе го тужи „Фајзер“ за непочитување на договорот, Пленковиќ вели дека верува оти производителот кој не се придржува кон договорот треба да плаќа казни на државата за нередовна достава.

„Ако имате договор за кој сте преговарале и плаќате добра цена, јас не гледам смисла во нови преговори или понуда на повисока цена. Веројатно треба тие нам да ни платат казни за непочитување на договорот. Мислам дека е нормално и двете страни да го испочитуваат договореното и ние ќе ги искористиме сите средства што ги имаме на располагање за да се случи тоа“, рече Пленковиќ.

На забелешката дека Италија најавила тужба против „Фајзер“, Пленковиќ вели дека тоа ќе биде заедничка активност на ниво на Европската комисија, која ја потпиша набавката во име на земјите членки на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пронајдени телата на уште девет рудари во рудникот во Кина

Објавено пред

Бројот на жртви на несреќата во кинескиот рудник се зголеми на 10, бидејќи беа пронајдени мртви уште девет рудари, додека две недели по експлозијата, еден рудар сè уште се води како исчезнат, а 11 од нив се спасени, објави државната агенција „Ксинхуа“.

Во експлозија на 10 јануари во рудник за злато во провинцијата Шангдонг, на истокот од Кина, 22 рудари останаа заробени неколку стотици метри под земја.

Оттогаш, 10 рудари се пронајдени мртви, 11 беа спасени, а еден рудар сè уште се води како исчезнат, прецизира „Ксинхуа“.

Управата на рудникот е во притвор бидејќи чекале повеќе од 24 часа за да ја пријават несреќата, чија причина сè уште не е соопштена.

Зголемениот надзор ја подобри безбедноста во рударската индустрија во Кина, откако гинеа 5.000 луѓе годишно. Сепак, несреќите продолжуваат да се случуваат, па минатата година во две несреќи загинаа 39 рудари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Новиот британски сој на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ2 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет2 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ2 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион3 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа3 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет4 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет4 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт18 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт20 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија21 час

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион22 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион22 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ22 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион23 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион1 ден

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет1 ден

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион1 ден

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет1 ден

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион1 ден

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Досие