Контакт

Свет

Трамп против цензурата: Социјалните мрежи замолчуваат милиони луѓе

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денес ги критикуваше социјалните мрежи и рече дека тие компании замолкнале „милиони луѓе” користејќи ја цензурата.

dobivaj vesti na viber

Трамп не го спомна името на ниедна компанија.

„Фејсбук“, „Твитер“ и „Алфабет“ затворија стотици кориснички сметки поради наводно ширење на пропагандата од Иран. „Фејсбук“ затвори некои нарачки за кои се изјасни дека се поврзани со Русија.

„Гигантите на социјалните медиуми замолкнуваат милиони луѓе. Не можете да го правите ова, дури и ако мораме и понатаму да ги слушаме лажните вести како Си-ен-ен, чиј рејтинг сериозно падна. Луѓето имаат право да разберат што е реално, а што не е, без цензура!“, напиша Трамп на „Твитер”.

Во интервју за „Ројтерс“ претходно оваа недела Трамп рече дека е „многу опасно” што компании како што се „Твитер“ и „Фејсбук“ ги задушуваат гласовите во своите сервиси.

Свет

Остатоци од човечко тело пронајдени во куфер купен на аукција во Нов Зеланд

Објавено пред

Полицијата во Нов Зеланд започна истрага откако тамошното семејство пронашло човечки останки во куфер што го купиле на аукција.

dobivaj vesti na viber

Полицијата покренала истрага за убиство и се обидува да ги идентификува останките, а семејството кое го купило куферот не е осомничено дека е вмешано во ништо, пишува Би-Би-Си.

Неколку од соседите на семејството пријавиле дека од нивниот имот се шири смрдеа пред да дојде полицијата.

Семејството купило приколка полна со работи од локалниот магацин, вклучително и куфер, а човечките останки ги пронашле дури кога стигнале дома и ја отвориле.

Полициските власти рекоа дека приоритет им е да го идентификуваат лицето, но додадоа дека ќе биде потребно време,пренесе рс.н1.инфо.

Прикажи повеќе...

Свет

Првата дама на САД е позитивна на корона

Објавено пред

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на корона вирусот и има благи симптоми, соопшти денеска Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Таа ќе престојува во приватна резиденција во Јужна Каролина, а ќе се врати во Вашингтон по два последователни негативни теста, објави Ројтерс.

Американскиот претседател Џо Бајден беше заразен со корона вирусот пред неколку недели.

Прикажи повеќе...

Свет

Четиригодишно момче прегазено од валјак во Германија, починало на лице место

Објавено пред

Четиригодишно момче возејќи велосипед било удрено од машина за потиснување асфалт во близина на градилиште во Долна Саксонија, Германија. Момчето починало, пренесува списанието „Феникс“.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти полицијата, момчето во понеделникот било со својот татко и седумгодишниот брат. Децата возеле велосипеди додека таткото трчал зад нив.

Постариот брат веќе го поминал патот кој е во изградба. Четиригодишното дете требало да го следи кога ненадејно го удрил валјак додека се движел наназад. Тој починал на местото на несреќата, пред очите на неговиот татко. Се утврдува како дошло до несреќата, а консултиран и експерт. Возачот на валјакот ќе се гони за убиство од небрежност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија2 часа

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија3 часа

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија3 часа

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија3 часа

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија5 часа

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион7 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија7 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија8 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа8 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа8 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа8 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија1 ден

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија1 ден

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија1 ден

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија1 ден

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион1 ден

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија1 ден

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија1 ден

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...