Контакт

Свет

Трамп: САД се повлекуваат од нуклеарниот договор, ги враќаме санкциите кон Иран

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека САД ќе се повлечат од нуклеарниот договор со Иран. Тој додаде дека САД ќе ги вратат санкциите кон таа земја, како што рече, на највисок степен.

„Објавувам дека САД ќе се повлечат од договорот“, рече Трамп на конференцијата во Белата куќа која светот ја очекуваше со денови. Тој исто така изјави дека, покрај Иран, би можеле да бидат санкционирани и други земји.

„Јасно е дека САД не можат да спречат иранска нуклеарна бомба со сегашниот договор“, изјави Трамп.

Според него, доколку се дозволи да остане во сила договорот со Иран, набргу ќе започне трката за нуклеарно оружје на Блискиот Исток. Нуклеарниот договор со Иран, рече американскиот претседател, требаше да ги заштити САД и сојузниците, но му дозволи на Иран да продолжи да го збогатува ураниумот.

Договорот од 2015 година меѓу Иран и водечките светски сили го намали бројот на нуклеарни активности на Техеран и според Обединетите нации го создаде најмоќниот систем за ревизија во светот. Со овој договор Техеран се обврза дека ќе ја суспендира нуклеарната програма во замена за укинување на санкциите.

Повлекувањето на САД од договорот ќе ги промени работите во однос на нуклеарната контрола наметната од ОН, односно нивното следење на нуклеарните активности на Иран. Главната цел на договорот потпишан од САД, Русија, Кина, Германија, Франција и од Велика Британија е да се осигури дека Иран би бил најмалку една година зад собирањето доволно нуклеарен материјал за изработка на бомба.

Свет

Мас: Да се спречи избувнување војна во Заливот

Објавено пред

Грабнувањето на трговските бродови на други земји придонесува кон спирала на ескалација, која може да доведе до војна, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас предупредувајќи го Иран.

Според Мас, одземањето на британскиот танкер и привременото одземање на уште еден брод, ја направи посерозна и поопасна ситуацијата во Заливот отколку што реално е.

Според него, напорите на Европа се фокусирани на тоа каналите за комуникација да останат отворени за „гласот на разумот“.

Тоа е само заради спречување на војната, рече Мас.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски понуди сојуз на рок ѕвезда

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите според излезните анкети, рекол дека приоритет му е да ја заврши војната на истоткот и борбата против корупцијата, па на преговори ја повика партијата на рок ѕвезда – „Глас“.

„Му благодариме на украинскиот народ на поддршката..Нема да ја издадеме Украина“ рекол Зеленски.

Според анкетите, четири партии би требало да го поминат изборниот праг од 5 отсто од потребните гласови за влез во парламентот, открива козорциумот „Ефзит пул национал“, кој опфаќа три институти.

Тоа се проруската Опозициска платформа со 11,5 отсто, која ја следат три прозападни партии: Европската солидарност на поранешниот претседател Петро Порошенко со 8,9 отсто, Татковина на поранешната премиерка Јулија Тимошенко и партијата Глас, која ја предводи рок ѕвездата Светослав Вакарчук. Токму таа партија, Зеленски ја повика на преговори.

Прикажи повеќе...

Свет

Помпео: Асанж ќе биде испорачан во САД

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео изрази уверување дека Велика Британија ќе го испорача основачот на Викиликс, Џулијан Асанж на САД, каде е обвинет за шпиунажа, и покрај тоа што за делото би можел да добие смртна казна.

„Веќе поднесовме барање, така што тој ќе биде испорачан на САД“, изјави Помпео.

Асанж во моментов е во затвор во Лондон, каде служи 50 недели затворска казна поради кршење на условите за кауција. Тој помина седум години во амбасадата на Еквадор во Лондон за да избегне испорачување во Шведска каде го бараат за наводно силување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија12 часа

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион14 часа

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија16 часа

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Македонија17 часа

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен...

Македонија20 часа

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Свет20 часа

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена...

Свет21 час

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се...

Македонија21 час

Речиси 300 возачи санкционирани во Скопје поради брзо возење и алкохол

Сообраќајната полиција во Скопје, почнувајќи од синоќа, спровела акциски контроли за откривање на возачи кои возат под дејство на алкохол,...

Свет22 часа

(Видео) Нобеловка му зборуваше на Трамп за мртвите родители, а тој ја праша „Каде се тие сега?“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предизвика бурни реакции на социјалните мрежи поради неговите прашања за време на разговорот со добитничката на...

Свет1 ден

Половина век од првото слетување на Месечината

Во Америка со низа манифестации денеска се одбележува 50-годишнината од слетувањето на Месечината на американските астронаути, Нил Армстронг и Баз...

Свет1 ден

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Македонија2 дена

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија2 дена

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија2 дена

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија2 дена

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија2 дена

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион2 дена

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија2 дена

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија3 дена

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Досие