Контакт

Свет

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

Објавено пред

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето.

„Сакам да кажам неколку збора за невидениот напад врз слободата на говорот што го видовме последните денови. Овие се напнати и тешки времиња. Напорите за цензурирање и ставање на црната листа на нашите сограѓани се погрешни и опасни“, рече тој.

„Она што сега е потребно е да се слушаме едни со други, а не да се замолчуваме. Сите можеме со своите активности да избереме да се издигнеме над гневот и да најдеме заеднички јазик и заедничка цел. Мора да се фокусираме на унапредување на интересите на целата нација, доставување на вакцините, пораз на пандемијата, обнова на економијата, заштита на нашата национална безбедност и почитување на владеењето на правото“, додаде тој.

Обраќањето уследи откако Претставничкиот дом со 232 наспроти 197 изгласа импичмент на Трамп.

Претставничкиот дом, контролиран од демократите, во понеделникот воведе член за импичмент во нов обид за симнување од власт на претседателот Трамп во последните денови од неговиот мандат, обвинувајќи го за поттикнување бунт во врска со минатонеделните немири во американскиот Капитол од страна на поддржувачите на Трамп.

Покрај иницијативата за импичмент, Претставничкиот дом изврши притисок и врз потпретседателот Мајк Пенс да се повика на 25. амандман за смена на Трамп од функцијата пред истекот на неговиот мандат на 20 јануари. Пенс го отфрли ултиматумот.

На 6 јануари, приврзаниците на Трамп упаднаа во зградата на Капитол во Вашингтон за да спречат пратениците официјално да ги потврдат резултатите од претседателските избори што се одржаа во ноември лани во последен обид да спречат демократот Џо Бајден да стане нов претседател.

За време на немирите, еден демонстрант беше застрелан. Покрај тоа, тројца други починаа, но причините за нивната смрт беа квалификувани како медицински итни случаи. Инаугурацијата на Џо Бајден е закажана за 20 јануари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ништо нема да се смени пред летото во 2022, смета водечкиот германски виролог

Објавено пред

Водечкиот германски виролог Кристијан Дростен очекува дека светот долго време нема да се врати во „нормалноста“ поради пандемијата.

Тој исто така вели дека не верува во можноста за слободно патување во текот на ова лето.

За јавниот сервис АРД, Дростен предупредува на влошување на епидемиолошката ситуација на пролет.

Тој вели дека по Велигден сè уште нема да има доволно вакцинирани луѓе и предупреди дека ако мерките се олабават тогаш, ќе има ново силно ширење на коронавирусот.

Дростен смета дека се корисни засилените гранични контроли и намалениот обем на воздушниот сообраќај.

„Ако имаме силна инфекција во земјата, тогаш не е многу важно дали се додава нешто однадвор, но ние веќе преминавме голем дел од патот и затоа мора да бидеме внимателни за тоа што доаѓа однадвор“, објасни тој.

Според него, пандемијата не може да се прогласи за поразена.

„Овој вирус не е безопасен. Не може да се претпостави дека веќе се покриени ризичните групи и да се прогласи победа над пандемијата. Потребно е постепено да се релаксираат мерките и секогаш да се анализира како тоа функционира“, подвлекува тој.

Што се однесува до летото 2022 година, Достен е убеден дека ќе изгледа подобро.

„Следното лето, за една и пол година, мислам дека ќе можеме да славиме“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Свет

„Астразенека“ ќе произведе повеќе од 90 милиони дози вакцина во Јапонија

Објавено пред

Фармацевтската компанија „Астразенека“ ќе произведе повеќе од 90 милиони дози вакцина во Јапонија, изјави портпаролот на јапонската влада, во време кога има се поголема загриженост дали земјата ќе има доволно дози за да започне одложена кампања за имунизација, пренесува „Ројтерс“.

Британско-шведската компанија му потврди на јапонското Министерство за здравство дека ќе произведува поголем дел од вакцините во нивната земја.

„Веруваме дека е многу важно да можеме да ја произведуваме вакцината дома“, рече генералниот секретар на јапонската влада, Кацунобо Като.

Јапонија планира да започне масовна имунизација против коронавирусот на крајот на февруари со вакцината на „Фајзер“, прво вакцинирајќи ги здравствените работници.

Владата во Токио нареди 120 милиони дози вакцини на „Астразенека“ и „Оксфорд“, од кои 90 милиони ќе бидат произведени во Јапонија, а остатокот ќе се набавува од увоз.

Прикажи повеќе...

Свет

Гутереш: Руската вакцина ќе oдигра важна улога во борбата против пандемијата

Објавено пред

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш смета дека руските вакцини против Ковид-19 можат да играат многу важна улога во борбата против пандемијата и се надева дека Светската здравствена организација (СЗО) наскоро ќе ги одобри.

„Единствениот услов што го имаат ООН во врска со вакцините е да можеме да ги користиме само доколку се одобрени од СЗО. Знам дека во овој момент има контакти меѓу руските власти и СЗО, се надевам дека преку нив на најбрз можен начин ќе се одобрат и ќе биде признаена ефективноста на руската вакцина“, рече Гутереш во интервју за ТАСС.

Генералниот секретар на ООН исто така смета дека е важно имунизацијата да биде достапна за секого и насекаде.

„Руската вакцина може да биде корисна во многу мисии на ООН, во некои чувствителни делови на светот, каде ќе ни требаат вакцини за нашиот персонал и населението на кое му помагаме во мировните операции“, додаде Гутереш.

Во септември 2020 година, рускиот претседател Владимир Путин за време на говорот во Генералното собрание на ООН изјави дека Русија е подготвена на ООН бесплатно да им ја испорача својата вакцина „спутник V“, наведува агенцијата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против 
корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет1 час

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет1 час

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет2 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ2 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет3 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет3 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет4 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет4 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион4 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија14 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет17 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет18 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија19 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија20 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија22 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија22 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија22 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија23 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија24 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Досие