Контакт

Свет

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Објавено пред

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус, изјави претседателот Доналд Трамп, додавајќи дека и самиот тој не ги носи.

Трамп нагласил дека препораките не смеат да се сфатат како замена за мерките за социјална дистанца, кои се сметаат за клучни за забавување на ширењето на коронавирусот, кој досега во сојузната држава Њујорк одзеде повеќе човечки животи отколку во нападот на 11 сепетември 2001 година.

„Носењето маска е добороволно. Можете да ги користите, а и не морате. Јас одлучив да не носам маска, но некои луѓе ќе ја користат и тоа е во ред“ рекол Трамп.

На новинарско прашање зошто така одлучил Трамп потсетил не неговите состаноци со високи функционери.

„Кога се поздравувам со претседатели на други држави, премиери, диктатори, кралеви, кралици…Едноставно не се гледам во тоа“ објаснил Трамп.

Американскиот претседател вчера потпиша одредба со која и` нареди на својата администрација да го прекине извозот на маски за лице Н-95 и останати лични заштитни опреми во други земји.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина поранешниот лидер на палестинската терористичка организација

Објавено пред

Поранешниот лидер на палестинскиот Исламистички џихад, Рамадан Шалах, почина после борба со болеста, информира вчера телевизијата ал-Манар.

Шалах (62) беше главен секретар на милитантната група, која го поддржува Иран од 1995 до 2018 година. Ал-Манар не наведе од која болест боледувал Шалах.

Таа група извршувала напади на Израел и сака да воспостави исламско палестинска држава. САД, ЕУ и други ја прогласија за терористичка организација.

„Со губењето на Шалах, загубивме голем човек“ рекол палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Шалах е роден во Газа во 1958 година. Студирал економија во Египет, а докторирал во Велика Британија. Избран е за лидер на палестинскиот исламски џихад по убиството на поранешниот шеф на групата, Фатхи Шикаки во 1995 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразилската влада обвинета дека го крие точниот број на заболени од ковид-19

Објавено пред

Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро дека го крие точниот број на починати од коронавирус.

Бразил ги отстрани податоците за бројот на заболени и починати од коронавирус од владиниот сајт, по што беше критикуван за начинот на кој претседателот Болсонаро се носи со епидемијата.

Министерството еден ден претходно престана да објавува вкупен број на жртвите од коронавирус во Бразил и го дава само бројот на починати во изминатите 24 часа, наведува Би-би-си.

„Авторитарниот, безчувствителен и нечовечен обид за скривање на починатите од ковид-19, што е спротивно на етиката, нема да успее“ истакна Националното собрание на Министерството за здравство, по објавата на сомневање во службените податоци.
Бразил е на второто место во светот според бројот на заболени од коронавирус, а неодамна има и најмногу починати во еден ден од сите останати нации.

Регистрирани се над 670.000 заболени, а се претпоставува дека тој број е многу поголем поради недоволно тестирања. Бразил е на третото место во светот по бројот на жртвите од ковид-19 со над 35.000 починати.

Прикажи повеќе...

Свет

Бил Гејтс не може да ги негира теориите на заговор кои ги слушнал за него

Објавено пред

Милијардерот Бил Гејтс се огласи по теориите на заговор во кои го обвинуваат за разни лоши намери во врска со коронавирусот.

„ Тешко е да се негираат такви работи бидејќи се толку глупави или чудни. Што повеќе ги повторувате, луѓето веќе веруваат во нив“ изјавил Гејтс за њујоркшкиот портал „Бизнис Инсајдер“.

Тој најавил донација од Фондацијата „Бил и МелиндаГејтс“, за глобалните истражувања за вакцина против коронавирус во износ од 1,6 милијарди долари.

Од почетокот на пандемијата, Гејтс беше предмет на заговори, кои го доведоа во врска со настанувањето на коронавирусот.

Анкета на „Јаху Њуз“ открила дека 28 проценти од возрасните Американци веруваат во теориите на заговор, кои сугерираат дека Гејтс планира да ја употреби вакцината против ковид-19 за масовна имплантација на микрочипови, кои би служеле за контрола и следење на милијарди луѓе.

„ Тоа е толку бизарно што посакувате да помислите дека е во прашање шега, но всушност таквите приказни не се шега“ рекол Гејтс.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ30 минути

Гром удрил во штала и ја запалил со се добитокот во неа

На место викано „Стрчин“ вчера удрил гром во штала сопственост на Т.Е.(47) од Битола и настанал пожар при што шталата...

Македонија45 минути

ДУИ ги повика сите албански партии и албански граѓани за избор на албански премиер

Демократската Унија за Интеграција смета дека Охридскиот договор се спроведува, Албанскиот јазик сега веќе е службен јазик и Албанците сега...

Топ56 минути

МВР: 386 лица не носеле маски, а 154 не почитувале полициски час

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 249 лица им се издадени решенија за изолација, а 132...

Свет1 час

Бразилската влада обвинета дека го крие точниот број на заболени од ковид-19

Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро дека го крие точниот број на починати од коронавирус....

Европа13 часа

(Видео) Полицаец соборен од коњ на протестите во Лондон

Британската полиција и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер во Лондон, за време на протестите...

Европа14 часа

(Видео) Хаос во Хамбург – полицијата со водени топови против демонстрантите

Полицијата во германскиот град Хамбург употреби бибер спреј против демонстрантите и распореди водени топови откако протестите во знак на поддршка...

Свет16 часа

Големи протести против расизмот се шират во светот

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат...

Македонија20 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија21 час

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија23 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион23 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет24 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет1 ден

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт1 ден

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија2 дена

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет2 дена

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија2 дена

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија2 дена

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија2 дена

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Досие