Контакт

Свет

Трамп: Тие ја криеја вакцината за да не победам

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, повторно проговори, овој пат со обвинувања дека се криела веста за ефикасната вакцина против коронавирусот за да не победи на изборите.

Имено, како што објави во новата серија твитови, компанијата „Фајзер“ и другите само чекале да завршат изборите за да најават откривање ефикасна вакцина против коронавирусот.

„Тие немаа храброст да го сторат тоа порано“, рече Трамп додавајќи дека американската Агенција за лекови требала да го објави тоа порано не од политички причини, туку за да може да се спасат животи.

Тој додаде дека споменатата агенција и Демократската партија не сакале тој да забележи победа со откривањето на вакцината, туку чекале пет дена за да ја објават.

Како што се очекуваше, Трамп го спомна (идниот претседател) Бајден.

„Да беше Бајден претседател, немаше да имате вакцина уште четири години, ниту ФДА ќе ја одобреше толку бргу. Бирократијата ќе уништеше милиони животи“, рече тој.

Трамп, се разбира, не застана тука. Тој ги нападна и медиумите затоа што, како што рече, прогнозата на изборните резултати беше толку лоша што, всушност, претставуваше мешање во изборите и тие требаше да бидат oтповикани поради тоа.

 

Свет

Макрон најави попуштање на мерките

Објавено пред

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот, за до Божик продавниците, театрите и кината да можат да бидат отворени.

Попуштањето на мерките ќе им овозможи на граѓаните да ги поминат празниците со своите семејства, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

Тој синоќа во телевизиско обраќање до нацијата, истакна дека поминал најлошиот период од вториот бран во Франција, но и дека угостителските објекти ќе мораат да останат затворени до 20 јануари, за да се избегне трет бран.

„Мораме да направиме се што е можно за да избегнеме трет бран, да направиме се за да избегнеме трет локдаун“ порача Макрон.

Тој додаде дека вакцинацијата, најпрво со најранливите групи на население, ќе започне кон крајот на декември или почетокот на јануари.

Рестриктивните мерки кои француските власти во повеќе градови ги воведоа на средината на октомври, не ги дале очекуваните резултати во спречување на пандемијата, по што на 30 октомври беше воведен строг локдаун, кој сепак е помалку рестриктивен од оној кој беше воведен меѓу 17 март и 11 мај.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Објавено пред

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите каде вработените можат да работат од дома, затоа што се близу три недели без локален пренос на коронавирус, рече премиерот Гледис Береџиклиан

За разлика од многу други делови на светот кои воведуваат построги правила за забавување на повторното ширење на коронавирусот, австралиските држави и територии започнаа да ги ублажуваат скоро сите ограничувања во последните неколку недели. Тоа обезбеди огромен поттик за разнишаната економија на земјата во периодот пред Божиќ.

Нов Јужен Велс, најнаселената држава во земјата, ќе им овозможи на рестораните, пабовите и кафулињата да ги зголемат капацитетите од 1 декември.

Во обид да ги оживее деловните области во Сиднеј, Береџиклиан рече дека државата ќе ја отстрани наредбата од 14 декември со која се бара работодавците да им дозволат на вработените да работат од дома.

„Треба да осигураме дека нашата економија продолжува да се движи, да работиме и луѓето да се чувствуваат побезбедни во 2021 година за својата заработка и работа“, изјави Береџиклиан пред новинарите во Сиднеј.

Таа исто така рече дека поради овие промени во јавниот превоз ќе има повеќе луѓе, а државата ќе размисли да ги казни оние што не носат маска додека патуваат со автобуси, возови и траекти.

Оваа најава следи откако Нов Јужен Велс 18 дена по ред не регистрира локален пренос на коронавирус.

Викторија, втора по големина федерална држава во Австралија, исто така, нема забележано ниту еден случај на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Викторија, во која 90 проценти од смртните случаи поврзани со вирусот се случија во земјата, сега 25 дена по ред е без откриени инфекции.

Австралија при почетокот на пандемијата објави повеќе од 27.800 случаи на инфекција со коронавирус и 907 смртни случаи. Останаа само 100 активни случаи во земјата, а повеќето од нив се во карантин.

Прикажи повеќе...

Свет

Големи гужви на аеродромите и центрите за тестирање во САД, во пресрет на Денот на благодарноста

Објавено пред

Гужва на аеродромите и редици пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста утре со пошироките семејства, иако властите ги предупредуваат дека ризикуваат да ја влошат состојбата со пандемијата.

Американската здравствена агенција за прв пат ги повика Американците да не патуваат дома на Денот на благодарноста, празник на кој семејствата традиционално се собираат и јадат сос од мисирка и брусница. За многу Американци тој ден е поважен од Божиќ.

Соединетите држави потврдуваат повеќе од 150.000 инфекции на ден, а досега починале повеќе од 256.000 луѓе, најмногу во светот.

Повеќето сојузни гувернери ги повикаа граѓаните да не ги претвораат своите трпези во жаришта на коронавирус.

Американскиот експерт за инфективни болести Ентони Фаучи се обиде да им даде пример на другите кога објави дека нема да ги посети своите три ќерки оваа година на Денот на благодарноста. Тој рече дека ќе го прослави празникот со својата сопруга и дека ќе се задоволи со една чаша вино со своите деца преку зум.

Фотографиите од голема гужва на аеродромите во Чикаго и Феникс кои се шират на социјалните мрежи предизвикаа загриженост дали Американците ги сфаќаат предупредувањата доволно сериозно.

Тоа беше најпрометниот викенд од почетокот на пандемијата со повеќе од три милиони патници на аеродромите во САД, соопшти Управата за безбедност во сообраќајот, која е одговорна за безбедносните проверки на патниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот, за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет14 минути

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет22 минути

Големи гужви на аеродромите и центрите за тестирање во САД, во пресрет на Денот на благодарноста

Гужва на аеродромите и редици пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија12 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет13 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет13 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија13 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа14 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет15 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт15 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ15 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија15 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија16 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет17 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа18 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет18 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет21 час

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија22 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија22 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија23 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Досие