Контакт

Свет

Трамп: Јас победив на изборите!

Објавено пред

Доналд Трамп нема намера да се помири со резултатите од претседателските избори во САД одржани на 3 ноември. Тоа го докажува секој ден, особено на „Твитер“. Неговите објави се редат една по друга, а неговиот последен твит гласи:

„Јас победив на изборите!“.

Неколку часа пред тоа Трамп продолжи да зборува за лажни вести и за лажни медиуми кои објавиле дека Џо Бајден ќе бил новиот претседател на САД, не дозволувајќи ѝ на неговата страна да презентира докази дека тоа не е така.

Трамп ја обвини и компанијата „Доминион воутинг системс“, чии ИТ-експерти работат во Србија и прават софтвер за изборите во Америка, дека е одговорна за кражба на неговите гласови во одредени земји.

Трамп вчера првпат јавно призна дека неговиот демократски противкандидат Џо Бајден победил, но ги повтори своите тврдења дека „изборите се наместени“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати наназад политиката на САД

Објавено пред

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на којашто ја остави како потпретседател.

Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Доколку Иран и САД можат да најдат начин да се вратат на состојбата од 20 јануари 2017 година, денот на инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп, тоа би било одлично решение за многу прашања и проблеми, пренесува АП.

За време на мандатот на Доналд Трамп, тензиите меѓу САД и Иран ескалираа, што ги донесе двете страни на работ на војната на почетокот на годината. Во меѓувреме, Вашингтон се повлече од нуклеарниот договор со Техеран.

Рохани го повика Бајден експлицитно да ја осуди кампањата на максимален притисок на Трамп и да компензира за погрешните политики што се водеа во последните четири години.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија ги затвора училиштата и рестораните до 21 декември

Објавено пред

Бугарија објави затворање на училишта, ресторани, трговски центри и спортски сали до 21 декември, додека како и остатокот од Источна Европа, таа тешко се бори против ширењето на коронавирусот.

Според новите мерки, училиштата и универзитетите ќе се префрлат на настава преку интернет, а градинките ќе бидат затворени.

Приватните собири се ограничени на 15 лица, а сите ресторани, кафулиња и ноќни клубови ќе бидат затворени. Забранети се туристички патувања во земјата и во странство.

По протестите на претприемачите, владата одлучи да дозволи работа на помали продавници, а спортските настани може да се одржат без гледачи. На театрите им е дозволено да примат само 30 проценти од нивниот капацитет.

Ограничувањата стапуваат на сила в петок за да се намали притисокот врз 7 милиони жители на државата, пренесе „Ројтерс“.

„Докажано е дека само една работа влијае на коронавирусот – намалување на социјалните контакти или карантин. Со цел да го ублажиме притисокот врз болниците кои се на работ, ги воведуваме овие мерки на секои три недели “, рече премиерот Бојко Борисов.

Како и повеќето земји од Централна и Источна Европа, Бугарија добро се справи со пандемијата на коронавирус во пролетта, но вирусот избувна наесен. Во средата имаше 4.382 нови случаи, со што вкупниот број достигна скоро 130.000 од почетокот на пандемијата. Вкупно починаа 3.226 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Групата на Јеховините сведоци останува забранета во Русија

Објавено пред

Групата Јеховини сведоци останува забранета во Русија, нејзиниот статус не е изменет законски, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

„Организацијата сè уште е забранета во Русија, сè уште е на списокот на забранети организации, така што нема што повеќе да се каже“, рече Песков.

„Прашањето беше разгледано, се разбира, откако претседателот беше прашан за тоа. Како резултат, не беа направени никакви измени или дополнувања на законот“, додаде портпаролот.

Руските истражители неодамна изјавија дека отвориле кривична истрага за групата бидејќи нејзиното седиште во Русија ја продолжило својата работа. Песков во вторникот најави дека ќе дознае повеќе за ситуацијата.

Според „Москоу  тајмс“,Повеќе од 400 Јеховини сведоци се обвинети или осудени во Русија откако земјата ја забрани верската група како „екстремистичка“ организација пред три години.

Од забраната во април 2017 година донесена од страна на Врховниот суд на Русија, полицијата извршила рација во домовите на 1.166 семејства на верници, велат Јеховините сведоци. Отворени се 175 кривични случаи за „екстремизам“ против верниците од крајот на октомври 2020 година, со 148 од нив сè уште во тек.

Повеќе од половина од 400 верници поминале од неколку дена до три години во притвор додека чекале судење. Околу 310 ги загубиле своите работни места, деловни активности, пензии и банкарски сметки како резултат на етикетата „екстремист“. Четворица Јеховини сведоци починале додека биле под истрага.

Комесарот за човекови права на претседателот Владимир Путин сугерираше дека законодавството за екстремизам во Русија е во судир со уставното право за практикување каква било религија.

„Хјуман рајтс воч“ ги повика руските власти веднаш да ги ослободат притворените Јеховини сведоци, да ги отфрлат обвиненијата и да ги избришат сите поврзани кривични досиеја.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера...

Култура2 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа2 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет3 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија3 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион3 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа4 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет4 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет4 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет5 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет5 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет5 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија17 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет17 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет18 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија18 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа18 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет19 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт20 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие