Контакт

Свет

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани на својот ривал. Трамп, како што пренесуваат светските медиуми, се обиде да го заобиколи Конгресот и да го протурка договорот за продажба на оружјето.

Тој нагласи дека тековните тензии со Иран претставуваат национална итна помош. Од неговиот потег се налутија оние кои се плашат дека оружјето може да се употреби против цивилите во Јемен од силите предводени од Саудијците.

Некои демократи го обвинија Трамп дека го заобиколува Конгресот, бидејќи продажбата на оружје, вклучително и бомби со прецизно водење, би значело спротивставување на Капитол Хил. Членовите на Конгресот остро го критикуваа извештајот за човековите права на Саудиска Арабија во врска со нејзината улога во конфликтот во Јемен и за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул минатиот октомври.

Оружјето, според наводите, ќе биде продадено и на Обединетите Арапски Емирати и Јордан.

Свет

Имамоглу убедливо победи на изборите за градоначалник на Истанбул

Објавено пред

Екрем Имамоглу убедливо победи на изборите за градоначалник на Истанбул. Со тоа владеачката партија во Турција ја изгуби контролата на најголемиот град во државата, Истанбул, по денешното повторено гласање на локалните избори.

Според првичните неофицијални резултати, кандидатот на републиканската народна партија освоил 55 отсто од гласовите. На второто место е поранешниот премиер Бинали Јилдирим со 45 отсто од вкупните гласови.

,,Упатувам благодарност до нашиот народ, и до моите сограѓани во Истанбул. Пред очите на целиот свет, вие ја заштитивте деморкатската репутација на Турција. Ви благодарам мои сограѓани од Истанбул”, рече Имамоглу.

Kандидатот на владеачката партија за правдата и развојот му честиташе на Имамоглу.,,Упатувам честитки до него, и му посакувам успех. Изборите значат демократија. Овие избори уште еднаш покажаа дека демократијата во Турција функционира на најдобар и беспрекорен начин”, рече Јилдирим.

Имамоглу во март победи на локалните избори во Истанбул, но изборната комисија го поништи резултатот на инсистирање на партијата на Ердоган.

Прикажи повеќе...

Свет

Илјадници луѓе на Парадата на гордоста во Киев

Објавено пред

Илјадници луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Киев, на која беа распоредени голем број полицајци на улиците, но помина без големи инциденти и покрај присуството на екстремистите и противниците на парадата.

Според организаторите, на настанот учествувале повеќе од 8.000 луѓе, додека некои медиуми објавија дека имало 2.500 учесници.

Полицијата соопшти дека девет лица се уапсени под сомнение дека подготвувале провокации.

Ова е прва дефиле на членовите на ЛГБТ заедницата во Украина од изборот на новиот претседател Володимир Зеленски.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган пак изгуби во Истанбул

Објавено пред

Владејачката партија во Турција, на чело со претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе ги загуби изборите за градоначалник во Истанбул и покрај повтореното гласање кое се случи на барање на првиот човек на државата. Кандидатот на главната опозициска партија, Екрем Имамоглу, има голема предност по преброени повеќе од 90% од гласовите.

Имамоглу освоил 53.6% од гласовите откако се изброени над 90% од гласовите.

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираа градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните избори со тесно водство победи лидерот на опозицијата, Екрем Имамоглу.

Неговиот противкандидат е поранешниот премиер Бинали Јилдирим од владејачката Партија на правдата и развојот – АКП, на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Имамоглу ја вршеше должноста градоначалник само 18 дена, зошто следеа низа жалби од Партијата на правдата и развојот на Ердоган, поради што Изборната комисија го поништи гласањето поради нерегуларности во именувањето на членовите на бирачките одбори на изборните места. Поранешниот бизнисмен, Имамоглу, претходно пет години пред опозициската Републиканска народна партија, бил претседател на истанбулската општина Бејликдуз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ5 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион7 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија11 час

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија11 час

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија12 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија12 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет14 часа

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион14 часа

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет15 часа

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ15 часа

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет1 ден

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Топ2 дена

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката на обиколница во која загина и полицаец

МВР соопшти детали околу сообраќајната несреќа која се случи вчера околу 16,30 часот на обиколницата ,,Мајка Тереза“, кај клучка Приштина...

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека по половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен....

Економија2 дена

Над 70 министри за финансии и гувернери на состанок во Скопје

Преку седумдесет министри за финансии, гувернери на централни банки, високи претставници на министерства за финансии и централни банки, високи претставници...

Економија2 дена

Хрватска ќе увезува градежни работници, лекари и сестри од Бангладеш

Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш, објави хрватската амбасада во Хаг по средбата на амбасадорот на Бангадеш со...

Досие