Контакт

Свет

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина на Мајами на Флорида.

Вршителот на должност шеф на кабинетот на Трамп, Мик Малвејн, пред неколку дена рече дека самитот на Г7 ќе е одржи во хотелот на Трамп од 10 до 12 јуни 2020 година.

Но, Трамп ја повлече таа одлука по многуте критики и обвиненија дека го користи својот мандат за да се збогати со тоа што ќе биде домаќин на меѓународниот самит, во неговиот приватен хотел.

Тој на Твитер напиша дека неговата администрација веднаш ќе почне да бара друга локација, вклучително и можност самитот да биде одржан во Кемп Дејвид.

САД се на ред да бидат домаќин на самитот на Г7 во 2020 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Шпанија го ограничува рекламирањето на обложувалниците

Објавено пред

Шпанската Влада најави дека планира да воведе најстроги регулативи во Европската унија за ограничување на онлајн огласувањето на обложувалниците.

Рекламирањето за обложување, особено спортското, во последните години во Шпанија нагло расте и доминира во рекламите за време на фудбалските натпревари, пренесе „АП“.

Според министерот за потрошувачка Алберт Гарсон, планираните мерки ќе влијаат на рекламите на Интернет, телевизијата и спортските настани, а се со цел запирање на околу 80 проценти од тековните рекламни огласи за обложување преку Интернет.

Законот ќе ги ограничи рекламите за обложувања на телевзиите меѓу 01 и 05 часот наутро, освен за време на спортски настани, кога тие можат да бидат прикажани само по 20 часот.

За време на викендите, пак, многу фудбалски натпревари започнуваат пред 20 часот.

Освен тоа, на познати забавувачи или спортски ѕвезди ќе им биде забрането да учествуваат во реклами за обложување.

На обложувалниците ќе им биде забрането да им наплаќаат на спортските стадиони за да ги рекламираат, а на тимовите спонзорирани од нив ќе им биде забрането да продаваат дресови со детски големини со името на обложувалницата.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Имаме толку многу проблеми со Јужна Кореја, а тие им даваат „Оскар“

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше Американската филмска академија за доделувањето на Оскар за најдобар филм на „Паразит“ на Јужна Кореја, наведувајќи дека тоа е земја со која Америка има „доволно трговски проблеми“.

„Што по ѓаволите се случи таму? Имаме доволно проблеми со Јужна Кореја во трговијата и згора на тоа тие се наградени за најдобар филм на годината. Дали е добар? Не би знаел“, рече Трамп на предизборниот митинг во Колорадо, пренесе АП.

„Вратете ни ги назад ’Однесено од виорот ’, ‘Булеварот на самракот’, толку големи филмови“, додаде Трамп.

Филмот „Паразит“ инаку, во американските киносали беше прикажан несинхронизирано, на оригинален јазик со превод.

Дистрибутерот на филмот со седиште во САД, „Неон“, одговори на „Твитер“ на критиките на Трамп: „Тоа е разбирливо. Тој не знае да чита“.

Филмот на Бонг Џун-хо освои четири награди на Оскарите, вклучувајќи ја и наградата за најдобар филм.

Исто така, Хо доби „Оскар“ за режија, сценарио и странски филм и со тоа стана апсолутен победник во Холивуд.

Ова е првпат во историјата на Оскарите, еден азиски филм да биде во потесен избор за најдобар филм на годината.

Прикажи повеќе...

Свет

Видео од бремена медицинска сестра во Вухан предизвика бес на социјалните мрежи

Објавено пред

Видео на кое е прикажана медицинска сестра којашто се грижи за пациенти со коронавирус, во деветтиот месец од бременоста во болницата во Вухан, предизвика бес на социјалните мрежи.

Бројни луѓе го критикуваа раководството на болницата кое дозволило бремената жена да се приближи до заразените. Во коментарите, тие го осудуваат раководството за користење на бремена жена за пропаганда.

Станува збор за медицинската сестра Зао Ју, која работи во одделот за брза помош во болницата во Вухан. На снимката се гледа како таа шета по ходникот на болницата иако е во деветтиот месец од бременоста.

Потоа е снимена додека зема примерок од маж, кој потоа бил пренесен во одделот за пациенти со треска. Една пациентка ја предупредува сестрата да се држи настрана од болните затоа што е премногу опасно.

Ју вели дека семејството е против нејзината работа во болницата. Сепак, бремената жена е убедена дека со својот пример придонесува во борбата против коронавирусот, пренесува Би-би-си.

Видеото, кое требаше да биде пример за храброст и пожртвуваност, беше осудено од страна на дел од јавноста. Сè повеќе се споменува дека станува збор за пропаганда од страна на кинеските власти.

„Можеме ли да го запреме ова? Кој одлучи да го сними ова? Бремените жени не треба да бидат во првите борбени редови“, се вели во еден коментар.

Коментаторите ги повикуваат властите да не користат вакви сцени за цели на политичка пропаганда.

„Порака како оваа е слепо заговарање жените да се борат со епидемијата без оглед на последиците. Тоа е навистина болно“, се наведува во коментар на социјалните мрежи.

Повеќе од 2.200 луѓе починаа од коронавирусот во Кина, а најголем број смртни случаи има во Вухан. Во моментов регистрирани се околу 75.000 заболени пациенти во Кина и околу 1.000 во остатокот од светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ52 минути

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија2 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија3 часа

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија3 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија4 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ5 часа

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија6 часа

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија7 часа

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија8 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија8 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава9 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет9 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион10 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет10 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет11 час

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет11 час

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија21 час

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ1 ден

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија1 ден

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Досие