Контакт

Свет

Трамп ја тужи внуката за откривање даночни затајувања на семејството

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја тужеше својата внука Мери и весникот „Њујорк тајмс“ за напис од 2018 година, во кој пишува дека бил вмешан во „сомнителни даночни затајувања“.

Тужбата, поднесена во Њујорк, ги обвинува Мери Трамп и новинарите од овој весник дека се „вмешани во подмолен заговор“ за добивање доверливи документи, со кои внуката на поранешниот претседател го прекршила договорот за спогодба што ѝ забранува откривање, што таа потврди дека тоа го направила во своите мемоари во 2020 година, пренесува Би-би-си.

Претходно, Трамп одлучно ги отфрли тврдењата од книгата на неговата внука „Премногу и никогаш доволно: Како моето семејство го создаде најопасниот човек на светот“ и неуспешно тужеше во обид да го спречи нејзиното објавување. Во новата тужба, тој обвинува тројца новинари дека контактирале и соработувале со неговата внука поради „лична одмазда“ против него.

Според тужбата, Мери Трамп доставила доверливи документи до „Њујорк тајмс“ за објавување во сеопфатна истрага за личната листа на финансии на Трамп. Овој ексклузивен извештај наведува дека поранешниот претседател учествувал во измамнички даночни затајувања и на тој начин добил повеќе од 400 милиони долари.

Портпаролката на „Њујорк тајмс“ изјави денеска дека пишувањето на листа за даноците на Трамп им помогнало на граѓаните да се информираат преку детално известување за тема во која преовладува јавниот интерес и дека тужбата е обид да се замолчат независните новински организации. Мери Трамп (55), ќерка на Фред Трамп Џуниор, постариот брат на претседателот, кој почина во 1981 година на 42-годишна возраст, се уште не ја коментирала тужбата.

Минатата година таа поднесе сопствена тужба против Трамп и двајца членови на семејството за измама и заговор, во која изјави дека тогашниот претседател, неговата сестра Маријан Трамп Бери и братот Роберт Трамп, ја изневериле поради наследство.

Свет

На три континенти уапсени над 150 луѓе за продажба на дрога преку интернет

Објавено пред

Американската федерална агенција за спроведување на законот и Европол објавија дека извршиле десетици апсења со цел да се запре глобалната операција на продажба на дрога преку магливо опкружување на интернет наречено „даркнет“.

На прес-конференцијата на Министерството за правда во Вашингтон властите рекоа дека уапсиле 150 луѓе за наводно продавање недозволени дроги и лекови преку „даркнет“, вклучително и фалсификувани опиоиди кои вообичаено се издаваат на рецепт и кокаин. Обвинетите, наводно, направиле десетици илјади нелегални продажби користејќи дел од интернет кој е достапен само со помош на специјализирани алатки за анонимност.

Десетмесечната мрежна операција „Операција Хантор“, именувана по алатките за шифрирање на интернет, резултираше со запленување на 234 килограми дрога, вклучувајќи амфетамини, кокаин и опиоиди во вредност од над 31 милион долари, објави „Гласот на Америка“.

Официјалните лица рекоа дека меѓу запленетите лекови има и лажни апчиња кои обично се достапни на рецепт и кои содржат моќен синтетички опиоид фентанил. Фалсификуваните таблети се поврзуваат со бранот предозирања со лекови.

„ Оваа меѓународна операција за спроведување на законот се прошири на три континенти и испраќа јасна порака до оние кои се кријат на ‘даркнет’ и продаваат нелегални дроги: нема мрачен интернет“, изјави заменик-јавниот обвинител на САД, Лиза Монако.

Инспекторите уапсија 65 лица во САД. Други апсења се извршени во Австралија, Бугарија, Франција, Германија, Италија, Холандија, Швајцарија и Обединетото Кралство.

Освен фалсификувани лекови, властите заплениле и повеќе од 200.000 таблети екстази, фентанил, оксикодон, хидрокодон и метамфетамин. Американските власти соопштија дека истрагите продолжуваат и се очекуваат нови апсења.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Објавено пред

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби камерманката за време на снимањето на неговиот нов филм „Р’ѓа“ во Ново Мексико.

Шерифот на округот Санта Фе, Адан Мендоза, на прес-конференција рече дека е премногу рано да се каже дали ќе биде покренато обвинение за пукањето, во кое беше убиена снимателката Халина Хачинс, режисерот Џоел Соуза беше ранет.

„ Куршумот што ја уби Хачинс беше извлечен од рамото на Соуза“, рече шерифот Мендоза.

Тоа може да се види откако вчера беше објавено видеото на кое се гледа како таа стои пред Болдвин пред актерот случајно да ја застрела на сетот на вестерн-филмот.

Судските документи откриваат дека Болдвин вежбал кога го повлекол револверот и го вперил кон камерата. Хачинс била застрелана во градите по пукањето од оружјето, пренесува „Скај њуз“.

Мендоза, откри дека со пиштолот ракувале три лица – помошникот-режисер, пиштолџија и Алек Болдвин.

„ Сите тројца соработуваат со нас во истрагата и дадоа изјави“ рече шерифот Медноза и додаде дека полицијата собрала околу 600 докази од местото на настанот, вклучувајќи три парчиња огнено оружје и околу 500 парчиња муниција.

Тој наведува и дека друга борбена муниција можеби била на снимањето на филмот. Куршумите допрва треба да се тестираат во криминалистичката лабораторија на ФБИ во Вирџинија. Од пронајдените 500 куршуми имало „мешавина од ќорци, лажни куршуми и вистински“.

Окружниот обвинител во Санта Фе, Мери Кармак-Алтвис вели дека голем дел од истрагата допрва треба да се спроведе.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин предупреди за нова трка на вооружување во Азиско-пацифичкиот Регион

Објавено пред

Со укинувањето на Договорот за елиминација на ракетите со среден и краток дострел, Азиско-пацифичкиот Регион се соочува со шанси за нова рунда на трката во вооружување, предупреди рускиот претседател Владимир Путин.

„Постојано споменувавме дека со раскинувањето на Договорот за елиминација на ракетите со среден и краток дострел, регионот се соочува со можност за овие удари во неговата огромна област, а со тоа и со шансите за нова рунда трка во вооружување“, рече рускиот претседател на самитот во Источна Азија.

Русија, како што е познато, согледувајќи ја опасноста од таквиот развој на настаните, прогласи едностран мораториум на распоредувањето на ракети со среден и краток дострел во Азиско-пацифичкиот Регион и другите региони во светот и повика на сериозни разговори за тоа прашање со сите заинтересирани земји, потсети Путин.

„Тој руски предлог останува на сила, а неговата релевантност дури и расте“, посочи тој. Договорот за ликвидација на ракети со среден и краток дострел истече на 2 август 2019 година.

Рускиот лидер претходно изјави дека Москва е подготвена да не распоредува ракети 9M729 во европскиот дел на земјата, туку со реципрочни чекори на НАТО.

Тој ѝ предложи на алијансата да се тестираат системите „Егис Ашор“ со фрлачи Мк-41 во базите во Европа и 9М729 во објектите во Калининград.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија15 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет17 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија19 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија20 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија20 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет21 час

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион22 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија22 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија23 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет23 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија2 дена

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија2 дена

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 дена

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие