Контакт

Свет

Трамп: Ќе купиме домашно млеко и месо за 3 милијарди долари

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека од следната недела државата ќе почне да купува млеко, месо и други производи од домашните земјоделци за 3 милијарди долари, бидејќи расте невработеноста.

„На почетокот на следната недела, САД, по моја нарачка, ќе купат млеко, месо и други производи во вредност од три милијарди долари од нашите земјоделци, ранчери и други одгледувачи“, објави Трамп.

Не е јасно дали неговата објава се однесува на планираниот пакет помош од 19 милијарди американски долари, објавен од Министерството за земјоделство во април. Тогаш беше објавено дека Министерството ќе купува земјоделски производи во вредност од три милијарди евра како дел од програмата.

20,5 милиони луѓе ги загубија своите работни места во април, а стапката на невработеност се искачи на 14,7 проценти, покажаа владините податоци во петокот.

Банките за храна остануваат без залихи, а гладот ​​расте.

Пандемијата на коронавирус ги наруши ланците за снабдување со храна, а земјоделците беа принудени да ги уништат своите производи. Дел од нив, ги еутанизираа свињите.

Регион

Хрватска ги отвори училиштата, на настава не се појавиле сите деца

Објавено пред

За учениците од 1. до 4. одделение во Хрватска денеска повторно почна наставата, по паузата поради епидемијата на коронавирус.

Хрватските медиуми пренесуваат дека во училишните клупи не се појавиле сите 150.000 ученици од 1 до 4 одделение. Во некои училишта дошле цели одделенија, но има и случаи каде што не се појавил ниту еден ученик.

Министерката за образование, Блаженка Дивјак, најави дека стравот од зараза уште оваа недела ќе биде прифатен како причина за недоаѓање на училиште, но дека следната недела ќе биде потребно да се оправда отсуството.

Родителите добиле упатство дека секое утро пред тргнување мора да им мерат температура на децата.

Хрватскиот институт за јавно здравје соопшти дека престојот во училиштата е безбеден за децата и вработените како и престојот дома и им се препорачува на родителите да ги пуштат децата на училиште.

Откако училиштата целосно се затворија на 16 март, нивното прво отворање следеше на 11 мај, кога наставата почна да се одвива во групи до девет ученици. Според синдикатот, меѓу три и четири проценти од учениците во тоа време дошле на училиште.

За учениците од 5. до 8. одделение  часовите сè уште се одржуваат онлајн.

Прикажи повеќе...

Свет

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Објавено пред

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта со отров.

Според австрискиот портал „Heute“, неговите колеги се почувствувале лошо откако јаделе од тортата, а еден од нив завршил во болница.

Осомничениот е уапсен и се наоѓа во притвор во Корнебург.

Тој е обвинет за кривично дело тешка телесна повреда и нанесување материјална штета, со оглед дека на еден од неговите колеги му ги избушил гумите на неговиот автомобил.

Според медиумите, докторот потекнува од истакнато белградско семејство. Полицијата го испитува можниот мотив за делото и се сомневаат дека станува збор за одмазда.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Објавено пред

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи на 1 јуни, додека јавните плажи ќе бидат отворени од 10 јуни.

Тој рече дека Албанија ќе ги отвори границите од 1 јуни за сите Албанци кои живеат во соседните земји, а кои имаат државјанство на тие земји – Србија, Северна Македонија и Црна Гора – и дека јавните плажи ќе бидат отворени на 10 јуни.

„Процесот на средување на плажите ќе биде завршен овој викенд“, рече Рама.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет1 час

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион2 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија2 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија3 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија3 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион3 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет16 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа18 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа19 часа

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија1 ден

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион1 ден

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа1 ден

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт1 ден

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион1 ден

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Свет2 дена

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на...

Досие