Контакт

Свет

Трамп: 1.000 американски војници остануваат на Блискиот Исток

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека околу 1.000 американски војници, на кои претходно им наредил да се повлечат од Сирија, сепак ќе останат на Блискиот Исток за да спречат да оживее Исламската држава.

Тој во писмено соопштение објави дека војниците ќе бидат прераспоредени и ќе останат во регионот, пренесува АП.

Нивната улога ќе биде да ја следат ситуацијата и да спречат евентуално повторување на 2014 година кога припадниците на ИД организирани во Сирија преминаа во соседен Ирак и ја презедоа контролата врз северот и западот на земјата.

Трамп потврди дека мал број американски војници ќе останат на сириската база на југот на земјата.

Свет

Напаѓач со опасна хемикалија испрскал 51 дете во градинка во Кина

Објавено пред

Во градинка во југозападна Кина, повредени се 51 дете и тројца воспитувачи откако напаѓач ги испрскал со натриум хидроксид.

Кинеската новинска агенција „Синхуа“ објави дека сè се случило во понеделникот попладне во градинка во провинцијата Јунан и додава дека две лица се здобиле со сериозни повреди.

Напаѓачот, идентификуван само како Конг, бил уапсен еден час по нападот.

Полицијата соопшти дека тој наводно сакал да му се одмазди на општеството со овој чин.

Натриум хидроксид, познат и како камена сода, се користи за производство на продукти како сапун, хартија и разни бои, забележува „Си-ен-ен“.

Изложеноста на ова соединение може да доведе до опекотини и иритација на очите и кожата, а можни се и алергиски реакции, како и привремено опаѓање на косата.

„Си-ен-ен“ потсетува дека во октомври минатата година, жена прободе 14 деца во градинка во централна Кина, додека една година претходно, 11 деца беа повредени кога маж ги нападна со нож исто така во градинка.

Прикажи повеќе...

Свет

Социјалистичката партија и Подемос се договорија за постизборна коалиција

Објавено пред

Социјалистичката партија на чело со шпанскиот премиер Педро Санчез постигна договор за формирање постизборна коалиција со партијата на екстремната левица Унидас Подемос, пренесе „Ројтерс“.

Извор од Социјалистичката партија за „Ројтерс“ не навел повеќе детали за состанокот меѓу Санчез и Пабло Иглесијас. Коалицијата од двете партии сепак нема да има доволно пратеници за формирање влада зашто заедно имаат поддршка од 155 пратеници, а за парламентарно мнозинство се потребни 176.

Во Шпанија во неделата се одржаа четвртите парламентарни избори во последните четири години. Најмногу мандати освоила Социјалистичката партија, но раст забележиле и десничарските партии.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе жртви во експлозија во близина на либанската амбасада во Дамаск

Објавено пред

Најмалку две лица се убиени, а шест други се повредени по експлозијата што го потресе квартот Мазех во Дамаск кога сириската воена воздушна одбрана нападна непријателска цел над блиското предградие Дараја, пренесува САНА.

Во ракетниот напад сношти беше погодена цивилна зграда во близина на либанската амбасада во западниот округ на главниот град, во кој се сместени универзитетот во Дамаск и многу дипломатски мисии. Сè уште не е јасно кој стои зад нападот.

На социјалните мрежи се појавија голем број фотографии на кои се прикажани последиците од нападот за кој се чини дека оштетил најмалку една зграда, која подоцна се запалила. Некои корисници на интернет шпекулираа дека Израел можеби го извршил нападот бидејќи ракетата, наводно, дошла од либанскиот воздушен простор, кој претходно бил прекршен од израелската авијација (ИАФ) во повеќе наврати за да бомбардира цели во Сирија.

Израел ниту ги потврдува ниту ги негира извештаите на странските медиуми за своите прекугранични напади. Извештаите за нападите врз сириската престолнина се случија помалку од еден час откако Израел објави дека убил врховен командант на Исламскиот џихад, вооружена група во Газа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија2 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија4 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ6 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија6 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија6 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион7 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет8 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион9 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија19 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет20 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Досие