Контакт

Свет

Триесетгодишен маж починал од вирусот откако бил на ковид-забава во Тексас

Објавено пред

Триесетгодишен пациент починал откако присуствувал на ковид-забава, сметајќи дека вирусот е измама, изјави медицински службеник во Тексас.

„Пред смртта, пациентот ја погледна медицинската сестра и ѝ кажа: ‘Мислам дека направив грешка, мислев дека ова е измама, но не е’“, рече д-р Џејн Еплби, од Методистичката болница во Сан Антонио.

Еплби рече дека не сака со ова да предизвикува паника, туку само се обидува да сподели неколку примери од реалниот свет за, како што кажа, да ѝ помогнеме на нашата заедница да сфати дека овој вирус е многу сериозен и лесно се шири.

Таа објаснила дека ковид-забава е собир што го приредува некој кај кого е дијагностициран коронавирусот за да види дали вирусот е вистински и да види дали некој ќе се зарази.

Докторката рекла дека била поттикната да го сподели овој случај откако бил забележан пораст на заболени. Таа кажала дека меѓу хоспитализираните има и лица на возраст од 20 до 30 години.

„Ве молам носете маски, останете дома, избегнувајте групирање и мијте ги рацете“, апелирала таа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Во штала за коњи откриена најголемата лабораторија за кокаин во Холандија

Објавено пред

Најмалку 17 лица се во притвор, откако полицијата изврши рација во поранешна штала за јавање во Холандија.

Шталата била претворена во најголемата лабораторија за производство на кокаин во земјата, пренесоа тамошните медиуми. Лабораторијата имала капацитет за производство до 200 килограми кокаин на ден.

Тринаесет уапсени се колумбиски државјани, тројца се Холанѓани, вклучувајќи го и 64-годишниот сопственик, а еден од осомничените е од Турција, соопшти полицијата.

Запленети се десетици илјади литри хемикалии, заедно со опрема како буриња, плински боци, пластични цевки и пет мешалки за цемент кои се користат за извлекување на кокаинот од таканаречената база.

„Со оглед на бројот на луѓе кои работеле таму, големината, распоредот и опремата, проценуваме дека производниот капацитет бил од 150 до 200 килограми кокаин на ден, што е количина на дрога со улична вредност од 4,5 до 6 милиони евра“, рече шефот на полицијата, Андри ван Рин.

Полицијата при рацијата пронашла 100 килограми кокаин и просторија за спиење за работниците. По претресот на магацините во блиските градови Апелдурн и Елшут, запленети биле и околу 120 тони материјал.

Осомничените треба да се појават на суд оваа недела, а можно е да бидат приведени и други лица, објави полицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: На американскиот континент секојдневно има по 100.000 нови случаи

Објавено пред

Повеќе од 100.000 случаи на Ковид-19 се регистрираат секој ден на американскиот континент, од кои половината се во САД, а се појавуваат и загрижувачки жаришта во земји кои ја контролираа епидемијата, како Аргентина и Колумбија, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација (СЗО), Кариса Етиен.

„Нашиот регион сè уште е под удар на Ковид-19“, рече таа на виртуелниот брифинг во Вашингтон, на кој учествуваа и другите директори на пан-американските здравствени организации, пренесува „Ројтерс“.

Етиен рече дека нарушувањето на здравствените услуги се заканува да доведе до зголемување на заболувањата кои досега биле под контрола, како што се туберкулоза, ХИВ и хепатитис.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Нова снимка од болница во Бејрут, експлозијата ги разнесе влезните врати

Објавено пред

На интернет се појавија нови снимки од надзорни камери кои ја регистрирале разорната експлозија во Бејрут.

На снимката се гледа моментот на експлозијата и ефектите од неа врз Медицинскиот центар Ризк во главниот град на Либан.

На снимките се гледаат и лекари и луѓе кои дошле да ги посетат пациентите, како се обидуваат да се заштитат од прчињата што се разлетаа низ просториите откако силината на експлозијата откорна повеќе врати во болнцата.

Како причината за катастрофата во Либан се наведува експлозија на амониум нитрат складиран во близина на пристаништето. Станува збор за кристална сол која се користи како азотно ѓубриво во земјоделството.

Експлозијата која се случи во близина на центарот на Бејрут, беше почувствувана низ целиот главен град. Дури и жителите на предградијата пријавиле дека ја слушнале експлозијата.

Според официјалните власти, бојката на загинати во големата експлозија која се случи пред точно една недела изнесува над 220 жртви.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

Ставот на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во коишто...

Европа4 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија4 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија4 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија6 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија7 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија8 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет9 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија9 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ9 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет11 час

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет11 час

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет11 час

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет12 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет12 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа12 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет23 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет24 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија1 ден

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Досие