Контакт

Европа

Три германски судови евакуирани поради закана од бомби

Објавено пред

Три германски судови, во градовите Кил, Ерфурт и Магдебург, се евакуирани поради закани од бомба, објави локалниот весник „Хановерше алгемајне цајтунг“.

Судовите во Магдебург и Ерфурт биле евакуирани по заканите добиени преку електронска пошта, се вели во весникот.

Во текот на ноќта слична закана била упатена и до судот во Кил, а зградата била пребарана од страна на полицијата со кучиња трагачи.

Полицијата објави дека евакуиран е и судот во Висбаден, откако бил пронајден сомнителен предмет, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

 

 

 

Европа

Судска постапка против Шредер поради браколомство

Објавено пред

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер се соочува со тужба поради браколомство.

Според германскиот весник „Билд“, писмото било испратено до канцеларијата на Шредер во Хановер пред неколку дена.

Содржината на писмото е тужба од Сеул, која ја поднел поранешниот сопруг на петтата сопруга на Шредер, кој бара обесштетување за претрпената болка поради браколомството.

Шредер, тврди тој, е виновен што му пропаднал бракот.

Шредер и неговата сегашна сопруга Сојеон Шредер-Ким се запознале за време на неговото патување во Јужна Кореја во 2015 година.

Прашањето беше дали Шредер и Ким во тоа време биле слободни или биле во брак.

Новата сопруга на Шредер во минатото тврдеше дека нејзиниот брак завршил кога се запознала со поранешниот шеф на германската влада.

Сепак, нејзиниот поранешен сопруг тврди дека го прифатил разводот едноставно затоа што Ким тврдела дека ќе стави крај на врската со Шредер.

Тој стекнал старателство над заедничкото дете и на целиот имот што произлегува од бракот.

Тој сега го тужи Шредер за приближно 75.000 евра поради претрпена душевна болка.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон телефонски разговарал со Трамп за брегзитот

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Доналд Трамп по телефон разговарале за брегзитот и американско-британскиот договор за слободна трговија.

„Одличен разговор со премиерот Џонсон. Разговаравме за брегзитот и како можеме да ги забрзаме работите за американско-британскиот трговски договор“, напиша Трамп на „Твитер“.

Џонсон и Трамп зборуваа вчера пред самитот на Г7 во Франција, а американскиот претседател додаде дека се радува на средбата со британскиот премиер во Бијариц во текот на викендот.

Портпаролот на канцеларијата на Џонсон изјави дека разговарале за економски прашања, трговски односи, а британскиот премиер го информирал Трамп за последните случувања за брегзитот, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Истрага за прекин на електрична енергија во Велика Британија

Објавено пред

 

На 9 август регулаторот за енергетика во Велика Британија почна истрага за прекин на електричната енергија во Лондон поради што болниците останаа без струја речиси еден час и патниците на железничката станица останаа заробени за време на ноќниот шпиц.

Претходно, Канцеларијата на пазарот за гас и електрична енергија објави прелиминарен извештај за прекин на електричната енергија, кој покажа дека почнал со удар на гром во преносна мрежа северно од Лондон.

Речиси во исто време двете електрани го намалија снабдувањето до националната електроенергетска мрежа предизвикувајќи автоматско исклучување, што остави 1,1 милион клиенти без електрична енергија.

Истрагата ќе испита дали националната мрежа што работи со системот за пренос имала доволно резерви на електрична енергија и дали производните станици ги исполниле своите обврски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија2 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија3 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија4 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Македонија4 часа

(Видео) Јанева со адвокат дојде на распит кај Русковска

Катица Јанева пристигна во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Пред да влезе со адвокатот Стеван Павлески,...

Свет4 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет5 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет5 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет5 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија6 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион17 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет17 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион18 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа18 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ20 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ22 часа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија23 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија24 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие