Контакт

Свет

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ ефикасни против омикрон-сојот

Објавено пред

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ се ефикасни против соевите на омикрон, соопшти денеска фармацевтската компанија повикувајќи се на податоци од лабораториска студија на Универзитетот во Оксфорд.

dobivaj vesti na viber

Студијата, која допрва треба да биде објавена во медицинско списание, покажа дека нивоата на антитела против омикрон, по засилената доза, се значително повисоки отколку кај луѓето што биле подложени на Ковид-19, објави „Ројтерс“.

По три дози од оваа вакцина, нивото на неутрализирачки тела против омикрон-сојот е слично на она што се создава против делта-сојот по две дози, соопшти компанијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лавров: Европа го избра патот на војната

Објавено пред

Европа го избра патот на војната со Русија, а Москва мора да ги постигне своите цели, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

За време на неговата посета на руската воена база во Душанбе, тој рече дека целите на Русија се поблагородни од европските и дека Европејците го сакаат она што не им припаѓа, додека Москва го сака тоа што е нејзино, пренесе ТАСС.

„Што се однесува до Европа, нашиот Концепт за надворешна политика вели, едноставно кажано, дека Европа го избрала патот на војната против нас. Се разбира, во секој случај ќе мора да живееме меѓу себе, но кога има војна, мора да ги постигнеме нашите цели, кои се многу поблагородни од оние на Европејците. Тие го сакаат она што не им припаѓа, додека ние го сакаме она што е наше“, нагласи Лавров.

Прикажи повеќе...

Регион

ОБСЕ има план од девет точки за смирување на тензиите во Северно Косово

Објавено пред

Косовската канцеларија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) објави план од девет точки за деескалација на тензиите на северот на Косово и враќање на двете страни на преговарачка маса за нормализирање на односите во услови на намалена доверба во ЕУ, пренесува „Еурактив“.

dobivaj vesti na viber

Планот има за цел постигнување траен мир и стабилност на северот од Косово и враќање на косовските Срби во тамошните демократски институции и процеси.

ОБСЕ прво ги повикува Косово и Србија да ја потврдат својата посветеност на претходните договори направени како дел од тековниот дијалог предводен од ЕУ, вклучително и Охридскиот протокол.

Интересно е инсистирањето на договорите со оглед на тоа дека Косово сè уште не ја формираше Заедницата на српските општини (ЗСО), за која вели дека е неуставна, а Србија продолжува да лобира против признавањето на Косово и неговото членство во меѓународните организации и да се меша во косовските избори.

Второ, Косово треба да ги повлече специјалните полициски сили кои беа присутни во регионот за да го одржуваат редот, а Србија треба да ја намали борбената готовност на вооружените сили, кои беа ставени во готовност пред десет дена.

Трето, на косовската полиција, заедно со силите на КФОР и ЕУЛЕКС, треба да ѝ се овозможи целосно да се грижи за редот и безбедноста на земјата.

Под четврто, ОБСЕ бара да се прекинат протестите за општинските служби да се стават во функција за нормално функционирање на општествениот живот, а во исто време, на вработените треба да им се овозможи пристап до општините.

Во точка пет се вели дека неодамна избраните албански градоначалници треба да поднесат оставки до летово, со што се отвора патот за предвремени општински избори, кои, според точката шест, треба да се одржат годинава.

Во седмата точка се посочува дека ОБСЕ ќе го поддржи изборниот процес преку техничка поддршка на косовските власти кои ќе ги организираат изборите, зајакнувајќи го легитимитетот и довербата меѓу заедниците.

Според точка осум, ОБСЕ ќе ги ангажира младите во програмите и процесите за помирување, а според точка девет, ОБСЕ ќе го поддржи спроведувањето на договорените одредби во рамките на тековниот дијалог.

Ова е првиот формален и јавно достапен акционен план за да се поправи ситуацијата на северот од Косово.

Поранешната министерка за надворешни работи, Мелиза Харадинај неодамна изјави дека ЕУ го изгубила својот кредибилитет и дека САД треба да го преземат водството во тековниот дијалог со Србија.

Харадинај отиде дотаму што сугерираше дека Косово треба да направи стратешка ревизија на своето учество во дијалогот со ЕУ и на тоа како ЕУ го третира Косово во споредба со Србија.

„Косово не треба да биде заложник поради структурните и политичките прашања на ЕУ за да се постигне траен мир и взаемно признавање. Веќе не гледам смисла Косово да учествува во дијалогот предводен од ЕУ, така што ова може да се постигне со посредство на САД бидејќи САД ги признаваат и Косово и Србија како држави и тоа се непристрасни“, истакна таа.

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Објавено пред

Уништувањето на браната Нова Каховка во јужна Украина ја покажува бруталноста на руската војна во Украина, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

„Уништувањето на браната Каховка денеска става во опасност илјадници цивили и предизвикува голема штета на животната средина“, напиша Столтенберг во објавата на Твитер.

„Ова е безобразен чин, кој уште еднаш ја покажува бруталноста на руската војна во Украина“.

Висок украински безбедносен функционер рече дека уништувањето на браната е нова фаза на руската агресија.

Олексиј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, рече дека Русија преминала од обидот да ја оправда својата инвазија на Украина со, како што ги нарече пропагандни митови, до отворено објавување на своите вистински цели – „да се уништи Украина, да се убијат Украинците, да се уништи економијата и цивилни „структури за одржување на животот“.

Русија претходно секогаш негираше дека целта и биле цивили. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка одвнатре. „Во 2 часот и 50 минути вечерва руски терористи извршија внатрешна детонација на објектите на ХЕ Каховска. Околу 80 населени места се во зоната на поплавите“, напиша тој на Телеграм.

Уништувањето на браната не претставува директна закана за снабдувањето со електрична енергија на земјата, соопшти украинското Министерство за енергетика.

„Експлозијата не влијаеше директно на состојбата на енергетскиот систем на земјата. Нема закана за стабилноста на снабдувањето со електрична енергија“, се вели во соопштението. Произведената електрична енергија е доволна за потребите на потрошувачите.

Руската државна новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на локалните проруски власти, јави дека е прогласена вонредна состојба во областа Новаја Каховка во делот на украинската провинција Херсон, која е под контрола на Русија по пробивањето на браната.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија39 минути

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија2 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија2 часа

Вмровски пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ма ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став околу уставните измени. Во објави на социјалните мрежи, тие реагираат,...

Топ3 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај место викано „Раскрсница Удово“, полицијата привела две лица кои со автомобил...

Свет4 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион4 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет4 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија13 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија16 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ17 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија18 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија20 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион20 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија22 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија22 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија24 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија1 ден

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија1 ден

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија1 ден

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...