Контакт

Свет

Тројца државјани на Австралија во затвор во Иран, една жена осудена на 10 години

Објавено пред

Две жени со двојно британско-австралиско државјанство и еден Австралиец се приведени во Иран, а една жена е осудена на 10 години затвор. Австралиското Министерство за надворешшни работи соопшти дека пружа конзуларна помош на нивните семејства и навело дека не може да дава дополнителни коментари поради обврската за заштита на приватноста.

dobivaj vesti na viber

Министерството исто така ги повика Автралијците да ги следат неговите совети за патување, кои вклучуваат предупредување дека странците ризикуваат арбитрарно затворање во Иран.

Британско-австралиска блогерка и нејзиното момче Австралиец се приведени пред 10 недели, додека патувале низ Азија, пренесува „Тајмс“. Професорка со двојно британско-австралиско државјанство, која студирала на Кембриџ и држела предавања на австралиски универзитет е приведена одделно и осудена на 10 години затвор, пренесува весникот „Тајмс“. Според пишувањето, таа се наоѓа во самица, но не се знае за што е осудена. Жената се наоѓа во затвор веќе една година, а австралиската Влада и медиумите не ги објавуваат имињата на приведените.

Иранските власти рекле дека блогерката ја држат во рамкиу на планот за олеснување на размената на затвореници со Австралија.

Во затворите во Иран има голем број странци. Затворањата претставуваат средство на Иран за притисок врз западните земји, по едностраното американско повлекување од иранскиот нукеларен договор заклучен во Виена во 2015 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Жена избодена додека го носела детето на училиште во Велс

Објавено пред

29-годишна жена е пренесена во болница во Јужен Велс откако била избодена со нож додека го носела своето дете на училиште.

dobivaj vesti na viber

Бројни училишта низ Велс веднаш беа затворени по овој инцидент, но веднаш не беше објавено за што точно се работи.

Потрагата по осомничениот се уште трае, а според очевидци, тој ја избодел жената неколку пати.

Граѓаните на новинарите им кажале дека мислеле дека се работи за трудница, пренесува Гардијан. Таа била пронајдена во локва крв на тротоар во Аберфан.

Од полицијата соопштија дека повредите на жената не се опасни по живот и дека и била соодветно третирана.

„Осомничениот го напуштил местото на настанот веднаш по инцидентот и истрагата е во тек. Вооружени полицајци вршат претрес на непосредната околина. Локалните училишта ги активираа своите протоколи за да ги заштитат учениците. Ги молиме луѓето да ја избегнуваат областа за да можеме ефективно да го истражуваме овој инцидент. Жената е пренесена во болница со повреди за кои се верува дека не се опасни по живот“, се вели во соопштението на полицијата.

Училиштето Гринфилд на социјалната мрежа Икс (Твитер) соопшти дека ги заклучило вратите и дека учениците се внатре.

Затворено е и блиското основно училиште „Инисовен“.

Нападот се случил на околу 800 метри од местото на трагедијата во Аберфан во 1966 година, во која загинаа 116 деца и 28 возрасни лица кога планински врв се урна врз селско училиште.

Прикажи повеќе...

Свет

Ракета од Газа директно погоди зграда, сирени во централен Израел

Објавено пред

Во раните попладневни часови од Газа беше истрелана ракета која директно погоди зграда во градот Ашкелон, предизвикувајќи аларм.

dobivaj vesti na viber

Според првичните извештаи, никој не бил сериозно повреден во ракетниот напад, но неколку луѓе претрпеле акутни напади на вознемиреност, пишува The Times of Israel.

Службите за итни случаи соопштија дека две жени на возраст од 60 години претрпеле полесни рани од шрапнели.

Припадниците на Противпожарната и спасувачката служба се на терен и трагаат по лица кои можеби се заробени во урнатините.

Ракетни сирени се огласија во неколку населени места во северен Израел во близина на границата со Либан. Во централниот дел на Израел, вклучително и во Тел Авив, се огласуваат ракетни аларми поради престрелки од правец на Газа.

Прикажи повеќе...

Регион

Шест лица повредени во судир на автобус и камион: тешка сообраќајна несреќа во Ниш

Објавено пред

Шест патници кои се наоѓале во автобусот на транспортната компанија „Нишекспрес“ се повредени во 14.30 часот во сообраќајна несреќа на крстосницата од Булевар 12. Февруари и улица Хумска во Ниш.

dobivaj vesti na viber

До несреќата дошло кога возило од градски сообраќај се судрило со камион со панчевски регистарски таблички.

Интервенирале две екипи на Брза помош и повредените патници ги пренеле во Универзитетскиот клинички центар Ниш.

Според првичните информации сите патници се со полесни повреди.

Полицијата врши увид, се утврдува причината за несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ52 минути

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија2 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија3 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија4 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија6 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија6 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ8 часа

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ8 часа

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија8 часа

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...

Македонија9 часа

СДСМ: МВР и ЈО покажаа професионалност и го расветлија случајот со грозоморните убиства

Според партијата на власт, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство како надлежни институции покажале посветеност и професионалност на високо...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Спасовски веднаш, вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје

Спасовски вети враќање на безбедноста во маалата, 5 години потоа киднапирано и убиено е дете среде Скопје, а тој недела...

Европа9 часа

Орбан ја блокира Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара на претстојниот самит на лидерите на Европската унија следната недела да се избегне донесување одлука...

Свет9 часа

Израел подготвува систем на пумпи за вода за да ги избрка борците на Хамас од тунелот

Израел подготвува голем систем на пумпи за вода со кои би можел да ги поплави тунелите на Хамас под Појасот...

Македонија20 часа

Одреден притвор од 48 часа за таткото на убиената Вања

Кривичниот суд го прифати предлогот на Основното јавно обвинителство и определи краткотраен притвор од 48 часа за таткото на Вања...

Топ22 часа

Од вечерва и Интерпол трага по двојниот убиец Палчо, објавена меѓународна потерница

Љупчо Палевски Палчо од вечерва е објавен на веб страницата на МВР дека се бара со потерница. „Љупчо Палевски род.12.12.1964...

Македонија1 ден

Таткото негира дека кажал кога Вања ќе излезе од дома, Обвинителството и за него ќе бара притвор

Таткото на убиената Вања во истрагата негирал дека тој му ги дал информациите на организаторот, кој истовремено е и извршител...

Македонија1 ден

Од неовластено прислушување, држење оружје, даночно затајување: МВР за Палевски, првоосомничениот за убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи со појаснување за тоа кој е и какво криминално досие има осомничениот за трагичната смрт на...

Македонија1 ден

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога, изрази сочувство до семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски и жалење за големата...

Македонија1 ден

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...