Контакт

Свет

Тројца избодени во напад со мачета во болница во источен Лондон

Објавено пред

Три лица се повредени во напад со мачета во болница во источен Лондон по што била повикана полиција, која уапсила едно лице, пренесува РТ.

Полицијата засега тврди дека инцидентот не бил поврзан со тероризам.

„Ние сме присутни и информирани за инцидентот во здравствениот центар ‘Сент Стивен’. Се справуваме со тоа и еден маж е уапсен“.

Полицијата регистрирала тројца избодени во нападот, кои биле хоспитализирани, а кордоните остануваат на местото на нападот додека трае истрагата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ким по три недели го укина карантинот за градот Кесонг

Објавено пред

Водачот на Северна Кореја Ким Џонг-ун денес го укина тринеделниота карантин наметнат на градот Кесонг и околните области.

Карантинот е воведен откако маж кој се вратил од Јужна Кореја минатиот месец имал симптоми на коронавирус.

Ким ја објави таа одлука на седницата на Политбирото на која се дискутираше за пандемијата на коронавирус и за реакцијата на поплавите и обилните дождови што ја зафатија земјата, пренесува „Ројтерс“, повикувајќи се на севернокорејската агенција КЦНА.

Ким истакна дека посилните гранични контроли треба да останат во сила и им нареди на заедниците да не прифаќаат никаква надворешна помош поврзана со минатонеделните поплави.

„Ситуацијата кога ширењето на коронавирусот се влошува, бара од нас да не прифатиме никаква надворешна помош за да се отстранат штетите, како и за затворање на границите да биде посилно“, рече Ким.

Од друга страна, Министерството за обединување во Сеул објави дека ќе продолжи да се обидува да обезбеди хуманитарна помош за Северна Кореја како резултат на поплавите, пренесува Јонап.

„Ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата во Северна Кореја во деловите погодени од поплавите“, рече портпаролот на министерството Чо Хеј Сил.

Минатонеделните поплави оштетија 39.296 хектари засадени со поледелски култури, додека 16.680 домаќинства и јавни згради низ целата земја беа поплавени и уништени, а оштетени се бројни патишта, мостови и железници.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕК резервираше 400 милиони дози на потенцијална вакцина од американска корпорација

Објавено пред

Европската комисија (ЕК) објави дека резервирала до 400 милиони дози на потенцијална вакцина против коронавирус, којашто ја развива американската корпорација Џонсон и Џонсон.

На крајот од првата фаза на преговорите, што заврши вчера, во принцип е постигнат договор дека ЕУ, откако ќе се потврди безбедноста на вакцината и нејзиниот ефект врз коронавирусот, може да купи 200 милиони дози во име на сите членки на ЕУ, а подоцна да добие дополнителни 200 милиони дози.

Комисијата изјави дека ќе продолжи со „интензивни разговори“ со други производители на вакцина против коронавирус.

На 31 јули, ЕК објави дека резервирала 300 милиони дози на потенцијална вакцина против коронавирус која ја развила француската компанија Санофи.

Прикажи повеќе...

Свет

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Објавено пред

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус.

Регионалниот суд во Тирол утврди дека 54-годишната Германка три пати ја прекршила наредбата да остане дома, објави АП. Полициските службеници кои ја надгледувале жената изјавиле дека таа одела во супермаркети, прошета низ паркот и отишла во болница за да ја лекува повредената рака.

Таа има право да се жали на одлуката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Апасиев најавува предлог мерки за реформа на банкарскиот сектор, денеска ќе бара канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, најави дека партијата во најскоро време ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор, по...

Македонија32 минути

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ36 минути

Уапсен тетовец кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата ЕВН Македонија, на две одвоени...

Македонија1 час

СДСМ: Продолжуваат сериозни разговори за формирање одговорна Влада

„СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова...

Свет1 час

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати казна од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена на 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет2 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет4 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет13 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет13 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа14 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија16 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија16 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ18 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија18 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија20 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија20 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија21 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија21 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Досие