Контакт

Свет

Тројца милитанти на ИД осудени за заговор за терористички напади во Москва

Објавено пред

Московскиот окружен воен суд осуди тројца членови на Исламска држава на затворски казни од 10 до 15 години поради заговор за терористички напади во Москва, јави дописникот на ТАСС од судницата.

„Судот ги прогласи обвинетите за виновни и ги осуди Анзор Тлупов, Бахтовар Тујчиев и Манучехер Тујчиев на 13, 15 и 10 години затвор”, рече судијата, истакнувајќи дека тројцата ќе ги издржуваат казните во затвор со максимално обезбедување.

Обвинетите беа обвинети за нелегално производство на експлозиви, формирање терористичка група, ангажирање во активностите на групата, заговор за терористички напад и за придонес кон тероризмот.

Судот утврди дека членовите на трите члена на групата на ИД планирале серија терористички напади во Москва и во Московскиот регион.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

ЕУ се закани со нови санкции за Венецуела, Мадуро вели дека нема да прифати притисоци и уцени

Објавено пред

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги оцени како уцена најавите на ЕУ за нови санкции врз земјата, доколку преговорите меѓу власта и опозицијата во земјата не бидат успешни.

„Федерика Могерини сака да го уценува дијалогот, но јас ја сметам нејзината изјава за злонамерна и апсурдна. Венецуела не прифаќа притисоци и уцени“, истакна Мадуро.

Венецуела се наоѓа во длабока политичка криза, откако опозицискиот лидер Хуан Гуаидо со поддршка од Западот се прогласи за привремен претседател на државата. И онака лошата економска состојба, во моментов дополнително е влошена поради санкциите кои се воведени во обид да се собори Мадуро од власт.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција и Германија го осудија Иран поради танкерот

Објавено пред

Франција и Германија го осудија Иран откако заплени британски танкер во Ормускиот теснец и го повикаа Техеран итно да го ослободи бродот и морнарите.

Француското министерство изрази загриженост поради инцидентот, наведувајќи дека овој чекор ќе наштети на обидите за помирување на тензиите во регионот.

„Најостро ја осудуваме заплената на танкерот и искажуваме целосна солидарност со Обединетото Кралство“, наведува министерството повикувајќи на ослободување на морнарите.

Германија истотака оцени дека потегот на Иран ја влошил и онака напнатата ситуација во областа.

„Бараме од Иран веднаш да ги пушти бродот и неговиот екипаж“, изјави портпаролот на германското министерство.

Се огласија и Индија и Филипините, чиишто државјани се дел од екипажот на запленетиот танкер, барајќи нивно ослободување.

Прикажи повеќе...

Европа

Намалена вулканската активност на Етна, обвновен авио-сообраќајот

Објавено пред

Ерупцијата на вулканот Етна на Сицилија, кој синоќа исфрлаше лава е намалена, па локаните власти повторно го отворија за сообраќај воздушниот простор над овој италијански остров.

„Анса“ пренесе дека фирмата „Сац“ која управува со аеродромот во Катанија, соопштила оти почнувајќи од 11 часот, сите сектори на воздушниот простор се отворени за сообраќај.

Во соопштението сепак се наведува дека е можно доцнење во полетувањето и други непријатности, но ситуацијата наскоро би требало да се врати во нормала.

Покрај аеродромот во Катанија, забраната за сообраќај поради ерупција на Етна важеше и за други аеродроми, каде не беше дозволено полетување и слетување на авионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија2 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија3 часа

(Видео) Километарски колони на границата со Грција, се чека со часови

Километарски колони на граничот премин „Евзони“ кон Грција. Иако на македонската граница нема подолги задржувања, од грчка страна се чека...

Македонија4 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија5 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија5 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион6 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија6 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија24 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт1 ден

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија2 дена

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет2 дена

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Досие