Контакт

Свет

Турските сили „исчистија“ две села, Курдите возвраќаат

Објавено пред

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили ги прошириле целите веќе втор ден од офанзивата против курдската милиција во северна Сирија.

Според турските медиуми, две сириски села во пограничното подрачје се „исчистени од терористи“, пренесува АП.

Во исто време, курдските единици се одмаздија, при што загинаа 14 турски војници во судирите во близина на Рас ал-Аџин. Според ТАСС, Курдите тврдат дека уништиле четири турски тенкови на влезот во Тел Абијад, при што загинаа пет војници.

Курдските борци отворија оган од нивните позиции во близина на сирискиот град Рас ал-Аџин, на што возврати турската артилерија.

Свет

Лидерот на шпанската партија Вокс вели дека ќе ги забрани сепаратистичките партии

Објавено пред

Сантијаго Абаскал, лидерот на популистичката шпанска партија Вокс, вети дека ќе забрани сепаратистички партии во Каталонија, фалејќи ја притоа шпанската монархија, пренесува „Брејтбарт Лондон“.

Абаскал смета дека трите главни гранки на шпанската влада не успеале да се изборат против подемот на каталонскиот сепаратизам и рече дека ниту една партија освен Вокс не се борела против сепаратистичкото движење.

„Шпанија е во критичен момент кога трите сили не успеаја: извршната власт зашто е во сојуз со истите оние кои сакаат да ја уништат Шпанија, законодавниот дом зашто со својата неактивност им овозможи на сепаратистите да стигнат до оваа точка и судството затоа што донесе пресуда по мерка на владејачката партија и нејзините сепаратистички партнери “, рече тој.

Иако критичен кон трите гранки на владата, Абаскал ја пофали шпанската круна на чело со кралот Фелипе Шести, велејќи:

„Единствената институција која живеела низ историските моменти на Шпанија и единствената што ги исполнила своите обврски кон шпанскиот народ е круната“.

Абаскал додаде дека Вокс ќе бара да се воведе вонредна состојба според Член 116 од шпанскиот Устав за враќање на редот и уставната законитост во Каталонија.

„Откако ќе се врати уставниот поредок, ќе продолжиме да бараме забрана на сепаратистичките партии“, рече тој.

Абаскал ја коментираше и групата „Демократско цунами“ која е под истрага на шпанските власти и која неодамна дистрибуираше лажни бординг-пасови на аеродромот „Ел Прат“ за да го наруши воздушниот сообраќај.

„Групата „Демократско цунами“ е нова алатка на сепаратизмот за дестабилизација на Шпанија преку насилни дејства насочени кон рушење на нашата татковина и потчинување на луѓето од Каталонија“, рече тој. „Каталонските олигарси охрабруваат насилни групи да создадат хаос со општ благослов“, додаде тој.

Групата е споредувана со демонстрантите во Хонгконг поради нивната децентрализирана природа.

„Јутјуб“ го избриша каналот на Вокс што најверојатно ќе ги заостри тврдењата дека „Гугл“ активно го потиснува ширењето на десничарските и конзервативните содржини. Вокс забележа раст во популарноста освојувајќи 11 отсто од гласовите на минатогодишните регионални избори во Андалузија.

Во април, партијата за прв пат влезе во шпанскиот национален парламент. Поради немање договор за коалиција, Шпанија се соочува со уште едни избори во ноември. Една неодамнешна анкета покажува дека Вокс има поддршка од околу 10 отсто.

Прикажи повеќе...

Регион

Белград доби ѕездена патека по углед на Холивуд

Објавено пред

Во чест на актерските легенди на југословенската и српската кинематографија, белградскиот плоштад Славија, по углед на Холивуд, има своја ѕвездена патека.

Петнаесет познати имиња, меѓу кои и Бата Живојиновиќ, Данило Бата Стојковиќ, Ружица Сокиќ, Драган Николиќ, Милена Дравиќ, Соња Савиќ, Бора Тодоровиќ, Мира Ступица „блескаат“ на едно од главните платоа на главниот град.

На вториот дел од платото се наоѓа Плоштадот на љубовта, посветен на актерската и љубовна двојка – Милена Дравиќ и Драган Николиќ. Опкружени со метални срца, прегрнати, речиси во природна големина ги чекаат заљубените сограѓани и гостите на Белград да закачат клуч или катанец на виолетовата конструкција, како симбол на вечна љубов.

На плоштадот е поставен автобус брендиран со лица од југословенската и српската кинематографија, како и ѕид со реплики, на кој посетителите ќе ги напишат своите коментари и речениците по кои паметат своите омилени херои.

Плоштадот на актерските легенди, најверојатно, ќе стане нова туристичка атракција во Белград.

Прикажи повеќе...

Свет

Во турската офанзива во Сирија убиени 200 цивили и 18 деца, тврдат курдските власти

Објавено пред

Најмалку 218 цивили, меѓу кои и 18 деца, се убиени во турската офанзива во североисточна Сирија, соопшти денеска курдската администрација во регионот.

Во изјавата на здравствените претставници во курдската администрација се вели дека повеќе од 650 лица се повредени, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На 9 октомври, Турција го објави почетокот на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија и започна воздушни напади врз позициите на курдските единици, по што уследи и копнена акција.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ24 минути

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид, сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Топ54 минути

Расчистено убиството во Кочани – синот го избодел татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија1 час

Заев – Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во...

Европа1 час

Постигнат договор за брегзит

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот...

Македонија2 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа3 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион4 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет4 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа5 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија15 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија17 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија19 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа20 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија22 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија23 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија23 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија1 ден

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет1 ден

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион1 ден

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија1 ден

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Досие