Контакт

Европа

Турција гони 30 лица поради споделување шпекулации за здравјето на Ердоган

Објавено пред

Турските власти почнаа судска постапка против 30 лица поради шпекулации за здравствената состојба на претседателот Реџеп Таип Ердоган на социјалните мрежи.

Сите осомничени се гонат поради објавување твитови за Ердоган користејќи ја назнаката #ölmüş (#мртов), соопшти турскиот Генерален директорат за безбедност.

Властите во соопштението велат дека лицата споделиле дезинформации и манипулативна содржина на интернет.

Осомничените се и под истрага за ширење содржина што го навредува или погрешно го претставува турскиот претседател.

„Идентификувани се 30 лица, а против нив е поведена соодветна правна постапка“, соопштија од Директоратот.

„Се вршат неопходни истраги за објавите што содржат лаги и дезинформации и се испраќаат до правосудните органи“.

Одделно, адвокатите на Ердоган исто така поднесоа жалба до главниот обвинител во Анкара.

Во последните денови се зголемија шпекулациите за здравјето на Ердоган откако неодамна беше снимен дека тешко оди.

За време на празнична порака во јули, 67-годишниот претседател изгледаше во лоша состојба додека неговиот говор понекогаш звучеше нејасно.

Но, соработниците на турскиот претседател споделуваат видеа од Ердоган на „Твитер“ за да ги смират шпекулациите за неговото лошо здравје.

„Верувајте му на пријателот, плашете се од непријателот“, напиша на „Твитер“ шефот за комуникации на претседателот, Фахретин Алтун, покрај снимката на која Ердоган чекори постабилно по патување со авион од Истанбул до Анкара.

Ердоган, кој е на власт речиси две децении, беше подложен на сериозна операција на цревата во 2011 година.

Неговиот најнов јавен настап беше на самитот Г20 во неделата во Рим, каде што турскиот претседател се сретна со американскиот колега Џо Бајден.

Европа

Франција воведе задолжително тестирање за ковид, за патниците надвор од ЕУ

Објавено пред

Патниците кои доаѓаат во Франција надвор од Европската Унија мора да имаат негативен тест за Ковид-19, без оглед на нивниот статус на вакцинација, изјави портпаролот на француската влада Габриел Атал.

Овој потег е дел од серијата мерки за борба против новото зголемување на бројот на инфекции, како и поради новооткриената варијанта на вирусот – омикрон, пренесува „Ројтерс“.

Атал рече дека одлуките за патување во ЕУ ќе бидат координирани од европските водачи оваа недела.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Минхен експлодира бомба од Втората светска војна, повредени се три лица

Објавено пред

Околу 13 часот денеска одекна силна експлозија во центарот на Минхен.

Експлозијата се случила недалеку од мостот „Донерсбергер брике“ во близина на главната железничка станица.

Според најновите информации што ги пренесуваат агенциите, експлодирала воздушна бомба од Втората светска војна.

Повредени се три лица.

Мостот „Донерсбергер брике“ се наоѓа недалеку од главната железничка станица во центарот на Минхен, поради што дошло до потешкотии во градскиот сообраќај.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лајен: Време е ЕУ да размисли за задолжителна вакцинација

Објавено пред

Време е ЕУ „да размисли за задолжителна вакцинација“ против Ковид, изјави денеска шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, нагласувајќи дека за таа мерка ќе одлучат владите на земјите членки.

„Мојот личен став е дека е разбирливо и соодветно да ја водам оваа дискусија сега” – рече таа на прес-конференцијата, нагласувајќи дека една третина од 450 милиони жители на ЕУ се сè уште невакцинирани.

„Како можеме да поттикнеме и потенцијално да размислуваме за задолжителна вакцинација во рамките на Европската Унија? За ова треба да се разговара. Ова бара заеднички пристап. Но, мислам дека тоа е дискусија што ќе треба да ја водиме” – изјави Лајен.

Таа вели дека целосната вакцинација и бустерите им ја даваат на граѓаните најсилната заштита до сега од коронавирусот во ситуација на двојна опасност, четврти бран на пандемијата и појава на нов вид коронавирус.

„СЗО вели дека новиот вид омикрон е многу ризичен. Сè уште не знаеме доволно за тој вид, но знаеме толку многу што можеме да бидеме загрижени. Очекуваме за две до три недели да добиеме доволно информации за новиот сој, а дотогаш ќе имаме трка со времето што треба да ја користиме за вакцини и бустери”, вели Лајен.

Претседателката на ЕК најави дека ЕУ до крајот на март ќе добие дополнителни 360 милиони дози вакцини од компаниите „Фајзер“ и „Модерна“, што, според неа, е доволно за бустер-доза на сите вакцинирани Европејци.

Истовремено, во договор со двете компании, се работи на забрзана испорака на вакцини за деца, кои треба да бидат достапни во ЕУ од 13 декември.

Во случај постоечките вакцини да немаат доволна заштита кога станува збор за новиот вид, Урсула фон дер Лајен наведува дека на научниците им требаат околу 100 дена за да ги прилагодат вакцините на новата мутација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија3 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија5 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет6 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија7 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија8 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија9 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија10 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет11 час

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија11 час

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија12 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа12 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија1 ден

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија1 ден

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион1 ден

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет1 ден

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Досие