Контакт

Свет

Турција: Санкциите на ЕУ за турската поморска компанија се пристрасни

Објавено пред

Турција денес ја критикува одлуката на Европската Унија за наметнувањето санкции врз турската поморска компанија обвинета за кршење на ембаргото за оружје за Либија воведено од ОН како доказ за двојни стандарди на ЕУ, пренесува РТ.

ЕУ претходно го замрзна имотот на „Аврасија шипинг“, чиј товарен брод „Циркин“ беше вклучен во поморскиот инцидент меѓу Франција и Турција и двете членки на НАТО во јуни. Брисел ја обвини компанијата дека го користела бродот за шверц на оружје во Либија. Анкара го негира тврдењето за трговија со оружје велејќи дека бродот носел хуманитарна помош.

„За нас нема вредност додавањето на нашата поморска компанија на списокот со санкции во контекст на Либија што произлезе од состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ. Многу жално што е донесена толку погрешна одлука кога се прават напори да се намалат тензиите во источен Медитеран. Операцијата ‘Ирини’ на ЕУ го поддржува либискиот воен лидер Калифа Хафтар и ја казнува владата за национално единство призната од ОН“, се вели во соопштението на турското Министерство за надворешни работи.

Воената операција, одобрена од министрите за надворешни работи на ЕУ на 31 март годинава, се спроведува од воздух, на море и со сателити за да се осигури дека сите земји ја почитуваат забраната за обезбедување оружје на страните вклучени во либискиот конфликт.

„Додека помошта што нашата земја ѝ ја дава на легитимната влада е опишана како кршење на ембаргото, игнорирањето на земјите и компаниите што му испраќаат оружје на пучистот Хафтар по копно и воздух, особено ОАЕ, е јасен показател за пристрасниот став на ЕУ“, велат од Министерството.

Во соопштението се вели дека ако ЕУ сака безбедност и стабилност во регионот, треба да се откаже од овој пристрасен став и да дејствува во консултација и соработка со Турција.

Сепак, ЕУ воведе санкции и за уште две други компании: казахстанската „Сигма ерлајнс“ и „Јорданс мед вејв шипинг“ и против двајца Либијци. Еден од нив е Махмуд ал-Верфали за кој ЕУ вели дека е командант во источна Либија, одговорен за убиството на 33 лица и едно масовно погубување. Вториот е Муса Дијаб кого официјалните претставници на ЕУ го обвинија за трговија со луѓе, силување и за убиство на бегалци.

Според либискиот премиер Фајез ал-Сараџ, иако операцијата има цел да го спроведе ембаргото на ОН за вооружување на завојуваните страни на Либија, главно се фокусира на поморските активности во Средоземното Море, а страната на Хафтар – непријател на легитимната либиска администрација – продолжува да прима оружје и муниција главно по воздух и копно, пренсува „Анадолија“.

Во Либија владее граѓанска војна од соборувањето на повеќедеценискиот лидер Моамер Гадафи во 2011 година. Во 2015 година беше формирана влада на национално единство според договорот предводен од ОН, но напорите за долгорочно политичко решение не успеаја поради воената офанзива од страна на силите лојални на пучистот Калифа Хафтар.

ОН ја признаваат владата предводена од премиерот Фајез ал-Сараџ како легитимен претставник на земјата што се бори против нападите на Хафтар. Дипломатските напори за постигнување решение за либискиот конфликт сè уште траат по низата победи на либиската Армија против милициите на Хафтар.

Свет

Вакцинацијата чини 6-7 долари за лице, Индија издвои 7 милијарди долари за заштита на населението

Објавено пред

Владата на Индија издвои околу 500 милијарди рупии (7 милијарди долари) за вакцинирање на втората по големина нација во светот, дознава „Блумберг“.

Парите издвоени досега се за фискалната година што завршува на 31 март и нема да има недостиг на дополнителни средства за таа намена, додаде изворот на „Блумберг“.

Според таа пресметка, во Индија се проценува дека се потребни две дози вакцина за лице по цена од два долара за доза, како и 2-3 долари издвоени за трошоци како складирање и транспорт.

Иако властите проценуваат дека врвот на епидемијата поминал и дека нејзиното ширење може да се запре до февруари, националната економија претрпе огромен удар и Моди беше принуден да ја отвори економијата.

Почнувајќи од следниот викенд, во Индија ќе се одржат неколку традиционални фестивали, што може да доведе до остар скок на бројот на дневни инфекции со коронавирус, додава
агенцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Австрија рекордни 2.435 новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

Во Австрија бројот на новозаболени од коронавирус за првпат надмина 2.000.

Во изминатите 24 часа беа регистрирани 2.435 новозаболени лица, што е нов рекорд од почетокот на епидемијата во Австрија.

Исто така, рекорден број на новозаболени лица е забележан во Виена – 659.

Следува Горна Австрија со 471, потоа Долна Австрија со 403 и Тирол со 338.

Прикажи повеќе...

Европа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Објавено пред

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од над 11.000, како многу сериозна.

„Во меѓувреме, ситуацијата стана многу сериозна“, рече директорот на институтот „Роберт Кох“, Лотар Вилер на прес-конференција, откако беше објавена бројката од 11.287 новозарзени во последните 24 часа. Тоа е најголемиот број на новоинфицирани за еден ден од почетокот на пандемијата.

Вилер сепак оцени дека е можно да се спречи уште посилно ширење на вирусот.

„Во моментов, сè уште имаме шанса да го забавиме понатамошното ширење на вирусот“, истакна тој. Според него, повеќето од новозаразените во овој есенски бран на пандемијата се поврзани со приватни прослави и собири.

„Насекаде каде има многу разговор и смеа на мал простор постои опасност од брзо ширење на инфекцијата“, рече Вилер.

Во исто време, можноста за инфекција во јавниот превоз и хотелите ја оцени како релативно ниска.

Директорот на епидемиолошкиот институт не гледа потреба да се менува сегашната стратегија за борба против ширењето на вирусот во Германија, која се заснова на хигиенски мерки, носење маски и одржување на растојание.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа39 минути

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија3 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион3 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет4 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија5 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет5 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија6 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет18 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија21 час

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ22 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија23 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет24 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Досие