Контакт

Свет

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Објавено пред

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот конзулат во Истанбул. Исто така, коментарите на претседателот Доналд Трамп во врска со убиството на новинарот турските власти ги оценија како комични, објави АП.

Трамп денеска во Белата куќа пред новинарите рече дека ќе продолжи да ѝ биде партнер на Саудиска Арабија.

И покрај тоа што изјави дека саудискиот принц Мохамед бин Салман можеби знаел за планот за убиство на новинарот, Трамп сепак посочи дека САД ќе ѝ останат сигурен партнер на Саудиска Арабија.

„Можеби тој знаел, можеби не“, изјави Трамп за новинарите запрашан дали мисли дека Мохамед бин Салман имал улога во убиството на новинарот Кашоги.

Неговите коментари се спротивни на извештајот на ЦИА, која верува дека убиството на Кашоги било директно наредено од самиот принц.

Заменик-претседателот на партијата Ердоган, Нуман Куртулмуш, ја отфрли изјавата на Трамп.

„Изјава на американскиот претседател е комична изјава“, рече тој за државната телевизија „ТРТ Хабер“.

„Не е можно во едно објаснување на агенција како ЦИА, која ја знае дури и бојата на крзното на мачката што шета во дворот на конзулатот на Саудиска Арабија, да не знае кој дал наредба за убиството. Тоа не е веродостојна изјава за јавноста на САД, исто така не е веродостојна нути за јавноста во целиот свет„ додаде тој.

Саудиска Арабија и понатаму негира дека принцот дал наредби за убиството на новинарот Кашоги. По многубројни контрадикторни верзии на настаните, минатата недела беше објавено дека Кашоги е убиен, а неговото тело уништено бидејќи во конзулатот не успеале да го убедат да се врати во Саудиска Арабија.

Кашоги беше критичар на власта во Саудиска Арабија и пишуваше колумни за „Вашингтон пост“. Тој на 2 октомври влезе во саудискиот конзулт во Истанбул по документи за својата свадба, но тој никогаш не излезе оттаму.

Од американскиот претседател, Доналд Трамп, претходно беше побарано да утврди дали саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман одиграл улога во убиството на Џамал Кашоги, пишува Би-би-си. А републиканците и демократите при Комитетот за надворешни односи во Сенатот на САД испратија писмо со барање за втора истрага.

Регион

Повратници од работа на брод пиеле и пушеле на лет за Подгорица, на крај ја нападнале и стјуардесата

Објавено пред

Во Подгорица утрово слетале 320 морнари на компанијата „Ројал Карибијан“, меѓу кои, според црногорската влада, имало и 89 морнари од Хрватска, 25 од Албанија, 37 од Босна и Херцеговина и 26 од Србија.

Сепак, веста за нивното безбедно враќање поради пандемијата, беше засенета од скандалот предизвикан од околу 15 црногорски морнари кои биле уапсени во авионот, веднаш по слетувањето, пренесува хрватски „Индекс“.

„За малку ќе нè вратеа назад. Тие се напија, пушеа во авионот, ги нападнаа стјуардесите. Еден од нив им избега, па јас го фатив и го уапсија”, рекол еден од Хрватите кој слетал на аеродромот во Подгорица.

„Стјуардесата е изгребана на вратот и срамота е што 10 отсто од 143 црногорски морнари се уапсени во полиција“, изјавил Црногорец, исто така патник на летот.

„Пушеа во авионот, противпожарниот аларм се активираше веројатно 20 пати. Потоа, кога сакаа да им ги земат цигарите и алкохолот, ја нападнаа стјуардесата. Нејзин колега се обиде да ја одбрани, па за малку ќе избиеше тепачка. Пијаните исто така задеваа една девојка меѓу патниците во авионот“, раскажал за хрватските медиуми еден од Хрватите кој рекол дека уште не може да дојде на себе поради бурната ноќ која ја доживеал на повратниот лет.

Прикажи повеќе...

Свет

Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

Објавено пред

Џорџ Флојд, Афроамериканецот чија смрт во поднеделникот предизвика насилни протести низ САД, и Дерек Чавин, полицаецот уапсен за неговото убиство, работеле во ист ноќен клуб во близина на Минеаполис.

Ова за американските медиуми го потврди поранешната сопственичка на клубот, велејќи дека двајцата работеле заедно цела година и дека постои можност нивните смени да се преклопувале. Станува збор за клубот „Ел Нуево Родео“ во сопственост на Маја Сантамарија. Сопственичката не сакала директно да потврди дека Флојд и Чавин се познавале, но рекла дека постои можност за тоа.

Чавин работел во обезбедувањето на клубот како полицаец вон должност скоро 18 години, додека Флојд работел таму скоро една година, изјавила Сантамарија за „Еј-би-си 5“. Тој исто така работел како дел од обезбедувањето на ноќниот клуб.

Сепак, Сантамарија посочува дека не е сигурна дали тие се познавале бидејќи Чавин работел надвор од просториите на клубот, додека чуварите како Флојд биле внатре, но таа потврди дека и двајцата работеле во „Ел Нуево Родео“ во текот на цела 2019 година.

„Ако се сретнале, веројатно не се паметат. Делумно затоа што како обезбедување работеа десетина луѓе, особено кога имаше поголеми концерти“, рекла Сантамарија.

„Чавин понекогаш постапуваше нервозно и без многу трпение“, додала Сантамарија за „Еј-би-си 5“, нагласувајќи:

„Тој изгледаше испаничено кога имаше кавги и проблеми. Секогаш таквите работи ги решаваше со солзавец, дури и кога тоа не беше потребно“, рекла таа.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО.

Тој рече дека САД се решиле на овој потег затоа што веруваат дека СЗО е премногу блиска до Кина и имала лош пристап во управувањето со пандемијата на коронавирусот.

Трамп додаде дека сите средства што САД досега ги издвојувале за СЗО сега ќе бидат пренасочени за други организации.

„Кина го прекриваше коронавирусот и овозможи да се прошири низ целиот свет“, рече Трамп во своето обраќање во кое упати голем број критики кон официјален Пекинг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија4 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион6 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија7 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија8 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија9 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија9 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија9 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија9 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија10 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија10 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија10 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет11 час

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет12 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион13 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет13 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа14 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет14 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија14 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија1 ден

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Досие