Контакт

Свет

Турција ја погоди суша, Истанбул може да остане без вода за 45 дена

Објавено пред

Поради слаби дождови и долг период на суша, на големите градови во Турција им се заканува недостиг на вода во следните неколку месеци. Во Истанбул има вода за помалку од 45 дена.

Градоначалникот на Анкара, Мансур Јавас, претходно овој месец рече дека турскиот главен град има вода во брани и резервоари за само 110 дена. Измир и Бурса, следните два најголеми града во Турција, исто така се борат со недостиг на вода, а земјоделците во областите за производство на пченица предупредуваат на можна пропаст на земјоделските култури.

Во втората половина на 2020 година Турција имаше рекордно слаби врнежи од дожд, а Дирекцијата за верски прашања минатиот месец побара од верските водачи да се молат за дожд, пишува „Гардијан“.

Турција одамна му дава приоритет на економскиот раст пред загриженоста за животната средина и останува единствената земја Г20, освен САД, што сè уште не го ратификувала Парискиот договор од 2015 година.

„Сите знаат дека водните сливови мора да се зачуваат, особено поради ваквите епизоди на суша кои стануваат сè потешки и потрајни. Но, во Истанбул, главните области на сливот, како што се некои преостанати шуми и земјоделско земјиште, се претвораат во урбани области. Нов аеродром, нов мост, нови фреквентни патишта и автопатишта, ништо од ова нема да го реши проблемот со сушата во Турција“, рече Умит Сахин, кој предава климатски промени и политика на заштита на околината на Универзитетот Сабанчи во Истанбул.

Европа

Холандија за прв пат по Втората светска војна воведува полициски час

Објавено пред

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте изјави дека сака да го спречи третиот бран на коронавирусот, поради што ќе се воведе полициски час од 20:30 до 4:30 часот наутро. Ова е прв пат по Втората светска војна, холандската влада да предложи полициски час.

Руте рече дека полицискиот час ќе биде воведен веднаш штом одлуката биде одобрена во парламентот, пренесува холандската телевизија Нос. Тој додаде дека за време на полицискиот час, движењето на луѓето на улица ќе биде целосно забрането, со некои исклучоци, како што се работа или прошетка на кучиња. Казната за кршење на полицискиот час ќе биде 95 евра.

Руте исто така рече дека забраната за летови кон Велика Британија, Јужна Африка и Јужна Америка ќе биде воведена од сабота.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Протести и насилство во САД поради инаугурацијата на Бајден

Објавено пред

Антивладините демонстранти во Портланд и Сиетл ги разбија канцелариите на Демократската партија и некои други објекти, за време на синоќешниот конфликт со полицијата, протестирајќи против инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден.

Луѓе облечени во црно, со маски на лицето, ги искршија прозорците и вратите во канцеларијата на Демократската партија во Портланд, цртајќи симболи на анархија над грбот на демократите, објави „Ројтерс“.

„Не го сакаме Бајден. Сакаме да се одмаздиме за полициските убиства, империјалистичките војни, фашистичките масакри“, беше напишано на транспарентите што ги носеа со себе.

Осум лица беа уапсени во Портланд под сомнение за насилство и невнимателно палење, додека уште две лица беа уапсени во Сиетл – едното за напад, другото за уништување на имот, соопшти полицијата.

Пред да упаднат во канцеларијата на Демократската партија во Портланд, група од околу 150 лица се судри со полицијата.

Во Сиетл, полицијата нагласи дека неколку места во градот биле вандализирани.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија почина човек по вторпат заразен со коронавирус

Објавено пред

Во Германија е регистриран прв смртен случај по втората зараза со коронавирус, што е трет случај од ваков вид во светот.

Починатиот за прв пат заболел од коронавирус во април минатата година, а по втор пат во декември. Тој не ја преживеа втората инфекција.

Починатиот човек живеел во областа Фројденштат, објавија здравствените власти на Штутгарт.

„Пациентот починал од Ковид-19 поради пневмонија и сепса, со откажувања на повеќе органи“, објавија надлежните органи.

Станува збор за маж на возраст од 73 години, кој, по првата инфекција, очигледно не стекнал силен имунитет.

Германските власти посочуваат дека се мали шансите некој по вторпат да се зарази со коронавирус, но има индивидуални случаи кога пациентите не создале доволно антитела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија49 минути

Обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија1 час

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Согласно неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец, се бележи стабилизација на епидемијата во земјата, велат од...

Европа2 часа

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот во Оксфорд се подготвуваат што поскоро да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе можат да се...

Свет2 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија3 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет14 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет16 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет17 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија17 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт19 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија19 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија19 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет20 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија20 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија21 час

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет23 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет1 ден

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ1 ден

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Досие