Контакт

Свет

Туск: Драга Америка, почитувај ги своите сојузници

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, апелира до американскиот претседател Доналд Трамп да се сети кои се неговите сојузници додека се подготвува да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

Туск во порака до Трамп вели дека секогаш е убаво да се знае кој ти е стратешки партнер, а кој стратешки проблем. Со оглед дека Трамп постојано ги критикува НАТО-сојузниците дека не издвојуваат доволно за буџетите за одбрана, Туск го потсети дека Европејците на одбрана издвојуваат повеќе од Русија, односно толку колку што издвојува Кина.

Откако ја потпиша декларацијата за соработка меѓу ЕУ и НАТО, Туска побара од Европејците да ги зголемат издвојувањата како што ветиле, но рекол: „Драга Америка, почитувај ги своите сојузници зашто по сè, немате толку многу“.

Свет

Трамп ѝ го забрани враќањето во САД на Американка која била членка на ИД

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера го забрани враќањето во САД на 24-годишната Хода Мутхана, која била дел од Исламска држава во Сирија, со аргумент дека тоа не е Американка, што нејзиниот адвокат веднаш го демантираше.

„Му дадов налог на државниот секретар, Мајк Помпео, и тој целосно се согласува да не се дозволи враќање на Хода Мутхана во земјата“, напиша Трамп на „Твитер“ веднаш по известувањето од министерот за надворешни работи во кое се вели дека таа нема американско државјанство.

„Таа нема никаква правна основа, ниту валиден американски пасош, ниту право на пасош, ниту, пак, каква било виза за да се врати во САД“, рече Помпео.

Сепак, адвокатот на девојката, Хасан Шилби, не го прифаќа овој аргумент и вели дека таа има американско државјанство.

„Таа имаше важечки пасош кога во 2014 година отиде во Сирија за да се приклучи на Исламска држава“, истакнал тој.

Шилби, сепак, рече дека можно е таа да го прекршила законот и доколку тоа е вистина тогаш треба да ја плати цената за таквата постапка.

„Но, ние не може туку така да лишиме од државјанство некој само зошто го прекршил законот. Тоа не е Америка“, изјавил Шилби.

Мутхана отпатувала за Сирија пред четири години за да се приклучи на ИД. Таа се омажила за борец на Исламска држава и преку „Твитер“ почнала да испраќа заканувачки пораки до Западот. Во интервју што неделава го даде од камп за бегалци во Сирија, таа рече дека жали за своите постапки и дека сака да се врати кај семејството во Алабама со својот мал син.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Голем пожар во главниот град на Бангладеш, најмалку 78 мртви

Објавено пред

Во голем пожар што избувна во станбена зграда во стариот дел на Дака, главниот град на Бангладеш, загинаа најмалку 78 лица, изјавија пожарникарските служби утрово, додавајќи дека бројот на жртвите може да биде поголем.

Полицијата соопшти дека пожарот избувнал синоќа околу 23:40 по локално време.

Пожарникарите повеќе од пет часа се бореле за да го стават огнот под контрола, но утрово тој и натаму гори, пренесуваат локални медиуми.

Сè уште не е сосема јасно што го предизвикало пожарот во Чавкбазар, во стариот дел на Дака. Пожарот избувнал во станбена зграда во чие приземје имало складирано хемикалии, а потоа брзо се проширил и на околните згради.

Според Би-би-си, меѓу жртвите се гости на свадба, случајни минувачи на патот, гости од блиските ресторани и локални жители.

Правилата за безбедност во градењето ретко се почитуваат во сиромашниот дел на Бангладеш, па поради тоа стотици луѓе секоја година гинат во несреќи.

Прикажи повеќе...

Свет

Себастијан Курц: Австрија ќе продолжи со поддршката за Северен тек 2 и покрај противењето на САД

Објавено пред

Австрија е заинтересирана за сигурно снабдување со енергија и ќе продолжи со промовирање на рускиот проектот за гасоводот Северен тек 2 и покрај негативниот став на САД за ова прашање, рече австрискиот канцелар, Себастијан Курц.

Курц во средата имаше средба со американскиот претседател, Доналд Трамп, во Белата куќа.

Трамп јасно кажа дека САД се против овој проект, ние сме свесни за тоа. Ние го поддржуваме овој проект бидејќи сме заинтересирани за сигурно снабдување со енергија за Австрија. Впрочем, постои некој вид договор за овој проект во Европа и ние ќе продолжиме да го промовираме овој проект”, рече Курц во интервју за австрискиот радиодифузер ОРФ.

Купувањето гас од САД нема да биде проблем за нас, но сè додека цената на Русија е подобра од американската, Русија е поатрактивна за нас како партнер за ова прашање. Верувам дека како поранешен бизнисмен, Трамп може да сфати дека тука имаме различни интереси”, истакна канцеларот.

Северен тек 2 е заеднички проект на рускиот гигант „Гаспром“ и пет европски компании. Негова цел е да доставува 55 милијарди кубни метри руски природен гас годишно во Европската Унија. Проектот за гасоводот беше поздравен од некои земји во Европа, а други се спротивставија изразувајќи загриженост поради зависноста на Европа од Русија и намалената транзитна улога на Украина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија1 час

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет2 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток12 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток14 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток16 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија17 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија18 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија19 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија20 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија21 час

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ21 час

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија22 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ22 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија23 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија24 часа

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија1 ден

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион1 ден

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија1 ден

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Досие