Контакт

Свет

(Видео) Уапсени седум лица за терористичките напади во Шри Ланка, бројот на жртви се искачи на 200

Објавено пред

Уапсени се седум лица, осомничени за бомбашките напади на неколку локации во земјата. Зад нападите би можела да стои локална радикална муслиманска организација, пренесуваат западните медиуми.

Голем број светски медиуми пренесоа, повикувајќи се на информациите на „АФП“, дека властите пред десет дена добиле информации кои навестувале можност за извршување на терористички напад.

Во серијата напади што се случија во неколку цркви и хотели на денот кога католиците го празнуваат Велигден, загинаа над 200 лица, а 500 се повредени. Само во една црква загинаа над 50 лица, изјавија полициските службеници. Владата во Шри Ланка воведе полициска час и најави дека следните два дена ќе бидат неработни. Полицијата јави дека во нападите животот го загубиле и 35 странски државјани.

Свет

Двајца турски војници загинаа во терористички напад во Северен Ирак

Објавено пред

Двајца турски војници загинаа, а друг е ранет откако курдските милитанти од ПКК истрелале ракети врз воена база во Северен Ирак што е дел од пограничната антитерористичка операција во Северен Ирак, соопшти турското Министерство за одбрана на Турција, пренесува „Араб њуз“.

„Двајца војници загинаа, уште еден е повреден во напад на терористите во операцијата „Канџа-тигар“ во Северен Ирак“, соопшти Министерството.

Турција редовно ги напаѓа милитантите на Курдската работничка партија (ПКК), како во нејзиниот главно курдски југоисток, така и во Северен Ирак, каде што групата е сместена. Во јуни, Анкара започна нова копнена офанзива, наречена Операција „Канџа-тигар“, со која турските трупи напредуваа подлабоко во Ирак.

Министерството за внатрешни соопшти дека 71 милитант на ПКК биле убиени од 13 јули во рамките на серијата операции во Турција, наречени „Молскавичнии операции“ и додаде дека 38 соработници биле заробени.

Турската операција „Канџа-тигар“ започна во средината на јуни со цел да се осигура безбедноста на турскиот народ и границите со неутрализирање на заканата која доаѓа од ПКК и од другите терористички групи во регионот.

Во својата повеќе 30 години долга кампања против Турција, ПКК, која се наоѓа на листата терористички организации на Турција, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на околу 40.000 луѓе, меѓу кои и деца и жени.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Километарски колони на границата со Црна Гора, Србите брзаат да се вратат дома

Објавено пред

По апелот на Кризниот штаб српските туристи кои летуваат во Црна Гора да се вратат во својата земја до петок во 18 часот, голем број граѓани се упатија кон Србија. Затоа од раните утрински часови има голема навалица на границите со Црна Гора.

Колони автомобили има на граничниот премин Јабука, а бидејќи околу 70.000 Срби во моментов се на одмор во Црна Гора, се очекува состојбата на граничните премини да биде слична или полоша до крајот на денот.

Најголема навалица се очекува во периодот од 16 до 18 часот, до кога Кризниот штаб апелираше српските граѓани да се вратат во земјата.

„Граѓаните на Србија кои се враќаат во земјата од летните одмори од ’црвените корона-зони’, и немаат симптоми на инфекција, имаат обврска по електронски пат да се пријават во здравствениот систем, не би било добро сите да брзаат во ковид-амбулантите“, изјави епидемиологот д-р Предраг Кон, член на кризниот штаб за сузбивање на епидемијата.

Денес во 18 часот стапува на сила одлуката дека српските државјани кои се враќаат од земјите каде што голем број луѓе се заразени со коронавирусот, мора да се пријават во системот, и доколку имаат симптоми, како што се треска, губење на чувство на вкус и мирис или некој друг вид на респираторна инфекција, тие се должни да одат во ковид-амбуланта.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсени Алжирци кои врзале и задавиле мигрант во Сараево

Објавено пред

Полицијата на Сараевскиот кантон уапси двајца Алжирци осомничени за врзување и давење на мигрант во Илиџа, пишува сараевскиот „Дневни аваз“.

Портпаролот на кантоналната полиција, Мирза Хаџиабдиќ, за Аваз потврди дека двајцата Алжирци биле пронајдени и уапсени на железничката станица во Ново Сараево.

Уапсените се сместени во службените простории за притвор, а во текот на денот ќе се спроведува кривична постапка по нив, по што ќе бидат предадени на вршителот на должноста обвинител на Кантоналното обвинителство на Сараевскиот кантон, рече Хаџиабдиќ.

Убиениот мигрант бил пронајден вчера во Илиџа со врзани раце, па се сомневаат дека бил заробен и убиен. Ова е втор случај на убиство на мигрант во Сараево.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа „Јанис“, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет2 часа

Национален парк во Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови во Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија2 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион2 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија2 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет3 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет3 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија3 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ4 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа4 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет4 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија16 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ16 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет16 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ18 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ20 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија22 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Досие