Контакт

Свет

Уапсен осомничен за нападот врз лидерот на еврејската заедница во Грац

Објавено пред

Австриските власти велат дека уапсиле еден осомничен за нападот врз лидерот на еврејската заедница во Грац, вториот по големина град во земјата, пренесува „Еј-би-си њуз“.

Лидерот на заедницата, Ели Розен, во саботата попладнето видел како еден човек фрла камења во дворот на синагогата. Полицијата соопшти дека тој разговарал со човекот, кој потоа го нападнал со дрвен предмет – веројатно бејзбол-палка.

Розен бил во својот автомобил во тој момент и не бил повреден, а напаѓачот избегал.

Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер, во неделата вечерта твитна дека осомничениот напаѓач бил уапсен во Грац, без да даде дополнителни детали за човекот.

Инцидентот предизвика масовна осуда. Канцеларот Себастијан Курц изјави во саботата дека е потресен од нападот ветувајќи дека ќе стори сè што е потребно за сторителот бргу да се изнесе пред судот и да ја осигури безбедноста на еврејската заедница.

Светскиот еврејски конгрес исто така го осуди нападот.

Свет

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Објавено пред

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за опоравување на пациентите со Ковид-19.

Од 156 пациенти вклучени во клиничкото испитување од третата фаза во Јапонија, просечното времетраење на опоравување било 11,9 дена за оние кои биле лекувани со „Авиган“, а 14,7 дена за оние третирани со плацебо, се вели во соопштението на компанијата.

Крајот на закрепнувањето бил одредуван кога коронавирусот веќе не бил детектиран со ПЦР тестовите, а пациентите немале други симптоми како треска.

Клиничкото тестирање било насочено кон пациенти со лесна пневмонија поврзана со Ковид-19.

Испитувањето спроведено од март, сега е завршено, а не открило никакви нови опасности по здравјето на пациентите поврзани со земањето на „Авиган“, прецизира „Фуџифилм“.

Компанијата сега ќе спроведе детална анализа на податоците собрани за време на тестирањето и очекува во октомври да поднесе апликација за комерцијално одобрување на лекот за Ковид-19 во Јапонија.

Лекот „Авиган“ (фавипиравир) во Јапонија е дозволен од 2014 година, но само за третман на тешки случаи на грип кога стандардните лекови немаат ефикасност.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Бугарите на масовни протести против Владата и на Денот на независноста

Објавено пред

Околу 10.000 луѓе вчера се собраа во Софија на Денот на независноста барајќи „независност од мафијата“ и оставка на Владата што ја обвинуваат за поврзаност со олигарсите.

Неколку илјади луѓе се собраа во повеќе градови на антивладини протести, а во Велико Трново, во центарот на земјата, демонстрантите извикуваа „оставка“ за време на говорот на претседателката на парламентот, Цвета Карајанчева, по повод националниот празник, пренесува јавниот радио сервис.

„Оставка“, „мафија“ беше скандирано и од демонстрантите во Софија, меѓу кои имаше многу млади луѓе, кои во ерупција на незадоволство направија заглушувачка бучава пред седиштето на владата.

„Јас тврдоглаво инсистирам на тоа да го изградам својот живот во Бугарија, иако повеќето од моите колеги сакаат да ја напуштат земјата веднаш штом дипломираат“, рекла студентка по медицина во Софија, учесничка на протестот.

Зградата на парламентот ја чуваа три полициски кордони кон кои демонстрантите фрлаа со петарди и шишиња.

Во Софија во последните два и пол месеци се одржуваат секојдневни протести за борба со корупцијата, во кои учествуваат луѓе од различни сфери и политички припадности, кои бараат „живот според европските стандарди“.

Според невладината организација „Транспаренси интернешнл“, Бугарија е најсиромашна земја во Европската Унија, но и членка со највисоко ниво на корупција.

Прикажи повеќе...

Свет

Навални излезе од болница

Објавено пред

Рускиот опозиционер Алексеј Навални вчера излезе од болницата „Шарите“ во Берлин.

„Алексеј Навални вчера е отпуштен од интензивна нега. Навални се лекуваше 32 дена, од кои 24 на интензивна нега. Врз основа на прогресот и сегашната состојба на пациентот веруваме дека е можно целосно закрепнување“, објавија од клиниката на „Твитер“.

Од таму додаваат дека неговото здравје е подобрено, но дека последиците од труењето сè уште не можат да се проценат.

Навални се лекуваше откако му се слошило во авион во Сибир и бил пренесен во болница во Омск. На инсистирање на негов соработник, тој бил пренесен во германската болница, а според тамошните анализи, Навални бил отруен со нервен агенс новичок.

Навални важи за жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија19 минути

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија58 минути

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија14 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија15 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија15 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет16 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија20 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија22 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија22 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет23 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија1 ден

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет1 ден

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија1 ден

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија1 ден

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Досие