Контакт

Европа

Уапсен уште еден осомничен за спектакуларниот грабеж во музејот во Дрезден

Објавено пред

Германската полиција уапси еден од двајцата браќа близнаци кои побегнаа по минатогодишната спектакуларна кражба на скапоцени украси и накит од 18 век од музеј во Дрезден, пренесува АП.

Портпаролoт на полицијата во Дрезден потврди дека Мохамед Ремо (21) е уапсен во Берлин доцна синоќа и дека повеќе детали ќе бидат објавени во текот на денот.

Во операција минатиот месец германската полиција уапси три лица поврзани со грабежот на музејот во Дрезден, од каде крадците украдоа голем брош со дијаманти, дијамантски еполети и други скапоцености, кон крајот на ноември минатата година.

Осомничените за ова дело, на возраст меѓу 23 и 26 години, се обвинети за организиран грабеж и подметнување пожар.

Полицијата тогаш издаде потерница и за двајца браќа близнаци обвинети за истото злосторство, Мохамед Ремо и Абдул Мајед Ремо.

Пребарувањата на неколку локации сè уште не доведоа до откривање на исчезнатото богатство.

Властите понудија награда од половина милион евра за сите информации што ќе помогнат да се открие каде се украдените скапоцености.

Членови на семејството Ремо беа осудени на почетокот на годинава за слична спектакуларна кражба на канадски златник тежок сто килограми од музејот Бодe во Берлин во 2017 година, во операција наречена „Големиот јаворов лист“.

Златникот вреден 3,75 милиони евра сè уште не е пронајден, а властите се сомневаат дека бил исечен на мали парчиња и продаден на тој начин.

Музејот во Дрезден е отворен во 1723 година и е еден од најстарите музеи во светот. Содржи околу 4.000 предмети изработени од злато, скапоцени камења и други вредни материјали.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Орбан: Грчкaта комесарка не треба да ми кажува што да правам

Објавено пред

Капацитетот на Унгарија за вакцинација значително ги надминува залихите со вакцини, изјави премиерот Виктор Орбан.

Тој додаде дека процесот може да се забрза доколку унгарските власти ја одобрат кинеската вакцина. Според МТИ, таа одлука може да биде донесена во рок од неколку дена.

Во интервју за унгарско радио, Орбан зборуваше и за барањето на европската комесарка за здравство и безбедност на храна, Стела Киријакидес, земјите членки да не преговараат одделно со производителите на вакцини, нагласувајќи дека повеќе од 100 Унгарци умираат секој ден.

„Грчката комесарка не треба да ми кажува што да правам“, рече Орбан.

Тој посочи дека Унгарија има можност да ја добие кинеската вакцина во големи количини, но дека таа прво мора да биде одобрена од здравствените власти во земјата.

Орбан рече дека се надева дека властите ќе дадат јасен одговор во следните неколку дена. Тој исто така подвлече дека е невозможно побрзо да се вакцинираат луѓето, не затоа што унгарскиот здравствен систем не е способен за брзи масовни вакцинации, туку поради недостиг на залихи на вакцини.

Прикажи повеќе...

Европа

На Полјачки им се заканува затвор поради транспаренти со Богородица во боите на виножитото

Објавено пред

На три Полјачки им се суди за навреда на верските чувства поради поставување транспаренти на кои е претставена најсветата полска икона на Богородица со ореол во боите на виножитото, пишува „Политико“.

Доколку се докаже дека се виновни, им се заканува затворска казна од две години.

Судскиот процес, кој започна во средата, привлекува меѓународно внимание поради примената на контроверзниот полски закон за заштита на верските чувства и поради повторното покренување на прашањата за правата на ЛГБТ-заедницата во Полска.

Во април 2019 година, три жени, Елзбиета Подлешна, Ана Прус и Јоана Гзира-Искандар Подлешна, кренаа транспаренти во знак на протест против традиционалната велигденска поставка, поставена од црква во Плок, на околу 110 километри северозападно од Варшава.

Во нивниот приказ се наведени гревови против кои верниците треба да се борат – почнувајќи од традиционални како „алчност“, „омраза“ или „завист“ до „ЛГБТ“ и „полот“.

„Непосредна причина за нашето дејствување беше хомофобичлниот и болен приказ поставен во црквата“, рече Подлешна пред судот, додавајќи дека е верничка и дека не гледа ништо лошо во протестот во кој Богородица ја користела како универзален симбол на љубовта меѓу мајката и детето.

„Она што го видов е омраза, презир, агресија“, рече Прус.

Таа додеде дека трите користени транспаренти, кои веќе биле отпечатени за претходни протести, служат како знак на протест за, како што рече, лицемерието на црквата која не се справува со скандалите со педофилија, но ги напаѓа ЛГБТ-луѓето.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција ги заостри правилата за патниците од земји кои не се членки на ЕУ

Објавено пред

Патниците што доаѓаат во Франција од земји што не се членки на Европската Унија веќе нема да можат да влезат во земјата со негативен резултат на брз, лесно достапен тест на Ковид-19.

Според новите правила, кои стапуваат на сила на 18 јануари и се претставени во документ на француската влада, луѓето повеќе нема да можат да користат антигенски и други брзи тестови кои даваат резултат за неколку минути.

Како што објаснува Ројтерс, тие брзи тестови во голема мера ги користеле возачите на камиони, кои превезуваат стока преку Ламанш.

Во изминатите неколку недели, Франција побара од луѓето што влегуваат во земјата од Велика Британија да докажат дека немаат коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа2 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија3 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија3 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет3 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет4 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет5 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија5 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија16 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа17 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија19 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен21 час

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија21 час

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет23 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет23 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија1 ден

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет1 ден

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ1 ден

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Досие