Контакт

Свет

Убиецот на Џорџ Флојд се жали на неправедно судење

Објавено пред

Дерек Човин, поранешниот полицаец од Минеаполис, осуден за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, ќе поднесе жалба на обвинението.

Осудениот Човин тврди дека имало неколку проблеми поврзани со неговото судење, вклучително и дека тоа не требало да се случи во сојузната држава Минеаполис поради влијанието на јавноста.

Потсетување, тој беше осуден на 22 години затвор бидејќи со коленото притисна врз вратот на Флојд, во зафат кој траеше дури девет минути при неговото апсење, што предизвика смрт на Афроамериканецот.

Според судските документи доставени овој четврток, Човин тврди дека судијата го злоупотребил своето дискреционо право одбивајќи го неговото барање за преместување на рочиштето од Минеаполис.

Исто така, осудениот одби да има законски застапник за жалбената постапка, бидејќи обврската за јавно финансирање на неговата одбрана престана откако беше осуден.

Затоа, тој исто така поднесе барање да го искористи своето право на бесплатна одбрана.

Свет

Адвокатите загрижени: Aсанж може да се самоубие ако биде екстрадиран во САД

Објавено пред

Одбраната на Џулијан Асанж предупреди на ризик од самоубиство на основачот на „Викиликс“ доколку биде екстрадиран во САД и покрај уверувањата на Вашингтон дека нема да биде задржан во строги затворски услови.

На 50-годишниот Австралиец му се закануваат 175 години затвор во САД, каде што се гони поради објавување стотици илјади доверливи документи.

На вториот ден од разгледувањето на жалбата на САД пред Високиот суд во Лондон неговите адвокати истакнаа дека новите аргументи на никаков начин не ја оправдуваат промената на првостепената одлука во однос на неговата екстрадиција.

САД, обидувајќи се да ги разубедат лондонските судии, во средата го оспорија тврдењето за можно самоубиство на Асанж.

Се истакнува дека тој нема да биде затворен во озлогласениот затвор „АДХ Флоренс“ во Колорадо познат како „Алкатраз на карпите“, каде што членови на Ал каеда се притворени во речиси целосна изолација.

САД се надеваат дека ќе ја поништат одлуката на судијката Ванеса Барајтсер да одбие екстрадиција поради високиот ризик од самоубиство и можноста за влошување на менталната состојба на Асанж во американскиот правосуден систем.

Барајтсер во образложението на својата одлука потсети дека САД не биле во можност да го спречат самоубиството на американскиот финансиер Џефри Епштајн.

„Овие заклучоци првенствено произлегуваат од природата на менталната вознемиреност на Асанж и неговиот страв од екстрадиција со оглед на специфичноста на неговиот случај“, рече адвокатот на основачот на „Викиликс“, Едвард Фицџералд.

„Нема индикации дека овие фактори ќе се променат поради американските уверувања“, додава тој.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Полскиот министер за правда дециден: Не треба да платиме ниту една казна од ЕУ

Објавено пред

Полскиот министер за правда, Збигњев Зиобро, денеска изјави дека неговата земја не треба да плати ниту една од изречените дневни казни од 1,5 милион евра од страна на највисокиот суд на ЕУ oткако Варшава ги игнорира мерките за промени во судството и работата на рудниците за лигнит.

Зиобро ги нарече незаконски забраните од Европскиот суд на правдата, пренесе АП.

Полска инсистира на тоа дека Европскиот суд нема јурисдикција над нејзиното судство.

Европскиот суд на правдата вчера преку соопштение потврди дека ѝ наредил на Полска да ѝ плаќа по милион евра дневно на Европската комисија поради констатираното прекршување на принципите на владеење на правото, а таквата казна да се применува сѐ додека не се исполнат одлуките на Судот.

Минатиот месец судот ја казни Полска со 500.000 евра дневно поради непочитување на забраната за затворање на рудникот за лигнит „Туров“.

„Полската држава не може да потклекнува пред беззаконие“, рече Зиобро на прес-конференција.

„Без разлика дали се работи за незаконските казни поврзани со Туров… или казните за реформи во судството, Полска не може и не треба да плати ниту еден злот“, рече Зиобро, кој е иницијатор на промените во полскиот судски систем.

ЕУ предупреди дека може да ја суспендира исплатата на средства за закрепнување од пандемијата во Полска доколку Дисциплинскиот совет на полскиот Врховен суд – телото овластено од владејачката партија да дисциплинира судии, не биде укинат, а претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, вчера изрази надеж дека ќе биде постигнат компромис.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија речиси 7.000 нови случаи на коронавирус и 63 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 6.697 нови случаи на Ковид-19, а починаа 63 лица.

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека за да се запре епидемијата потребни се две работи – мора да се воведе ковид-пропусница во текот на целиот ден, а не само по 22 часот, и забрзана вакцинација.

Тој рече дека без посериозни рестриктивни мерки нема да има нагло опаѓање на бројот на нови пациенти.

„Медицинскиот дел од Кризниот штаб бара ковид-пропусницата да важи 24 часа. Нема поделба по тоа прашање, целиот медицински дел целосно го поддржува тоа“, изјави Кон за ТВ Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија7 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија9 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија9 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија9 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија10 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава12 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија12 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет13 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион13 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа13 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет1 ден

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион2 дена

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Досие