Контакт

Свет

Убиството на саудискиот новинар било со предумисла, соопшти јавниот обвинител

Објавено пред

Јавниот обвинител на Саудиска Арабија соопшти дека убиството на новинарот Џамал Кашоги било со предумисла, пренесуваат државните медиуми. Како што се наведува, обвинителите испрашувале осомничени врз основа на заедничката истрага на саудиските и турските власти, пренесува Би-би-си.

Саудиска Арабија, претходно, категорично ги отфрли сите обвинувања за убиството на Кашоги.

Саудиските власти смртта на Кашоги ја нарекоа голема грешка за време на испитувањето во конзулатот во Истанбул.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека турските власти имаат силни докази дека убиството било однапред планирано и предложи на убијците да им се суди во Турција бидејќи, како што појасни, бруталниот чин бил извршен на турска територија.

Пред два дена беа пронајдени делови од телото на Кашоги во градината на конзулатот. Анонимен извор упатен во безбедносните служби на Саудиска Арабија изјави дека елитната единица „Тигри“ на принцот Салман, која е позната по бруталните измачувања и касапења луѓе, најверојатно му ги демонстрирала истите методи и на саудискиот новинар.

Регион

Вучиќ ѝ се заблагодари на Русија за помошта во борбата против коронавирусот

Објавено пред

Говорејќи на дебатата на Генералното собрание на ООН, српскиот претседател Александар Вучиќ ѝ се заблагодари на Русија за помошта во борбата со пандемија на коронавирус во земјата, пренесува ТАСС.

„Морам да им искажам голема благодарност на нашите европски партнери, на нашите кинески пријатели, како и на нашите руски пријатели“, рече српскиот претседател.

Тој, исто така, изрази благодарност до Светската здравствена организација, додавајќи дека Србија им пружила помош и на другите земји. Српскиот претседател рече дека неговата земја е горда на своите посебни односи со Кина и Русија.

„Полноправното членство во ЕУ е надворешнополитички приоритет на Република Србија. Сепак, нашиот европски пат не ја исклучува посветеноста кон развој на соработката и продлабочување на односите со земјите од сите региони“, рече српскиот лидер.

„Ние ги цениме партнерските односи со западните земји, пред сè поинтензивната соработка со САД, но во исто време сме горди на исклучителни односи со Руската Федерација и со Народна Република Кина. И, како што можете да видите, не го криеме тоа, ние сме многу горди на нашите пријателства“, додаде тој.

Србија побара помош од Русија во борбата со  Ковид-19 претходно годинава. На 3-4 април во Србија пристигнаа 87 руски војници, вклучително и воени медицински лица, виролози, специјалисти за радијациска, хемиска и биолошка заштита, како и специјална медицинска опрема, заштитни средства и шеснаесет воени возила.

Помеѓу 3 април и 18 мај, руските единици спроведоа целосни санитарни мерки во социјалните установи во повеќе од 40 српски места. Дезинфицирани беа повеќе од 376 згради со вкупна површина од 1,685 милиони квадратни метри и околу 500 километри автопати и патишта. Осум медицински тимови испитуваа и лекуваа 881 пациент со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Внукот на Пабло Ескобар во ѕид пронајде 18 милиони долари, но не може да ги употреби

Објавено пред

Внукот на покојниот лидер на колумбискиот нарко картел, Пабло Ескобар, открил 18 милиони долари, објави во средата мрежата „Red Mas Noticias“.

Николас Ескобар изјави дека парите биле скриени во ѕидот од куќа во Меделин, градот во кој Пабло Ескобар имал седиште.

Внукот раскажа дека парите се наоѓале во смрдлива пластична кеса. Сепак, банкнотите стари со децении биле во толку лоша состојба што се неупотребливи.

Во торбата имало и грутка злато, комуникациски уреди, записи, машина за пишување, пенкало и камера со филм што не може да се развие.

Приказни за скривалиштата на Ескобар сè уште кружат во Меделин.

Никола Ескобар, кој е горд на својата врска со наркобосот, рече дека веќе пронашол неколку скривалишта.

Еден од најбогатите криминалци во историјата, Пабло Ескобар, имал милијарди долари годишен приход.

Обвинет за околу 6.000 убиства, водачот на нарко картелот беше убиен во 1993 година, на 44 годишна возраст во Меделин.

Прикажи повеќе...

Свет

Операта „Метрополитен“ останува затворена уште една година

Објавено пред

Познатата „Метрополитен опера“ во Њујорк ги откажа сите настапи за следната сезона и најави дека ќе остане затворена до септември 2021 година поради пандемијата предизвикана од новиот коронавирус.

Оперската куќа, која може да прими 3.800 гледачи, обично е домаќин на повеќе од 200 претстави годишно, а секоја сезона ја посетуваат речиси 800.000 гледачи, се податоци што ги наведува „Метрополитен“ на својата официјална веб-страница.

„Со жалење ве известуваме дека ‘Метрополитен опера’ донесе исклучително тешка одлука за откажување на целата сезона 2020/2021, врз основа на препораките на здравствените работници кои работат како советници во Мет и Линколн центарот, каде што се наоѓа операта“, се вели во соопштението на оваа институција.

За разлика од познатата оперска куќа, театрите во Бродвеј, кои се едни од главните туристички атракции во Њујорк, планираат да ги отворат вратите за посетителите од јануари 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Европа2 часа

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Македонија2 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа3 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија3 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа4 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет4 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет14 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет16 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет18 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет18 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија18 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија20 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија20 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион21 час

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија21 час

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија22 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет22 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Досие