Контакт

Свет

Украина бара Иран да ги врати црните кутии

Објавено пред

Канцеларијата на украинското обвинителство и безбедносната служба побараа иранските власти да ги предадат црните кутии од соборениот украински авион на Киев.

Еден украински службеник за безбедност неодамна изјави дека истакнат ирански иследник се очекува наскоро да ја посети Украина.

Тој треба да процени дали украинската лабораторија е погодна за декодирање на црни кутии, пренесува „Ројтерс“.

Претходно, шефот на киевскиот Истражувачки институт за форензичка експертиза Александар Рувин рече дека црните кутии ќе бидат декодирани во Украина и дека тоа ќе го стори група на меѓународни експерти.

По враќањето од Техеран, Рувин рече дека процесот на декодирање на црните кутии ќе започне на 20 јануари, пренесува ТАСС.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Судир меѓу демонстрантите и полицијата на протестите во Бејрут

Објавено пред

Либанските безбедносни сили во Бејрут користат водени топови против демонстрантите што фрлаат каменици веќе втор ден по ред.

Тоа се едни од најтешките судири меѓу полицијата и демонстрантите откако започнаа демонстрациите против владејачката елита во октомври, објави „Ројтерс“.

Судирот ескалираше во близина на парламентот, еден ден откако беа повредени повеќе од 370 лица, што е најголем број жртви од почетокот на протестите, соопшти агенцијата.

Либанските политичари не успеаја да се договорат за новата влада или план за спасување на економијата, откако Сад ал-Харири поднесе оставка на местото премиер во октомври поттикнат од протестите против корупција во земјата и лошо управување.

Демонстрантите извикуваа „Револуција“, а дел од нив ги каменуваа безбедносните сили.

Прикажи повеќе...

Свет

„Њујорк тајмс“ поддржа две кандидатки од Демократската партија за номинација за претседател

Објавено пред

Американскиот весник „Њујорк тајмс“ ги поддржа сенаторката Ејми Клобучер и Елизабет Ворен за демократска претседателска номинација, а ова е првпат да избере двајца кандидати.

Изборот на овој либерален весник се случува на само неколку недели во пресрет на изборот за претседателска номинација во Ајова, на 3 февруари, со што официјално почнуваат претседателските избори.

„Тајмс“ ја опишува сенаторката Ворен од Масачусетс како „радикален“, а сенаторката Клобучер од Минесота, како „реалистичен“ избор.

„Во тек е темелна дебата меѓу двете визии, кои би можеле да ја дефинираат иднината на Демократската партија, а можеби и на земјата“ пишува уредничкиот колегиум на весникот.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во ноќен клуб во САД, има и жртви

Објавено пред

Непознат напаѓач доцна синоќа отворил оган пред ноќен клуб во Канзас Сити, при што убил најмалку еден и ранил 15 луѓе, пренесува Еј-би-си њуз.

Осомничениот наводно починал на местото на инцидентот, а полициските службеници не пукале за време на настанот. Портпаролот на полициската станица рекол дека засега нема апсења.

Според информациите, напаѓачот почнал да пука во редица луѓе кои чекале да влезат во клубот. Полицијата на паркинг пронашла двајца мртви, жена и маж, пишува „Индипендент“.

Властите потврдиле дека за време на инцидентот загинале две лица, од кои еден најверојатно е осомничениот за пукањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија27 минути

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за „ТНТ“, се одложи судењето за „Тендери” во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ29 минути

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајка во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата „Габровски водопади“...

Свет1 час

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“ порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет2 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно лице е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија...

Македонија2 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет2 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет13 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет13 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава15 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион18 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет18 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија22 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа23 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија24 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија1 ден

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа2 дена

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија2 дена

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија2 дена

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија2 дена

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Досие