Контакт

Свет

Украина сака да ги прекине односите со Руската православна црква

Објавено пред

Украински функционери упатиле петиција до светските православни лидери да им дозволат да формираат национална црква што ќе биде независна од Русија – во обид да му стави крај на повеќе од 300-годишното влијание на Москва врз црковните работи во земјата, пренесува „Евроњуз“.

Според планот на поддржувачите на оваа идеја, формирањето на автокефалната црвка би било голем чекор во кампањата на Киев за ослободување од руската хегемонија.

„Сведоци сме на враќањето на неоимперијалните идеи во Москва“, изјавил архибискупот Јевстрати Зорја, портпарол на Украинската православна црква на Киевскиот патријархат.

Но, критичарите предупредуваат дека таквиот чекор би претставувал и ризик за уште поголема поделба во Украина и во православниот свет. Религијата е сериозна, но и збунувачка работа во Украина, додава „Евроњуз“. Повеќе од две третини од населението го следи правосланиот канон, кој игра средишна улога во јавниот живот на земјата.

Украинците имаат три православни цркви и може да избираат помеѓу нив, но само една од нив се смета за официјална – Украинската православна црква на Московскиот патријархат, која функционира како автономна деноминација во рамките на Руската православна црква.

За многумина патриотски настроени Украинци, помислата дека Москва има какво било влијание во украинските црковсни работи претставува анатема – и имајќи ги предвид блиските односи помеѓу Руската православна црква и Кремљ, тие сметаат дека ова се гледа и на политички план.

„Се работи за националната безбедност и нашата одбрана во една хибридна војна поради тоа што Кремљ гледа на руската црква како на еден од главните инструменти на влијанието во Украина“, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко.

Свет

Повеќе од 70 цивили убиени, а 300.000 раселени во операцијата на Турција во северна Сирија

Објавено пред

Повеќе од 70 цивили се убиени од почетокот на воената операција во северна Сирија од страна на Турција и сириските опозициски групи што ѝ се придружија на 9 октомври, објави телевизискиот канал „Ал Арабија“.

Според ТВ-каналот, околу 300.000 луѓе морале да ги напуштат своите куќи поради борбените операции.

На 9 октомври, Турција го прогласи почетокот на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија и почна со нападите на воздушните сили врз курдските позиции. Целта на операцијата е да се создаде тампон-зона која ќе стане заштитен појас долж турската граница.

Според плановите на Анкара, сириските бегалци ќе можат да се вратат таму од Турција. Сириската државна новинска агенција САНА ја нарече операцијата агресија, а глобалната заедница жестоко ги осуди акциите на Анкара.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца загинати и најмалку 26 повредени во експлозија во Авганистан

Објавено пред

Две лица загинаа, а најмалку 26 беа повредени кога експлодира автомобил-бомба во Авганистан, јави новинската агенција „Паџхвок“.

Според извештајот, експлозијата се случила во провинцијата Лагман во источен Авганистан, во близина на зградата на локалната администрација.

Двајцата убиени се војници. Повредени се уште шест воени лица и 20 цивили.

Ниту една терористичка група не ја презеде одговорноста за експлозијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Објавено пред

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени и ранети 637 припадници на курдската работничка партија ПКК, а дваесетина им се предадоа на турските власти, изјави турската амбасадорка во Северна Македонија, Тулин Еркал Кара.

Таа рече дека конечна цел на операцијата е воспоставување гранична безбедност и спречување на заживувањето на ИСИС, како и отворање на патот за сириските бегалци да се вратат во својата татковина.

„Операцијата ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи, до воспоставување на безбедност на нашата граница и до ослободување на населението на Сирија. Операцијата „Извор на мирот“ се реализира според меѓународното право односно правото на самоодбрана и со зачувување на територијалниот интегритет на Сирија“, рече Кара.

Од почетокот на операцијата, терористите од ПКК, како што рече Кара, извршиле 652 напади со минофрлачи врз Турција, при што биле убиени 20 цивили, меѓу кои и деца и едно 9-месечно бебе, како и четворица турски војници. Во турските напади, рече Кара, нема цивилни жртви.

Амбасадорката истакна дека Турција нема намера да ја менува демографијата на регионот и нема територијални претензии. Очекува меѓународната заедница да ја поддржи Турција во борбата против тероризмот.

Кара вели дека во некои светски медиуми се пласираат видео материјали кои не се од нападите на Турција, со цел, како што рече, да се оцрни земјата. Таа рече и дека претседателот на САД, Доналд Трамп, ги осудил овие лажни видео материјали кои биле од други напади извршени во 2007 година, а не од операцијата „Извор на мирот“.

Според неа се води оцрнувачка медиумска кампања против Турција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување на 5 нови природни реткости: Киселичка пештера, Чинар –...

Свет1 час

Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион2 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија2 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет4 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет4 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет4 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион5 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа5 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија16 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет17 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија19 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа20 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион21 час

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт22 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет22 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет23 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ23 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија24 часа

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија1 ден

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Досие