Контакт

Свет

Украинец му го пресекол пенисот на човекот кој му ја силувал сопругата

Објавено пред

Маж од Украина му го одсекол пенисот на човекот кој му ја силувал сопругата, во близина на нивниот дом во Украина.

Додека се враќал дома во селото Шеченково, 27-годишниот маж видел како некој му ја силува жената, пишува „Дејли мејл“. Жената била излезена во ресторан со пријателки и заминала кон дома околу еден часот по полноќ. Била нападната недалеку од дома од 25-годишниот Дмитри Иченко, кој ѝ ја покрил устата за да не може да вика и ја одвлекол во грмушките покрај патот.

Како што пренесува „Дејли мејл“, нејзиниот сопруг пристигнал по десетина минути и слушнал некакви звуци од грмушките, па се приближил и видел како Иченко му ја силува жената. Прво го удрил по главата, а потоа извадил нож и му го пресекол пенисот. Вриштењето на силувачот ги разбудил сите околни станари.

Адвокатот на мажот, кој му го одсекол пенисот на силувачот, рекол дека неговиот клиент изгубил контрола.

„Сопругот изгубил контрола. Не бил свесен што прави“.

Сега му се заканува затворска казна повисока од казната на силувачот. Ако биде прогласен за виновен, тој би можел да добие 8 години затвор, а силувачот пет.

Свет

Светски научници: Високите температури ја намалија стапката на смртност од коронавирус

Објавено пред

Смртноста од Ковид-19 значително се намали со доаѓањето на потоплите денови, покажа студијата на меѓународната група на научници направена во осум европски и 15 кинески болници.

Хрватскиот микробиолог, професор Гордан Лауц, еден од членовите на групата од 51 научник, вели дека тоа е голема студија која го покажува сезонскиот ефект на вирусот САРС-КоВ-2, во која биле опфатени 6.914 пациенти хоспитализирани поради коронавирус и 37.187 лица кои самостојно пријавувале симптоми на корона во Велика Британија.

„Се следи индивидуалниот тек на болеста на 6.914 хоспитализирани пациенти. Во сите болници е забележано дека смртноста е значително намалена. Постојат неколку можни објаснувања за тоа, но истражувањата сугерираат дека најверојатно објаснување е промена на температурата, односно доаѓање на пролетта“, вели Лауц и потенцира дека вирусот не е променет, туку ефектот кој е резултат на последиците од условите во кои вирусот влијае на луѓето.

Според него, се чини дека престанокот на загревањето ја намали сериозноста на симптомите во цела Европа, но тоа, за жал, значи дека вирусот всушност не е променет.

Затоа, посочува тој, на почетокот на сезоната на греење би можеле повторно да имаме потешки форми на заболување, рече Лауц за загрепски „Вечерњи лист“.

Како што изјави на својата фејсбук-страница, во моментот има помалку смртни случаи во повеќето делови на светот, а бројот на тешки случаи е намален, но сè уште не е јасно дали намалениот број на тешки случаи е последица на сезоната или на намалениот број инфекции поради социјално дистанцирање.

Лауц исто така вели дека покрај тоа што влијае на преносот на вирусот, топлото време може да влијае и на способноста на луѓето да се борат со вирусот и со тоа да го спречат развојот на тешка болест.

Иако во моментов тоа се добри вести, посочува Лауц, тоа, за жал, значи дека со враќањето на зимата би можел повторно да настапи потежок „зимски“ Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

Авионска несреќа во Турција, загинаа седум полицајци

Објавено пред

Седум полицајци загинаа кога мал авион, сопственост на турската полиција, се урна на планините во источниот дел на земјата, објави министерот за внатрешни работи.

Авионот враќајќи се од мисијата за набљудување и извидување се урнал на планината Артос во источната провинција Ван, во близина на границата со Иран, изјави министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу пред новинарите, пренесува АП.

Сулејман Сојлу рече дека авионот се урнал на планина со надморска височина од 670 метри. Меѓу загинатите се двајца пилоти.

Гувернерот на покраината им оддаде почит на „Твитер“ на седумте херои и им изрази сочувство на нивните семејства.

Во тек е владина истрага, додаде тој.

Планинската и изолирана провинција Ван, на границата со Иран, беше погодена од две лавини во февруари во кои загинаа 41 лице.

Прикажи повеќе...

Регион

По долга пауза Србија и Косово започнуваат со нови преговори во Брисел

Објавено пред

Србија и Косово денеска во Брисел ќе започнат нови преговори за нормализирање на нарушените односи по долгиот политички ќор-сокак, но има бројни пречки на патот до решавање на меѓусебните спорови.

Главниот проблем е територијален затоа што Белград одбива да ја признае независноста на својата поранешна покраина со мнозинско албанско население, а по војната пред повеќе од две децении, Србија и Косово и натаму се соочуваат со нерешени прашања кои претставуваат закана по стабилноста на овој дел од југоисточна Европа.

Во војната меѓу српските сили и етничките Албанци загинаа околу 13.000 луѓе.

Косово прогласи независност во 2008 година и досега е признато од околу 100 земји, вклучително и САД и Европската унија. Сепак, најголемите сојузници на Србија, Русија и Кина го оспоруваат и спречуваат влезот на Косово во Обединетите нации.

Двете страни преговараат под покровителство на ЕУ веќе десет години, но напредокот е занемарлив.

АФП потсетува дека во 2013 година беа склучени голем број договори кои сè уште не се целосно спроведени.

Последната рунда преговори пропадна во 2018 година по серијата дипломатски потези од двете страни.

Но, по минатонеделниот виртуелен настан организиран од официјални претставници на ЕУ, српскиот претседател Александар Вучиќ и новиот премиер на Косово, Авдула Хоти, попладнево конечно ќе се сретнат лице в лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Мицкоски: Подготвени сме да преговараме со ДУИ, но не прифаќаме премиер Албанец

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој вчеравечер по изборниот ден не и се обрати на јавноста и денес за првпат...

Македонија1 час

ДИК сè уште ги нема конечните резултати од изборите

Државната изборна комисија информира дека сè уште се врши прием на материјалот од општинските изборни комисии и при тоа рачно...

Регион3 часа

БиХ ги отвори границите кон земјите од ЕУ

Од денеска граѓаните на земјите од Европската Унија можат да влезат во БиХ со негативен тест за коронавирус, не постар...

Свет3 часа

Вакцината на Оксфорд е една од водечките во трката за заштита од коронавирусот

Вакцината што се развива на Универзитетот Оксфорд е една од водечките кандидати во глобалната трка за заштита од коронавирус, пренесува...

Свет3 часа

На светот повторно му се заканува затворање поради коронавирусот

Земјите во светот повторно воведуваат рестриктивни мерки и контрола на границите за да го сузбијат повторното ширење на Ковид-19, пред ...

Македонија4 часа

ДИК: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ предводена од...

Македонија11 час

(Видео) Заев: Имаме над 3 пратенички мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев посочи досега тие освоиле три мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и остава можност за уште плус...

Македонија12 часа

Јанушев: Трката е тесна, ВМРО-ДПМНЕ има шанси да формира Влада

Генралниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференцијата пред партиските простории порача дека партијата влегува во трката да формира Влада...

Македонија13 часа

(Видео) Ахмети: ДУИ освои над 100 илјади гласа и 12 мандати

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок оценувајќи дека се обезбедени над 100 илјади...

Македонија14 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија14 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Македонија15 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија16 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија18 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија19 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија20 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија21 час

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија21 час

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија22 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија24 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Досие