Контакт

Свет

Украински гувернер: Ќе мораме да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Објавено пред

Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат заробување, тврди гувернерот на тој источен украински регион, Серхи Хаидаи.

dobivaj vesti na viber

Хаидаи објави дека руските сили влегле во Северодоњецк, клучниот град во Луганск и најголемиот град во регионот на Донбас, кој се уште е под контрола на украинските сили.

Оштетени се околу 90 отсто од зградите во Луганск, рече Хаидаи, додавајќи: „Русите нема да можат да го окупираат Луганск во наредните денови, како што предвидоа аналитичарите“.

„Имаме сила и ресурси да се браниме, но можно е да мораме да се повлечеме од некои делови за да не бидеме опколени“, рече Хаидаи.

Ако руските сили го освојат Северодоњецк, тоа ќе значи дека тие го контролираат целиот Луганск.

Европа

(Видео) Најмалку три лица загинаа во експлозии во руски Белгород

Објавено пред

Најмалку три лица загинаа во експлозии во рускиот град Белгород, кој се наоѓа во близина на границата со Украина, изјави регионалниот гувернер Вјачеслав Гладков на апликацијата „Телеграм“.

dobivaj vesti na viber

Најмалку четири лица се повредени, од кои две се хоспитализирани, меѓу кои и едно 10-годишно момче, јавуваат агецниите.

Експлозиите делумно уништиле 11 станбени згради и најмалку 39 куќи, кажал тој.

„Истражуваме што се случило“, додал тој.

Ројтерс, исто така, пишува дека не може самостојно да ги потврди извештаите.

Белгород, град со речиси 400.000 жители, на околу 40 километри северно од границата со Украина, е административен центар на регионот Белгород.

Откако Русија ја започна својата инвазија на 24 февруари, имаше бројни извештаи за напади врз Белгород и други региони кои граничат со Украина, а Москва го обвини Киев за извршување на нападите.

Украина не ја презеде одговорноста за претходните напади, но ги опиша инцидентите како одмазда и „карма“ за руската инвазија.

Москва своите дејствија ги нарекува „специјална воена операција“ за разоружување и „денацификација“ на Украина.

Украина и нејзините сојузници на Запад велат дека војната е неиспровоциран акт на агресија.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски повикува на меѓународна помош во обновата на Украина

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, четири месеци по руската инвазија, повика на меѓународна помош за обнова на неговата уништена земја по завршувањето на војната.

dobivaj vesti na viber

„Потребно е не само да се поправи сето она што го уништија окупаторите, туку и да се создадат нови основи за нашите животи: безбедни, модерни, удобно, достапни“, рече тој во говорот доцна во саботата.

Тоа би барало „колосални инвестиции, милијарди, нови технологии, најдобри практики, нови институции и се разбира, реформи“, кажал тој, според агенциите.

„Колку и да ни е тешко денес, мора да запомниме дека ќе има утре“, рекол Зеленски.

Во понеделник треба да се одржи состанок на околу 40 потенцијални земји донатори во Лугано, Швајцарија, каде што украинската влада има намера за првпат да ги претстави своите приоритети за обнова на земјата разурната од војна.

Зеленски, исто така, во видео обраќање ги потсетил Украинците дека војната е далеку од завршена.

„Неговата суровост се зголемува на некои места и тоа не може да се заборави“, додал тој, апелирајќи до своите сонародници да им помогнат на жртвите од бруталниот конфликт, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили да ги таргетираат центрите за одлучување во западните престолнини во случај на напад врз Белорусија, велејќи „не допирајте не и нема да ве допреме “, пренесува Хина повикувајќи се на Белта.

dobivaj vesti na viber

„Ако се осмелите да нападнете, како што планираат, на југот на Гомел или нафтената рафинерија Мозир, аеродромите во Лунинец или Брест, одговорот ќе биде веднаш. За една секунда! Имаме што да одговориме“, кажал Лукашенко.

Додал дека одговорот ќе биде недвосмислен, пишуваат агенциите.

Според нивните написи, бројни аналитичари изјавиле дека постои можност Белорусија официјално да и се придружи на Русија во војната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа масовно НЕ на ултиматуми, денес повторно протест пред Влада

Вчера граѓаните масовно јасно и гласно кажаа НЕ БЛАГОДАРАМ на ултиматуми и диктати содржани во Предлогот кој Владата на Ковачевски...

Македонија4 часа

СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се, велат од СДСМ. Она што е...

Европа4 часа

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили...

Европа4 часа

(Видео) Обилните врнежи предизвикаа големи поплави во Сиднеј

Големи области на најголемиот град во Австралија се под вода поради обилните врнежи кои предизвикаа сериозни поплави во ниските области...

Македонија5 часа

Ковачевски на средба со Мицкоски за предлогот на француското претседателство

Во рамки на широката консултација која започна да се реализира веднаш по добивањето на европскиот предлог, премиерот Димитар Ковачевски, денеска...

Македонија5 часа

Седница на Советот за безбедност за францускиот предлог

Денеска како што е соопштено во Кабинетот на претседателот ќе се одржи седница на Советот за безбедност. На дневен ред...

Македонија15 часа

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија16 часа

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...

Македонија21 час

Маричиќ: Имаме шанса за европска интеграција со чист македонски јазик и идентитет, без никакви условувања

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека со францускиот предлог имаме...

Македонија21 час

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог

Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, напиша на Фејсбук премиерот Димитар Коавечвски. „Сакам да бидам кристално...

Македонија22 часа

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство

Поранешниот македонски претседател – Ѓорге Иванов повика да се отфрли францускиот предлог за кој смета дека е дел од подли...

Македонија1 ден

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет1 ден

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ1 ден

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет1 ден

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Свет1 ден

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија2 дена

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...