Контакт

Европа

Унгарија ќе се обиде да ја оспори одлуката на Европскиот парламент

Објавено пред

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, изјави дека одлуката на Европскиот парламент да поведе казнени мерки против неговата земја е мала одмазда на промигрантските политичари од Европа.

Сијарто рече дека Унгарија ќе бара начин да ја оспори одлуката на ЕП.

„Денешната одлука на Европскиот парламент не е ништо друго, освен ситна одмазда на промигрантските политичари против Унгарија. Одлуката беше донесена против правилата на европските договори“, изјави министерот за надворешни работи.

Со реакција се произнесе и унгарскиот премиер, Виктор Орбан, кој порача дека мерките на Брисел против Будимпешта го кршат договорот за ЕУ.

Претходно, Европскиот парламент гласаше за активирање на членот 7, кој ќе ѝ овозможи на ЕУ да ги спроведе казнените мерки против Унгарија, која беше обвинета од Брисел за поткопување на владеењето на правото во земјата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Едвард Сноуден посакува Макрон да му даде политички азил

Објавено пред

Едвард Сноуден изјави дека би сакал францускиот претседател Емануел Макрон да му даде политички азил откако една министерка во неговата влада изјави дека би сакала да го стори тоа, според „Москва тајмс“.

Француската министерка за правда, Никол Белубет, изјави дека ја поддржува идејата за обезбедување азил на Сноуден, но веднаш објасни дека тоа е нејзино лично гледиште и дека не станува збор за официјална понуда.

Сепак, Сноуден во интервју за француското Интер Радио изјави дека во 2013 година поднел барање за азил во Франција, под поранешниот претседател Франсоа Оланд.

„Секако дека посакувам Макрон да ми даде азил“, рече тој.

„Но, не станува збор само за Франција, туку за Европа, се работи за системот што го имаме. Заштитата на свиркачи не е непријателски чин. Добредојде на некој како мене не е напад на Соединетите Држави.“

Во интервјуто пред неколку дена за германски „Ди Велт“, Сноуден рече дека сè уште е заинтересиран за азил во Германија, што го пријавил пред неколку години.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) „Ангелитe на пеколот“ протестира во Берлин против забраната за носење значка во јавност

Објавено пред

Неколку стотици членови на мотоциклистичката група „Ангели на пеколот“ од цела Германија протестираат во Берлин против забраната на владата за јавно прикажување на логото на групата.

Мотоциклистите се собрани кај Бранденбуршката порта и многумина од нив носат маички на кои пишува „Слободата е наша религија“.

„Има луѓе во оваа земја што сакаат да ја ограничат нашата слобода поради она што го нарекуваат безбедност, но, едноставно, го добиваат спротивното“, рече претседателот на клубот, Андре Сомер.

Според законот донесен од германскиот сојузен парламент во 2017 година, на членовите на „Ангелите на пеколот“ не им е дозволено да ја носат својата клупска значка „главата на смртта“, односно череп со запален шлем.

Полицијата соопшти дека протестот почнал без инциденти.

Прикажи повеќе...

Европа

Фараж: Брeгзитот ќе биде одложен

Објавено пред

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија повторно ќе биде одложено бидејќи обидот на премиерот Борис Џонсон да склучи конечен договор со Брисел ќе биде одбиен, изјави лидерот на британската Партија за брегзит, Најџел Фараж.

Фараж рече дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ на 31 октомври е доведено во прашање бидејќи политичката елита во Лондон планира да издаде референдум од 2016 година кога Велика Британија гласаше 52-48 за напуштање на ЕУ.

Според него, земјата е во најголем конфликт од граѓанската војна во 17 век и ризикува да ја уништи својата Конзервативна партија обидувајќи се повторно да го разгори неуспешниот договор за излез на неговата претходничка Тереза Меј.

„Значи, нема да заминеме на 31 октомври и тогаш навистина сме во неистражени води – дали Парламентот ќе наметне втор референдум или ќе имаме општи избори, навистина не знам“, рече Фараж во интервју за „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија2 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија2 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет5 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија5 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија5 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион5 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет6 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет6 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион17 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион18 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија20 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие