Контакт

Свет

Унгарија ги укинува рестриктивните мерки, вклучително и полицискиот час

Објавено пред

Унгарија ќе ги укине повеќето од рестриктивните мерки воведени поради Ковид-19, вклучително и ноќниот полициски час, штом бројот на вакцинирани викендов ќе достигне граница од пет милиони, рече премиерот Виктор Орбан.

Тој за државното радио изјави дека маските повеќе нема да бидат потребни на јавни места и дека собири до 500 луѓе може да се одржат на отворено.

Премиерот додаде дека ќе бидат дозволени и свадби со најмногу 200 гости.

Свет

Израел го одложи отворањето на границите за вакцинираните туристи поради индискиот вид

Објавено пред

Израелската Влада одлучи да ја одложи одлуката за отворање на границите за вакцинирани туристи пред 1 август поради зголемувањето на бројот на заразени, најмногу со делта-сојот.

Првично беше планирано да се дозволи вакцинирани туристи да дојдат во Израел од 1 јули.

Покрај тоа, носењето заштитни маски на јавни места во затворен простор од денеска повторно е задолжително.

Во последните денови, делта-сојот на коронавирусот се повеќе се шири во земјата и има повеќе од 550 активни случаи, додека неодамна имаше помалку од 200. За време на најголемата криза минатата зима, бројот на активни случаи беше повеќе од 85.000.

Израелските власти неодамна препорачаа да се вакцинираат сите деца на возраст од 12 до 15 години, а Министерството за здравство објави дека „во специфични ситуации“ ќе треба да бидат ставени во карантин и оние кои биле вакцинирани или оние кои прележале Ковид-19.

Најавено е дека Израелците кои патуваат во таканаречените забранети земји, вклучувајќи ги Аргентина, Бразил, Индија, Русија и Јужна Африка, ќе бидат казнети доколку тоа го направат без специјална дозвола за патување.

Од 110 нови случаи на зараза во вторникот, 14 лица дошле од странство, а девет од нив биле целосно вакцинирани.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Околу 100 исчезнати по уривањето на зградата во Мајами, Бајден прогласи вонредна состојба

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида, по уривањето на зградата во Сурсфајд во близина на Мајами бич, при што загина најмалку едно лице, а 99 се водат како исчезнати.

Бајден исто така нареди испраќање на сојузна помош за да се отстранат последиците од несреќата.

„Претседателот го овласти Одделот за национална безбедност, Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), да ги координира сите напори за помош“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Спасувачите сè уште трагаат по купиштата урнатини во потрага по преживеани по уривањето на станбената зграда на брегот на океанот, недалеку од Мајами, пренесуваат светските агенции.

Спасувачките екипи забележале удари и други звуци, но не и гласови под урнатините, неколку часа откако се сруши дел од зградата во Сурфсајд.

Засега не е познато што го предизвикало падот на зградата стара 40 години, но познато е дека биле вршени работи на покривот на објектот и други зафати.

Градоначалничката Левин Кава рече дека по 18 часа од уривањето непозната е судбината на 99 лица, но дека некои можеби не биле во зградата за време на трагедијата.

„Во меѓувреме се лоцирани уште 102 лица и за нив сме сигурни дека се безбедни“, додаде Кава.

Претставник на противпожарната служба претходно изјави дека 35 лица биле евакуирани од левата страна на станбениот комплекс, што не се срушил.

Специјални екипи, со помош на обучени кучиња и беспилотни летала извлекоа две лица од урнатините, но едното било мртво.

Директорот на полицијата во областа Мајами-Дејд, Фреди Рамирез, рече дека спасувачите нема да се откажат или да ја прекинат акцијата и дека е можно бројот на жртвите и исчезнатите да се промени.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Чесите исплашени по големото невреме: Никој овде не очекуваше торнадо

Објавено пред

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во силното невреме проследено со торнадо што го погоди југоистокот на Чешка, потврдија денеска спасувачките служби.

Жителка на Прага за српски „Блиц“ изјавила дека во главниот град немало невреме како на југот на земјата, но дека сепак почувствувале засилен ветер.

„Беше ужасно. Во Прага, одеднаш задува и помина, но на југот е страшно. Ги гледаме снимките и уште не веруваме. Сепак, бевме исплашени и тука во Прага, на северозападот од замјата, бидејќи сè дојде без никакво предупредување и тука не очекувате такво торнадо“, изјавила жената, додавајќи дека е добро што веднаш, покрај чешката армија и полиција, помош дошла и од Словачка и Австрија.

„Во Прага врнеше дожд, дуваше силен ветер, но југот нè шокираше. Има над 100 ранети, но потврдени се и мртви, ова е ужас“, вели жителката на Прага, додавајќи дека невремето се случило на границата на Чешка со Австрија и Словачка, во Јужноморавскиот регион.

Чешката локална страница Новинки.цз пишува за „апокалипса, немоќ и луѓе во солзи“.

Седум градови и села претрпеа голема материјална штета, цели згради се претворени во урнатини, а автомобили лежат превртени по улиците, додека над 120.000 домаќинства останаа без електрична енергија, откако покраината вчера беше погодена од торнадо.

Регионалната служба за спасување објави дека загинале најмалку три лица, а заменик-градоначалникот Марек Бабиш потврди дека половина од селото Хрушки во регионот Бжецлав е буквално срамнето со земја и има повредени.

Налетите на ветрот достигнале и 322 километри на час, а торнадото достигнало четвртото ниво, што е најсилно во последните неколку децении.

Властите претходно потврдија дека најмалку 200 лица се повредени и уништена е инфраструктурата во повеќе градови, а фотографиите на социјалните мрежи покажуваат дека погодените региони на Ходонин и Бжецлав изгледаат како после вооружен конфликт, со уништени автомобили, куќи и цркви без покрив, искршени прозорци и откорнати дрвја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Заев: Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија

Европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања. Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори...

Македонија43 минути

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Свет58 минути

СЗО: Најзагрозените да примаат вакцина секоја година

Населението кое е под најголем ризик од коронавирус ќе треба да прима дополнителна доза на вакцина секоја година, предвидува Светската...

Македонија1 час

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа2 часа

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет16 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија18 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија19 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија20 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион21 час

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија23 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија24 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ2 дена

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Досие