Контакт

Свет

УНИЦЕФ предупредува дека пандемијата може да биде катастрофална за децата

Објавено пред

Пандемијата на коронавирусот ја загрозува основната грижа за најсиромашните деца во светот кои живеат во земјите во развој и во кризни области, предупредува УНИЦЕФ.

„Пандемијата е егзистенцијална закана за милиони деца“, рече водачот на УНИЦЕФ, Кристијан Шнајдер, за Dpa.

„Само меѓународно координирана акција може да спречи светската здравствена криза да стане катастрофа за децата“, рече тој.

Особено загрижува ширењето на вирусот во преполните бегалски кампови во Грција и Сирија. „Многу деца таму веќе страдаат од неисхранетост и претходни болести и имаат слаб имунитет за борба против нови опасности“, рече Шнајдер.

Ова важи и за децата во Сахел и во јужна Африка. Речиси 40 проценти од Африканците дома не се во можност да ги мијат рацете со вода и сапун, што е клучен начин да се запре вирусот. Во Азија особено загрижува бројот на заразените во Бангладеш.

„Повеќе од 850.000 припадници на Рохинџа живеат таму во преполни бегалски кампови“, рече Шнајдер.

УНИЦЕФ ги повикува владите, компаниите и приватните донатори да направат сè што можат за да обезбедат заштита и грижа за загрозените деца.

 

 

 

Свет

Суспендиран телохранител на британски министер затоа што оставил наполнет пиштол во авион

Објавено пред

Телохранител кој патувал со британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб бил суспендиран од должност затоа што наводно оставил наполнет пиштол во авионот.

Медиумите јавуваат дека полициски телохранител кој патувал со Доминик Раб да ги посети САД оставил пиштол во авион на лондонскиот аеродром Хитроу вчера, а го пронашла чистачка.

Лондонската полиција соопшти дека биле свесни за „инцидентот на летот во Велика Британија“ и „дека го сфатиле многу сериозно“.

„Полицискиот службеник вклучен во инцидентот беше отстранет од оперативните должности за време на внатрешната истрага“, се вели во соопштението на полициската администрација.

Сличен инцидент се случи во февруари кога телохранителот на поранешниот премиер Дејвид Камерон остави пиштол во тоалетот на летот на „Бритиш ервејс“.

Пиштолот, наводно, го пронашол патник и го предал на стјуардесите.

Раб го посети Вашингтон оваа недела за да разговара со американскиот државен секретар Мајк Помпео и други официјални лица за Брегзит.

Прикажи повеќе...

Регион

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Објавено пред

Запалено женско тело било пронајдено во населбата Мокрине во Херцег Нови, му било потврдено на весникот „Дан“ од повеќе извори од полицијата.

Како што дознава весникот, починатата девојка е странски државјанин, а првичните резултати од истрагата укажуваат на сомневање дека девојчето било убиено и запалено.

Постоеле видливи изгореници на телото на девојчето во пределот на главата и рацете. Мотивот за убиството не е познат, иако полицијата има одредени сомнежи кога станува збор за можниот сторител, пренесува порталот РТЦГ.

Обвинителот наредил обдукција за да се утврдат точните причини за смртта и дали има уште повредени.

Полицијата се сомнева дека телото било изгорено, најверојатно, пред околу десетина дена, а го пронашле луѓе кои собирале дрва.

Прикажи повеќе...

Свет

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Објавено пред

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000 луѓе се собраа на протестот на плоштадот Трафалгар, а немирите избувнаа кога полицијата се обиде да ги растера демонстрантите.

Демонстрантите носеле транспаренти со натпис„Слобода – не страв“ и „Измама“, а на полицијата и дофрлале да „одбере страна“, пренесува Ројтерс.

Полицајците им наредиле на демонстрантите да се разидат, а еден од очевидците на британската агенција изјави дека неколку стотици луѓе останале на плоштадот.

АП додава дека демонстрантите поставиле блокади со цел да спречат полицијата да уапси некого, како и да биде запрен сообраќајот.

Портпаролот на полицијата нема информации дали некој е уапсен.

Велика Британија забрани собирање на повеќе од шест лица претходно оваа недела во обид да се спречи наглиот пораст на коронавирусни инфекции.

Уште 4.422 нови случаи на коронавирус се пријавени во Велика Британија во последните 24 часа, најмногу од 8 мај. Велика Британија во петокот потврди 4.322 случаи на коронавирус, што е скоро илјада повеќе од претходниот ден. Досега се регистрирани вкупно 390.358 инфекции со коронавирус во Велика Британија, додека починале 41.759 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура38 минути

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет1 час

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ1 час

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион3 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион4 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија5 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ5 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија6 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет7 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија10 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија10 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет10 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија11 час

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет11 час

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ12 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт12 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион1 ден

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет1 ден

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Досие